logo

trugen jacn

TÜRKİYE’DE ÇİN TERÖR ÖRGÜTÜ (ÇETÖ)’NÜN YAPILANMASI VE FAALİYETLERİ

Yücel Tanay « Haber Nida

Yücel TANAY

ÇETÖ yapılanmasının tarihi 1980’lı yılların başına kadar uzanıyor. Türkiye’deki yapısal durumu Fetö yapılanmasına benzer özellikler taşır, tıpkı Fetö terör örgütü yapılanması gibi bu yapının de siyasi örgütü(Partisi), televizyonu,gazetesi, dergileri, Yayın evleri vardır.Bu yapının ana gövdesini teşkil eden siyasi yapılanma bukelamun gibi renk ve isim değiştirmiştir. Günümüzde ise, Çin’i Vatan belleyen Çin Han Milliyetçiliğine hizmet eden Vatan partisidir. Buradaki vatan ismi Türkiye Cumhuriyeti değil Çin Halk cumhuriyetidir. Bu Parti daima Çinci Politikaların Türkiye’deki savunucusudur. Liderleri dün Bekaa vadisinde Apoyla pozlar verirken Bugün Çinciliğinin üzerini Örtmek için Atatürkçülük postuna bürünmüştür. Bu küçük Partinin Çok eski bir kuruluşu olmasına rağmen Türkiye’nin hiçbir yerinde seçimlerde Vekil, Belediye Başkanı, İl genel Meclis üyesi ve benzeri seçilmiş üyeleri yoktur..Bu partinin Oy oranı %0.23’tür. Asla Türk Milleti tarafından desteklenen bir parti değildir.Partinin Yayın evlerinde Çin Halk Cumhuriyetinin resmi tezlerini savunan bilimsel olmayan kitaplar basılır.Özellikle Doğu Türkistan konusunda Çinin resmi tezlerini savunan kitaplar Bu partinin yayınevi olan Kaynak yayınlarında basılır. Azılı bir Doğu Türkistan ve Uygur Düşmanıdır. TETÖ nasıl ki nurculuğun yeni versiyonuysa Maoculuk bu düşüncede Han Milliyetçiliği ,Kapitalizm Maonun düşüncelerinin harmanlanmasıyla günümüz şartlarına uyarlanan emperyalist Irkçı saldırgan bir düşüncedir.

Bunların Dini Çinciliktır. Çini ziyaret ederek kendince güya hac yaptığını sanırlar.Komünist Çin’in resmi ideolojisi kutsal kitapları vazifesi görür.Türkiyedeki liderleri sözde bir tarikat liderleri gibidir.OnaÇinin resmi tezlerini savunan görüşlerine sorgulamadan biat ederler.Antı emperyalizm olarak ABD ile mücadeleyi görürler,Çinin Hindastan’la, Vietnamla,Savaşı Türk cumhuriyetlerii üzerindeki emperyalist emellerini destekler. Doğu Türkistan’da Uygurlara soykırım Yapan İşgalci Çini desteklerler.Türk-Tatar yurdu Kırımım İşgalinde Rusların yanında, Güney Azerbaycan’da İran’ın Irkçı politkalarını desteklerler.Boşnaklara soykırım uygulayan Irkçı BM Savaş Suçları Mahkemesinde yargılanan Sırp kasabı Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloseviçi desteklemişlerdi. Büyük Sırbistan İçin.Sözde Ermeni soykırımına karşı mücadele ettiklerini savunurlar,Karabağda, Hocali de İşgal edilen Azerbaycan topraklarında soykırım yapan Ermenistan’ın arkasındaki güç olan Rusyayla Avrasya birliğini savunmaları tutarsızlıklarıdır.Rusyada, PKK-PYD’nın ofisleri olduğu gerçeği ve Rusya’nın PKK-PYD’yi terör örgütü olarak görmediği açıklamalarının üzerini örterler.Bu yapılanma sadece küçük bir partiyle sınırlı değildir. Çin İşbirlikçisi bedenen Uygur, ruhen Çinlileşmiş Uygur asıllı İşadamları, İşkadınları’da vardır. Hata tıpkı fetöcüler gibi İktidar Partisi ve muhalefet partilerinin içlerine sızmışlardır.Türk medyasında bir çak sağcı,solcu hatta ve muhafazakar medya kuruluşlarında temsilcileri vardır.

ÇETÖ Örgütünün Türkistan Cumhuriyetlerindeki yapılanması Türkiye’den daha baskın ve etkilidir. Oradaki ÇETÖ (Çinci Terör Örgütü) daha etkili ve ülkelerinin gelecek yılları ÇETÖ ipoteği altına daha fazla girmesinden endişe edilmektedir.

Türkiyede ise bu yapı gittikçe güçleniyor. Özellikle Doğu Türkistan davasının savunucularına karşı açılan davalar bunun göstergesidir.Eğer bu yapıya dur denilmezse . Bunu hayal olarak görenler 80’li, 90’lı yıllarda FETÖ terör örgütü yapılanması hatırlasınlar..Ülkemizde kanlı bir darbe yapmaya kalktılar, birçok masum vatandaşımız, bu kanlı kalkışmada şehit oldu.

ÇETÖ Çetesinin FETÖ alçak çetesinin yaptığını yapmayacağını kim garantı edebilir ? Düşünülmesi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur,diye düşünüyorum.

Share
754 Kez Görüntülendi.