logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKÜ AKTİVİST ÖRKEŞ : ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMA SON VERMELİDİR !

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Komünist Çin Kızıl Ordusu tarafından tanklarla bastırılan Demokrasi yanlısı Çinli öğrencilerin 1989’da başkent Pekin’in Tienenmin meydanında haftalarca devam eden Öğrenci Hareketinin tek Uygur Lideri, Almanya merkezli İlham Tohti Enstitüsü Onursal Başkanı Örkeş Devleti yaptığı bir basın açıklaması ile ÇKP işgal yönetiminin işgalindeki ülkesi Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına son vermesi ve 2014 ‘ten beri Urumçi’deki bir Çin Hapishanesinde tutulan Uygurların Vicdani Doç.Dr.İlham Tohti’nin serbest bırakılmasını talep etti.

Aynı zamanda Tayvan Parlamentosu üyesi ve Parlamento İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı de olan Örkeş Devleti’nin açıklaması şöyle :

BASIN AÇIKLAMASI

1- Çin Hükümeti, İşgalındeki Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan ve Çinli olmayan Uygurlar başta olmak üzere azınlık olarak tanımladığı Müslüman nüfusuna yönelik etnik ayırımcılık ve soykırım uygulamalarına son vermelidir.

2- Bölgede yaşayan ve Çinli olmayan Türkler ve diğer azınlık halklara yönelik uyguladığı kültürel soykırım politikalarını bir an önce sonlandırmalıdır.

3- Çin yönetimi,bizzat imzaladığı BM.insan hakları sözleşmesi başta diğer uluslararası tüm anlaşma ve sözleşmelere sadık kalmalı ve bu anlaşma ve sözleşmelerin gereğini eksiksiz ve tam olarak yerine getirmelidir.

4- Çin yönetimi haksız ve hukuksuz bin yargılama sonucu ömür boyu hapse mahkum ettiği Uygurların vicdanı,Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtı’yı bir an önce serbest bırakmalıdır.

Örkeş Devleti Kimdir ?

Örkeş Devleti Doğu Türkistan’in Gulca şehrinde doğan edip ve yayıncı Nurmuhammed Devleti’nin Başkent Pekin’de doğup büyüyen oğludur. İlk ve orta öğrenimini Pekin’de tamamlayarak yüksek öğrenimini Pekin Normal Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Demkrasi yanlısı Çinli Öğrencilerin başlattığı 1989’deki Tiananmen protestoları sırasında gösterdiği cesur atakları ve demokrasi ve insan hakları konusundaki tavizsiz ve açık söylemleri ile Çin Öğrenci Hareketinin tek Uygur Türkü Lideri olmayı başarmıştır. 27 Nisan 1989’da Pekin Normal Üniversitesi’ nde kurulan Bağımsız Öğrenci Biriliğinin kurucusu ve ilk başkanı olarak seçilmiştir.

Çin genelinde Nisan ayında daha fazla demokrası ve daha çok özgürlük talebi ile başlayan ve milyorlarca Çinli aydının katılımı ile Tienenmin meydanında devam eder gösterilerin yönetiminde önemli ve Lider rolü üstlenmiştir.

Çin Başbakanı ile yapılacak görüşmelerde Sözcü olarak seçilmiştir. Görüşmede Çin Başbakanının yüzüne karşı ” Sizin ÇKP iktidarınıza karşı barışçıl gösteriler yapmak size göre kaba bir hareket olarak tanımlanabilir.Ama unutmayız ki ,biz sizinle burada sohbet ederken şu gördüğünüz meydanda karnını duyurmak için ekmeği olmayan ve aç oturan binlerce insan vardır. Biz bunun mücadelesini yapıyoruz.” sözleri ile tarihe not düşmüştür.

04 Haziran’da Mançurya’dan Pekin’e gelen Çin Ordusu Tienenmin Meydanındaki onbinlerce göstericiyi tanklarla ezerek bastırmıştir.Bunun üzerine kendisi yurt dışına kaçmak zorunda kalmış ve Tayvan’a yerleşmiştir.

29 Ekim 1989’da Paris’te Türkiye Gazetesi muhabirine şu çarpıcı açıklamayı yapmıştır : ” Biz Uygur Türkleri Çin esaretinde yaşadığımız son 250 yıl içinde milli kimliğimizi inancımız olan kutsal islam Dini Sayesinde koruduk.”

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ