logo

trugen jacn

TÜRKİYE’DE TARİH OKUYUP DOĞU TÜRKİSTANAN’A DÖNEN UYGUR AYGÜL ALİ 4 YILDIR KAYIP !

Yüksek öğrenim için Türkiye’ye gelen ve Gazi Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Öğrencisi olan ve tezi için “Türkiye ve Çin’de internet bankacılığı” konusunu seçen Aygül Ali’nin ailesini ziyaret için ülkesine gitti,ancak kendisinden bir daha haber alınamadı.Daha sonra Çin işgal yönetimi onu, 2017’de Türkiye’de okuduğu için tutukladı ve 20 yıl hapis cezasına çarptırdığı ortaya çıktı. 

aygün eli

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Arizona Üniversitesi Tarih bölümünde doktora yapan Mehmet Volkan Kaşıkçı, 9 Haziran’da tez danışmanı Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim görevlisi Emine Ebru Aksoy’dan Aygül’ün durumu hakkında bilgi almak istediğini yazdı. 

aygün eli

“KİMSEDEN SES YOK”

Mailine herhangi bir şekilde cevap alamadığını belirten Kaşıkçı, “Gazi’de ve ondan ayrılan Hacı Bayram Veli’de çalışanların çoğunluğu kendini milliyetçi, ülkücü, Türkçü, İslamcı vs. görür, Doğu Türkistan deyin mangalda kül bırakmaz. Beni tanıyan, bu tweeti okuyanlar dahil bir tanesinden ses yok. Tweet favlamakla vicdanınız susuyorsa ne mutlu size” ifadelerini kullandı. 

“DÖNECEĞİNİ SÖYLEDİ AMA DÖNMEDİ”

Aygül’ün danışmanı ile 30 Haziran tarihinde WhatsApp üzerinden iletişime geçtiğini belirten Kaşıkçı, danışmanın kendisine ‘başka ne yapılabileceğini bilmediğini’ söylediğini ifade etti. Yapılabilecekleri ve durumun ne olduğunu uzun uzun anlattığının altını çizen Kaşıkçı, “Bana döneceğini söyledi ve o günden beri hiçbir ses yok” ifadelerini kullandı.

aygün eli

Ailesine göre, Çin’in sistematik olarak zulüm uyguladığı Uygur Türkü Aygül, 2017 yılında gözaltına alındı ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

KAYNAK : https://www.karar.com/turkiyede-okudugu-icin-tutuklanan-aygul-eliden-haber-alinamiyor-1577413

Share
337 Kez Görüntülendi.