logo

trugen jacn

UYGUR ANTROPOLOG VE BİLGİN PROF.RAHİLE DAVUT’A DÜŞÜNME CESARETİ ÖDÜLÜ VERİLDİ

New York merkezli Risk Altındaki Akademisyenler (Scholars at Risk) Platformu 3 yıldır ülkesi Doğu Türkistan’da kayıp durumda bulunan Dünyaca ünlü Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Antropolog ve Folklor bilgini Prof.Dr.Rahile Davut’a Doğu Türkistan’da şimdiye kadar kayıp veya Çin toplama Kamplarında olduğu tahmin edilen 386 bilim adamı adına Düşünce Cesareti Ödülü verildiği açıklandı. Ödülü, 3 yıldır annesine ulaşamadığı için arayışını aralıksız sürdüren kızı Akida Pulat temsilen aldı. ABD’de yaşayan kızı Akide Polat kendisinden 2017’den beri hiç bir haber alamadığını ifade ediyor.

Image

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Hem Çin’de hem de dünya çapında tanınmış bir akademisyen olan Eski Uygur Kültür ve Medeniyet Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Profesör Dr. Rahile Davut, Aralık 2017’de Pekin’e gitmek üzere yola çıktı ve kendisinden o zamandan beri haber alınamadı.
New York merkezli “Scholars at Risk” (Risk Altındaki Akademisyenler) ağı, Kasım 2020’nin son haftası akademisyenlerin ifade özgürlüklerini teşvik etme amacıyla verilen “Düşünme Cesareti” ödülüne Rahile Davut’u layık gördü. Annesinden yıllardır haber alamayan Pulat, Davut’a verilen ödülü geçen hafta video konferans aracılığıyla düzenlenen bir törenle teslim aldı.

Davut’a verilen söz konusu ödülün, Doğu Türkistan’da akademik özgürlükleri hedef alan baskılar kapsamında susturulan, tutuklanan ya da ortadan kaybolan 386 bilim insanı ve akademisyen adına verildiği belirtildi.

Davut’a verilen söz konusu ödülün, Doğu Türkistan’da akademik özgürlükleri hedef alan baskılar kapsamında susturulan, tutuklanan ya da ortadan kaybolan 386 bilim insanı ve akademisyen adına verildiği belirtildi.

“ANNEM, ÇİN’İN MASUM UYGURLARA YAPTIKLARININ CANLI KANITI”

Davut’un kızı Pulat, ÇKP hükumetinin hatasından dönüp annesini serbest bırakacağına inanıyordu ancak beklediği gün hiç gelmedi. Ancak Akida Pulat, aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyesi olan ve üç yıldır haber alınamayan annesi Uygur bilim insanı Rahile Davut için sesini aralıksız duyurmaya çalışıyor. Akida Pulat, ailesinin başına gelenlerin Çin hükumetinin masum Uygurları tutuklamasına canlı bir kanıt olduğunu söylüyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, şunu diyen bir yazı '#FRU_RAHILE_DAT RAHILE DAVUT'A ÖZGÜRLÜK! Dünyaca ünlü bilim insanı Uygur Türkü Rahile Davut, 3 yıldır işgalci Çin'in sözde eğitim kampı dediği soykırım kamplarında tutsak. İşgalci kızıl Çin, dünyaca ünlü bir bilim insanına ne eğitimi veriyor acaba? f HABER niDa Bizi takip edin...'

Geçen süre zarfında sosyal medya aracılığıyla yaptığı paylaşımlarla annesini bulma arayışını sürdüren Pulat, 22 Kasım’da Twitter’da yazdığı bir iletide, “Annem bir bilim insanı, suçlu değil. Azınlık topluluklarının folklorunu ve kültürel geleneklerini inceliyor. Halkının kültürünü ve tarihini tanıttı. Çin hükumeti tarafından dayatılan sıkı sansür altında araştırma yapıyordu” dedi.

ANNELER GÜNÜNDE SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞMIŞTI

Pulat, 2020 yılında da Anneler Günü’nde YouTube’da paylaştığı bir video ile annesinin nerede olduğunu bilen birilerine ulaşma umuduyla, “Anneler Günü kutlu olsun demek istiyorum ancak o beni duyamıyor. Anne, Anneler Günü’nün kutlu olsun” diyerek bir video yayımladı.

Pulat videoda, “Aradan 2,5 yıl geçti. Gün geçtikçe kendimi o kadar çok yıkılmış hissediyorum. Açıkça konuşursam diğer aile üyelerini tehlikeye atabileceğimi ya da seni daha kötü bir duruma sokabileceğimi bilsem bile konuşmaktan kendimi alamıyorum. Bunu düşünemiyorum bile çünkü bazen kendimi o kadar yıkılmış hissediyorum ki senin adına konuşmak istedim” dedi.

Bir başka mesajında, “Anne, durumunu veya sağlığını bilmiyorum. İyi misin? Yüzünü görene kadar, seni evde görene kadar, normal hayatına döndüğünü görene kadar durmayacağım.” diyen Pulat “Annem nerede? diye sormayı bırakmayacağım” diye konuşmuştu.

Share
282 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ