logo

trugen jacn

ABBAS : HİTLER’İN YAHUDİ SOYKIRIMININ AYNISINI ÇKP 21.YÜZYILDA UYGURLARA YAPIYOR

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD’de yaşayan Doğu TÜrkistanlı Uygur Türkü Aydın, insan hakları Aktivisti ve Uygur Haraketi Platformu Llideri Ruşen Abbas Hitler’in 1940’lı yıllarda Yahudi Ulusuna uyguladığı etnik soykırımı 21.yüz yılda Çin Lideri Xi’nin başını çektiği ÇKP Faşizminin işgali altındaki Doğu TÜrkistan’da Müslüman Türklere karşı uyguladığını açıkladı.

Uygur Haraketi Lideri Ruşen Abbas bu sözleri 5 Mart ‘ ta başkent Washington’da bulunan Simon Skjogt Yahudi Soykırım Müzesi’nde düzenlenen paneldeki konuşmasında açııkladığı bildirildi.Panel’de konuşan Uygur Hareketi Lideri Ruşen Abbas konuşmasında şunları da ifade etti , ” Dünya, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler’in Avrupa ‘ da Yahudilere yaptığı soykırım karşısında takındığı suskunluğunu bir kez tekrarlamaktadır. Uluslar arası toplum insanlık için utanç verici ve aynı zamanda sonu başarısız olacağı açık olan ÇKP’nın Uygur soykırımı için ayni tutumu sergilemekte ve bir bakıma ÇKP’nın Müslüman Türk soykırımını görmeyerek ve duymayarak hizmet etmektedir. 21. yüz yılda Uygurlar 2.dünya savaşı sırasında Yahudi Ulusunun başına gelen soykırımın, ne yazık ki çok yakın bir benzerini ve aynı kaderi paylaşıyor. Dünya ÇKP yönetiminin Müslüman TÜrklere yönelik kitlesel soykırımının günahları ile cinayetlerine susarak görmezden geliyor. Çin ‘ in Uygurlara uyguladıkları ise, sistematik basakı,zulüm ve soykırımdır. Tıpkı Naziler dinleri ve etnik kökenleri yüzünden Yahudilere zulüm yaptı ise ÇKP yönetimi de bu utanç verici soykırımdan 75 yıl sonra İşgali altındaki Doğu Türkistan’da Uygurlara ve diğer Türk Müslümanlara yapıyor Uluslar arası toplum ÇKP Yönetimini bu insanlık suçundan caydırmak ve bu cinayetlere son vermesi için daha fazla baskı yapmalı ve daha somut tedbirler almalıdır. “şeklinde koruştu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

SimonSkjogt Yahudi Soykırım Müzesi : Hitler’in Yahudi Ulusuna yönelik etnik temelli soykırımını öğrenme merkezi ve bir anıt olarak işlev görüyor. ABD Soykırımı Müzesi, hem uluslar arası toplum ve halklar hem de hükümetler etnik soykırım karşısında önceden harekete geçtikleri takdirde Yahudi ve diğer insanlık dışı soykırım cinayetlerinin önceden önlenebileceğini düşünüyor ve vurguluyor.

Uygur Hareketi Platformu (Campaign For Uyghurs):

Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan ve Müslüman azınlık olarak tanımlanan Uygurlar başta diğer Türklerin çiğnenen hak ve hukuklarını korumak Çin’in baskı,zulüm ve insanlık dışı uygulamalarını duyurmak için küresel düzeyde faaliyet göstermek üzere kurulan bir insan hakları platformudur. Uygurların durumu konusunda farkındalık oluşturmak ve Çin Komünist Partisi tarafından Uygurlara karşı yapılan soykırımı sona erdirmek için mümkün olduğunca daha fazla barışçıl eylemler yapmaktır. Uygur Hareketi Platformunun dünya çapında gerçekleştirdiği en önemli barışçıl eylemi ise 15 Mart 2018’de Doğu Türkistanlı kadınların katılımı ile aynı gün ve saatte dünyanın 16 ülke ve 25 kentinde yaptığı ” Bir ses -Bir adım tanıımlı gösterisi olmuştur.Bu barışçıl eylemler Doğu Türkistan’daki ÇKP Soykırımı ve insanı kriz konusunda büyük ses getirmiştir.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
495 Kez Görüntülendi.