logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKLERİ DÜNYACA ÜNLÜ BASKETBOL TAKIMI NBA MAÇINDA ÇİN’İ PROTESTO ETTİLER

NBA maçında Çin protestosu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik uyguladığı skandal politikaları protesto eden bir grup NBA maçında üzerinde İngilizce ‘Google Uyghurs’ (Google’da Uygurları aratın) yazan pankartlar açtı.

Amerikan Basketbol Ligi NBA’de çarşamba gecesi oynanan Washington Wizards – Houston Rockets maçında bir grup seyirci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da uyguladığı zulmü protesto etti.

Euronews’te yer alan habere göreWashington’daki maç sırasında ayağa kalkan göstericiler üzerlerindeki siyah tişörtlerde İngilizce yazan ‘Google Uyghurs’ (Google’da Uygurları aratın) mesajını paylaştı.

Maçın ardından stat çıkışında da gösterilerini sürdüren protestocular, “Uygur ve Hong Konglulara özgürlük” sloganları attı ve Çin’i protesto eden pankartlar açtı.

Çin’in eğitim merkezi olarak ifade ettiği toplama kamplarında ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 3 milyon civarında Uygur Türk’ü zorla tutuluyor.

Uygur Türkleri, asimilasyon ve kültürel soykırım olarak tanımladıkları toplama kamplarına götürülen kişilerin çocuklarının ellerinden alındığını ve bir daha göremediklerini belirtiyor.

Kaynak : https://www.yenicaggazetesi.com.tr/nba-macinda-cin-protestosu-254613h.htm

Share
1135 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ