logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKÜ ÖĞRENCİ SUBHİNUR : ÇİN, BİZİ ATEİST OLARAK YETİŞTİRMEK İÇİN EĞİTİYORDU

Doğu Türkistanlı Üniversite öğrencisi Suphinur Ömer Can, Çin’in Uygur Türkleri’ne karşı uyguladığı zulmü anlattı. Can, ”İlkokul 2. sınıftayken bizim ateizm dersi vardı. İşgalci ÇKP’lı Öğretmenler kendileri komünist ve ateist olduğu için bizim de İslam dinimizi unutmamızı, bizim de kendileri gibi ateist ve komünist olarak yetişmemezi istiyorlardı. ” dedi.

\'Çin bizim ateist olarak eğitilmemizi istiyordu\'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

2014 yılında Türkiye’ye gelen Doğu Türkistanlı Suphinur Ömer Can, Türkiye’de Doktora eğitimi almış bir Tarihçi bilim adamı Dr.Ömercan Nuri isimli bir babanın kızı, Babası ise, 4 yıl önce gittiği ülkesi Doğu Türkistan’da tutuklanarak Çin Nazi kamplarına hapsedilmiş. Annesi ise Türkiye’de yaşıyor ancak ve 9 senedir ailesine kavuşamamış.Kendisi halen Kastamonu Üniversitesinde öğrenim görüyor.

‘BİZİM DE ATEİST OLARAK EĞİTİLMEMİZİ İSTİYORLARDI’

Eğitimi sırasında yaşadıklarını anlatan Can, ”İlkokul 2. sınıftayken bizim ateizm dersimiz vardı. Çinliler kendileri kominist, ateist olduğu için bizim de dinimizi unutmamızı, bizim de ateist olarak eğitilmemizi istiyorlardı. Ama tabi bu ailemizin hepsi Müslüman olduğu için, bize pek etki yaratamadı. 

‘RAMAZAN AYINDA MUM IŞIĞINDA YEMEK YERDİK’

Doğu Türkistan’da Razaman ayının nasıl geçtiğini anlatan Suphinur Ömer Can, ”Mesela biz Ramazan ayı olduğu zaman, benim gördüğüm Ramazan ayında herkes evinde kalın perdeleri kapatıyordu. Annem de televizyon ışığını açar, televizyon ışığında yemek yapardı. Ya da mum ışığında yemek yerdik, sahurumuz böyle olurdu. Çünkü benim annemle babam ikisi de devlet memuru olduğu için dışarıdan polisler bakıyordu, kimin sahur saatinde ışığı açıklacak buna bakıyordu. Ben okula gittiğim zaman okulda bizlere mesela, öğretmenlere, anneme hastanede, babama okulda, onlara yemek verirdi, öğrencilere de su dağıtılırdı. Bir de Cuma günleri öğrenciler cuma namazına gitmesin diye bizim Cuma günleri öğlen yemek saatimiz yoktu” dedi.

‘SİZİN O ÇIĞLIKLARI ARTIK BİR DUYMANIZ LAZIM’

Son olarak Doğu Türkistan’da yapılan zulüm ile ilgili dünyaya seslenen Can, ”Sizin o çığlıkları artık bir duymanız lazım. Artık Çin gibi bu zalimin de zulümlerini herkese göstermeniz, artık bu zalime dünyaca, ‘Sen bir dur burada da 30 milyon insan ağlıyor’ dememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/cin-bizim-ateist-olarak-egitilmemizi-istiyordu-1226334? (Haber : Tolga Şen)

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
529 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ