logo

trugen jacn

UYGUR SÜMEYYE’DEN ÇAĞRI : ARABİSTAN’DA TUTUKLU BABAM HAMDULLAH’İ KURTARIN !

Suudi Arabistan'da tutuklu olup Çin'e iade edilmesi tehlikesi olan babası için yetkililere seslendi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

2016 yılından bu yana uzun Türkiye’de   yaşayan ve uzun süreli ikamet izni  bulunan    Doğu Türkistanlı Hamdullah Veli (53) ile arkadaşı Nurmuhammed Ruzi birlikte  3 Şubat 2020 tarihinde  umre ziyareti için Suudi Arabistan‘a gitti.

Yayılmaya başlayan Covid-19 sebebiyle Türkiye’ye dönemeyen Hamdullah Veli, 20 Kasım 2020 tarihinde Suudi hükümeti tarafından arkadaşı Nur Muhammed Ruzi ile birlikte  hiç bir gerekçe gösterilmeden tutuklandı. O tarihten bu yana tutuklu bulunan ve Çin’e iade edilme tehlikesi bulunan Hamdullah Veli’nin resmiyette Çin vatandaşı olduğu için geri gönderilmesinin talep edilmiş olabileceği düşünülüyor.

Babasının serbest bırakılması için daha önce de sosyal medya üzerinden hem Suudi yetkililer hem de Türkiye hükümetine seslenen Sümeyye Hamdullah, yaptığı çağrının ardından 2 hafta geçmesine rağmen resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmadı. Hamdullah Veli’nin serbest bırakılması için aynı zamanda Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği de yazılı açıklamada bulunmuştu.

Babasının serbest bırakılarak Türkiye’ye dönmesini isteyen Sümeyye Hamdullah, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde okuyorum. Türkiye’ye 2016 yılında geldim babamla beraber geldik. Babam 2020 yılı şubat ayında Suudi Arabistan’a umre niyeti ile gitmişti. Ancak Covid-19 nedeniyle Türkiye’ye gelemedi. Hiçbir suçu yokken 20 Kasım 2020’de tutuklandı. Herhangi bir suç ya da mahkeme kararı olmadığı halde yargılanmadan tutuklandı. Niçin tutuklandığını da bilmiyoruz. Babamı Çin’e iade etmek istiyorlar. Çünkü babam pasaportta Çin vatandaşı olarak gözüküyor. Babamın Türkiye de uzun dönemlik ikameti var ama Çin vatandaşı olduğu için geri gönderilmesi talep edilmiş olabilir diye düşünüyoruz. O yüzden Suudi Arabistan babamı iade etmek istiyor. Tutuklandığından beri hiçbir şekilde babamla iletişim kuramadık. Öncelikle Suudi Arabistan devletinden babamı serbest bırakmasını ve güvenli bir ülkeye göndermesini istiyorum. Türkiye’nin de bu işe el atmasını istiyoruz. Çin gibi zalim bir ülkeye teslim edilmemesi için elinden gelen her şeyi yapmasını rica ediyorum. Tüm dünyadaki Müslüman kardeşlerimizden de babam ve arkadaşının Çin’e iade edilmemesi için sessiz kalmamalarını rica ediyorum.” (İLKHA)

Share
2431 Kez Görüntülendi.