logo

trugen jacn

ARAŞTIRMACI ASİYE UYGUR : ÇİN UYGURLARI TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR VE SOYKIRIM YAPIYOR

Uygur motifleriyle süslenmiş bir pazar, Çin dili öğretimini ulusal birliğin temeli olmaya çağıran pankartlar astı.  31 Mayıs 2019, Hotan.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Hollanda’da yaşayan Doğu Türkistanlı Araştırmacı ve İnsan hakları aktivisti Asiye Uygur ” Çin Uygurları tihdut olarak görüyor.Bu nedenle de onlara etnik soykırım yaparak toptan yok etmek istiyor. açıklamasında bulundu.

Özgür Asya Radyosunun haberine göre aynı zamanda bir durum analisti olan Asiye Uygur “Çin Hükümeti’nin Uygurlara Etnik Katliamı” başlıklı makalesi araştırmacıların ve siyasietçilerin ve çeşitli kesimlerin dikkatını çektiği bu nedenle kendisi ile bu makalesi hakkında raportaj yaptıklarını bildirdi.

Araştırmacı, durum Analist ve İnsan hakları aktivisti Asiye Uygur makalesinde düşüncelerini şu Ana başlıklar halinde paylaştı ;

1- Çin hükümetinin Uygurlara yönelik mevcut baskıcı politikasının nedeninin Uygurları Çin devletinin bütünlüğünü bozmaya çalışan ve Çin’in dünyada güçlü bir ülke olmaya yönelik hedefleri için bir tehdit olarak görüyor.

2- Çin hükümetinin Uygurlara yönelik etnik soykırım politikasının şekillenmesinde ÇKP’nin bu hedefi için danışmanlık yapan Hu Angang ve Ji Seirong gibi Çinli araştırmacılar önemli rol oynamışlardır.

3-Çin hükümetinin Uygurları tamamen asimile etme ve Çinlileştirme politikasının ve Uygurlara karşı etnik baskıcı politikasının Çin komünist rejimini güçlendirmek ve dünyanın süper gücü yapmak yani “Çin Rüyası” hedefini gerçekleştirmesi bunun uygulamada başarısız olduğunun göstergesidir.

4- Çin yönetiminin 2017’den itibaren uygulamaya başladığı Çin tipi toplama kampları,toplu tutuklamalar ve tutukluların İtiraflarının onlara baskı zulüm ve işkence yoluyla elde edilmiş aslı olmayan içi boş iddialardır.

5- Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türk topluluklarına yönelik bu soykırım uygulamalarının sona erdirilmesi için BM.başta ülkeler ve uluslararası toplumun iş ve el birliği ile Küresel bir çözüme ihtiyaç vardır.

Asiye Uygur geçtiğimiz Kasım ayında elde ettiği ve Karakaş Lisitesi olarak anılan 24 sayfalık ÇKP Merkez Komitesine ait bir gizli dökümanı medya ile paylaşmıştı.Bu gizli ÇKP gizli belgesi Çin İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik soykırım cinayetlerinin gerçek niyetini açık ve net olarak ortaya konulmasında ve bilinmesinde önemli rol oynamıştı.

Share
347 Kez Görüntülendi.