logo

trugen jacn

URUMÇİ KATLİAMI VE İŞGALE KARŞI DİRENİŞİN SEMBOLÜ ” CESUR KIZ ” VE AİLESİ YOK EDİLDİ

mavi-t-lu-kokbore-kizi

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Çin işgal Ordusunun 05 Temmuz 2009 tarihinde Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de gerçekleştirdiği insanlık dışı katliamlarına karşı  yapılan barışçıl gösterileri  ve Doğu Türkistan Türklerinin Çinli işgalcilere karşı şanlı direnişinin sembolu haline gelen ve Uygur Türkleri tarafından Kök Maykılık Kökbörü Kızı = Mavi Tişörtlü Kökbürü kızı olarak adlandırılan adsız kahraman Türk kızı ile 6 kişilik tüm ailesinin toptan katledilerek yok edildiği bildirildi.  Doğu Türkistan’ın Yenihisar İlçesinden olduğu ve yıllar önce iş bulmak amacı ile Urumçi’ye gelerek yerleşen Kasap bir babanın 4 evladınrdan biri olduğu belirtildi. Mavi Tişörtlt Kökbörü kızının  ailesinin Urumçi’ye diğer bölgelerden iş bulmak ve geçinmek amacı ile gelen Fakir ve düşük gelirli Uygur Türkü ailelerin oturduğu Atbeygesi = At Yarışı Meydanı civarındaki  gecekondularda  yaşadıkları de açıklandı.

İlgili resim
Tesadüfen  karşılaştığım ve Urumçi’den yeni gelen bir Doğu Türkistanlı Hanım’in anlattıkları şöyle “05 Temmuz 2009 günü ÇKP.genel sekreteri Vang Liquen, Çin İşgal Ordususunu sivil giydirerek ellerine soplar ve demir çubuklar vererek  Müslüman Uygur Türklerine karşı  etnik  temizlik yapma emri verdi. Urumçi’nin At Beygisi gecekondu bölgesi başta bütün yerleşim yermlerindeki Uygur erkekleri tutuklanarak bilinmeyen yerlere götürüldü. Ailelerinden ve evlatlarından habere alamayan Hanımlar ve kızlar toplanarak barışçıl gösteriler yaptılar ve  tutuklamaların durdurulmasını  ve Çin’in kayıp dedikleri yakınlarının ölü veya dirisinin kendilerine verilmesini talep ederek barışçıl gösteriler yaptılar. Genellikle hanım ve çocukların katıldığı bu gösterilerde 18-20 yaşlarında olduğu tahmin edilen bir mavi tişörtlü Uygur Türkü kız yumruklarını sıkarak İşgalcı Çinli askerlere Çince haykırarak  etnik Çin katliamalarını protesto etti ve milyonların takdir ve hayranlığını kazanmıştı. Bütün dünya televizyonlarında bir fenomen haline gelen ve Müslüman Uygur Türkü Hanım Kızlarımızın kahramanlık ve cesaretini sembolize eden bu adsız kahraman cesur kızı bir daha gören olmadı.

Avangard Kız
Uygur Hanım kızlarımızın cesaret,kahramanlık sembolü ve yüz akı olan bu kızın ne iş yaptığı ve isminin ne olduğunu bilmiyorum. Bunun öğrenmeye çalışmak de esasen Urumçi’de suçtur. Bu kahraman kız ve ailesi hakkında konuşmak yasaktır. Ancak,halkımız bu Cesur ve kahraman Uygur kızını asla unutmadı ve unutmayacaktır. Uygur Türkleri Kendisini Urumçi’de İşgalci Çin Askerlerine karşı yapılan gösterilerin sembolü olarak görüyorlar.Halkımız onu kalbinin derinliklerine gömmüştür.Onu asla unutmayız.Şairlerimiz onun hakkında destanlar yazdı.Halk gizliden gizliye elden ele dolaştırarak bu şiirleri göz yaşları içinde okuyorlar. Ancak,benim çok yakın ve güvenilir kişilerden  özel olarak  duyduğum şu, Mavi Tişörtlü kız gösteriler esnasında tutuklanmış ve bilinmeyen bir yere götürülmüştür.Daha sonra Anne,baba ve 6 kişilik ailesinin  bütün fertleri evlerinden alınarak tutuklanmıştır. Bu  aileden bir daha haber alınamamıştır. Şimdiye kadar  bu Kahraman kız ve ailesini gören olmadığı söyleniyor.Büyük bir ihtimalle Çin İşgal Ordusu  gizlice öldürerek cesetlerini yok ettikleri diğer Uygurlar gibi bu aileyi de bu şekilde  gizlice öldürerek yok etmiş olabileceği  ihtimalı çok kuvetlidir.”  Şeklinde konuştu.

Urumçi katliamı resimleri ile ilgili görsel sonucu

MAVİ TİŞÖRTLÜ KAHRAMAN UYGUR KIZINA AĞIT

( Kök Maykılık  Kökbörü   Kıznıng  Dastanı  – Mavi Tişörtlü Gök Börü Kızın Destanı )

İnmişti ruhun gökten Nur gibi
Atıldın Düşma’a  Kök Börü misal
Emmiş miydin sen Kök Börü Sütü ?
Mavi Tişörtlü   Gök Börü kızı
Erkinlik için   gerdin  göğsünü
Ceng’a atıldın  Muştunu  dürüp
Gökten mi  İNDİ ?  bu cesur yürek ?
Mavi Tişörtlü , Gök Börü Kızı
Aldın   Sen  bu gücü Mutlak Uluğ Tengrim’den !
Gösteri yapan dertlı   Analarla
Saf Tarttın Sen de Hakkı  Gözetip
Mavi Tişörtlü , Gök Börü Kızı

Elbisen masmavi ,kalbin Ap-ak
Milletin ağlarsa gözyaşı döküp
Sen göz  yaşını  sildin Gök yaprak ile
Mavi Tişörtlü  Kök Börü Kızı
Nerdesin şimdi, çok Özledik  Seni
Sen Uygur’un  gururu -Kıvançlı KIZI

Etiketler: » » » » » » »
Share
2462 Kez Görüntülendi.