logo

trugen jacn

ÜNLÜ TÜRK FUTBOLCU ÖZİL : ÇİN’İN BASKISI İLE ÖNEMLİ MİLLİ MAÇTA YER ALAMIYORUM !

Mesut Özil'den çok sert Doğu Türkistan tepkisi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere’nin Arsenal takımının orta saha oyuncusu Türk asıllı yıldız Futbolcusu Mesut Özil, Çin’in baskı ve şantajları sonucu önemli milli maçlarda yer alamadığını açıkladı.

Futbolcu Özil sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada son iki önemli maçta kadro dışı bırakıldığını belirterek ” Bana iki önemli maçta oyuncu olarak yer verilmemesinde geçtiğimiz Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskılarını dile getirdiğim için Çin’in baskısı ile olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Aralık 2019’da Alman Türk futbolcu Mesut Özil, Twitter, Facebook ve Instagram medyası aracılığıyla Uygurlara yönelik baskıları nedeniyle Çin hükümetini ve bu baskı ve zulme sessiz kalanMüslüman dünyasını şiddetle kınamıştı.Mesut Özil bu açıklamaları ile de uluslararası alanda büyük bir heyecan yarattı.  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Mesut Özil’i cesaretinden dolayı tebrik etmişti.

Ancak ,onun bağlı olduğu ingiltere’nin Arsenal kulübü bir açıklama yaparak Özil’in Doğu Türkistan konusundaki görüşlerinin sadece kendisini temsil ettiği belirterek ” Arsenal Kulubü bu tür politik konulara karışmıyor.” ifadelerini kullanm

Türk asıllı Alman Futbolcunun bu Uygur Türkleri çıkışı Çin yönetimini çok kızdırmış ve onun oyuncu olarak yer aldığı Manchester ile Arsenal arasındaki maçın Çin merkez Tv.(CCTV)’deki naklen yayınını iptal etmişti.

Türk Futbolcu bunun üzerine yaptığı bir açıklamada ise “Bu kararın aklımda hiçbir şeyi değiştirmeyeceğine söz verebilirim. Elimden gelenin en iyisini yapmaya ve adaletsizlikle mücadele etmek ve adaleti sağlamak için mümkün olduğunca sesimi yükseltmeye devam edeceğim.” demişti.

MESUT ÖZİL'İN DOĞU TÜRKİSTAN TÜRK'LERİNE DESTEĞİ MAÇ YAYININI KALDIRTTI !

Mesut Özil : İslam Dünyası Çin’in Uygur Türklerine Baskı ve Zulmü İçin Ayağa Kalkmalıdır

Türk asıllı yıldız Futbolcu Mesut Özil Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere karşı baskı,zulüm ve etnik ayırımcılık uygulamalarına tepki göstermiş 2019 yılının Aralık ayında yaptığı açıklamada şunları söylemişti ; “Müslüman dünyasını Uygurlar için ayağa kalkmaya çağırıyorum.” açıklamasında bulunmuştu.

İnançlarından taviz vermeyen vicdan sahibi bir oyuncu Çin Komünist Partisi’nin Uygur Müslümanlarının yönelik baskı ve zulmüne tepki göstererek kınamış ve büyük ses getirmişti.

Share
628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ