logo

trugen jacn

ÇİN İLE YAPILAN ” MALİ İSTİHBARAT ANLAŞMASI” VE UYGURLAR İÇİN TAŞIDIĞI RİSKLER

Doğu Türkistan'daki Çin Zulmü - Diriliş Saati Dergisi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK) ve Çin Kara Para Aklamayla Mücadele Denetim ve Analiz Merkezi (CAMLMAC), 29 Aralık’ta “kara para aklama ve terörün finansmanı konusunda finansal istihbarat” alışverişinde bulunulması ile ilgili bir anlaşma imzalandı.

Anlaşma, Türkiye   ile  Çin arasında in “kara para aklanmasının önölenmesi, Terörizmin finansmanı ve diğer  mali  suçlar ile ekonomik ve ticari  faaliyetlerde kanunsuzluğu  önlemek ve bunlarla mücadele etmek için mali istihbarat paylaşımında” bir  işbirliği ortaklık  kurulduğu ifade ediliyor.

Anlaşmaya göre, iki ülkenin ilgili makamları, suça karıştığını düşündükleri kişi veya şirketlerin mali işlemlerine ilişkin tüm bilgileri birbirlerine  verecekler  ve mali suçlar ve  bu suçların önlenmesi konusunda işbirliği yapmalarını öngörüyor.

Bu Anlaşma ile , iki ülkenin ilgili makamları,  mali suçlara karıştıklarından  şüphelenilen kişi veya şirketlerin kendisine özel gizli bilgileri ile  mali işlemleri hakkında birbirlerine bilgi verecek. Çin yönetimi tamamını birden “terörist ”  olarak ilan ettiği  Uygurları   bu tür anlaşmalarla  daha  sıkı baskı ve  kontrol etmeye çalışacağını belirtiliyor.

Uygur Türkleri ve ABD-Türkiye İlişkileri – Yakın Doğu Enstitüsü |  yde.neu.edu.tr

Bu Anlaşma ile Türkiye’de Yaşayan Uygurlar  Büyük Risk   Altında

Özgür Asya(rfa.org/Uyghur) radyosunun bildirdiğine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da imzalanarak resmi gazetede yayınlanark yürürlüğe konulan bu anlaşma Uygur Türkleri için büyük riskler taşıyacağı belirtiliyor.  Çin’in  bu dünyada yaşayan Uygurların tamamını  toptan  “Terörcü- Terörist” olarak tanımlayıp suçladığı ve baskı altına aldığı  ve yok etmeye çalıştığı  günümüzde bu anlaşmayı kötü emellerine alet  ve istismar ederek   Türkiye’de yaşayan Uygurların   ekonomik ve ticari faaliyetlerini  kontrol ve baskı altına almasında çok önemli  avantajlar yaratabileceği ifade ediliyor.

Çin  Komünist partisi(ÇKP)denilen tek parti yönetimindeki Çin’de uluslararası hukuk ve yargı normları mevcut  olmayıp uluslararası  hukuk kuralları işletilmiyor.  Evrensel Hukuk ve yargı sisteminin ÇKP’nin emrinde ve güdümünde olduğu  ülkede bağımsız ve tarafsız yargıdan bahsetmenin  imkansız  olduğu biliniyor. Bu nedenle Çin’in   Türkiye ve diğer ülkelerdeki  Uygurları  ekonomik olarak kontrol etmesini kolaylaştıracağı belirtiliyor.

Resim

Avukat Cemil Çiçek :  Bu Anlaşma Çin’in Baskı Ve Zulmüne Katkı ve Yardımdır.  

Türkiye  ile Çin  arasında imzalanan “Kara para aklanmasının   ve Terörizmin  finansmanı  engellenmesi konusunda  Mali  istihbarat İşbirliği Anlaşmasını” Özgür Asya radyosu Ankara Temsilcisi Erkin Tarım’a değerlendiren  Ankara Barosu’nun tanınmış insan hakları avukatlarından Cemil Çiçek  şunları söyledi :

” Bu Anlaşma Çin’in  Uygur Türklerine yönelik Baskı Ve Zulmüne Katkı  vermek ve Yardım etmek anlamına gelmektedir. Çin yönetiminin   bu kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele anlaşması ” ndan ÇKP’nin  mutlak güdümündeki  Çin  yönetiminin    Uygur Türklerine karşı uyguladığı politikalarına  belirli ölçüde  katkılar sağlayacaktır. Ayrıca, Çin   anlaşmayı Uygur Türkleri aleyhinde    çok kolay istismar edebileceğini tahmin ediyorum.  Kara Paranın Aklanmasının ve Terörün finansmanını  önlenmesi ve mücadelesi için imzalanan bu anlaşma ile  Ailelerine para gönderen Uygurları  Çin, “Terörizme Finansal Destek Verdiği ” suçlaması ile haklarında  kolayca soruşturma açabilecektir.  Çin Komünist Partisi, işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar ve diğer Türk halklarını  ekonomik olarak çökertmek ve mali yönden  yok etmek için  çok kolayca  sahte kanıtlar yaratabilecektir.  Bu anlaşmadan asıl amaç de budur.  Bu işbirliği anlaşmanın  Türkiye’ye  hiç bir şekilde yarar veya  avantaj sağlamayacağı  açıktır. Aksine Çin bu anlaşmayı sonuna kadar kullanacaktır. Ayrıca  Uygurların  kalabalık  olarak yaşadığı  Türkiye’den önemli istihbari bilgiler  de elde  edebilecektir.” şeklinde konuştu.

Çin zulmü | İbrahim Özdabak Karikatürleri

Çin’in Amacı, Türkiye’de Yaşayan  Uygurları Kontrol ve  Çin  Baskı ve Zulmünü Sürdürmek

Gözlemciler, Çin hükümetinin bu anlaşmayı Uygurların Türkiye’deki ekonomik faaliyetleri hakkında istihbarat elde etmek için kullanabileceğini ifade ediyorlar.  Çin yönetimi  bu anlaşma ile yurt dışında  ve  Denizaşırı olarak  faaliyet gösteren  Uygur  STK.ları ve  insan hakları Aktivistleri açısından (Çin  zaten Uygurların tamamını  Terörist-Terörcülükle suçlamaktadır.)  olumsuz etki yaratabileceğinden endişeli olduklarını belirtiyorlar.

Avukat Cemil Çiçek, “Bu, bir soykırım ve baskı politikasına yardımdan başka bir şey değildir. Uygurların ikinci vatanı olarak öptüğü Türkiye’nin anlaşmayı imzalaması üzücü” dedi.

Sözleşmeye göre, ulusal güvenlik, kamu düzeni ve devletin temel çıkarlarına yönelik bir tehdit veya ulusal yasalara ve uluslararası anlaşmalara aykırılık durumunda ilgili makamların bu gerekliliğe uyma yükümlülüğü bulunmamaktadır. Uzmanlar, Uygur meselesiyle ilgili bu tür bir istihbaratın paylaşılmasında ilgili makamların ne kadar takip edeceğinin net olmadığını söylüyor.

Gözlemciler,  Çin’in Uygurları tümü ile toptan  “terörist” olmakla suçlayıp baskı altına aldığı ve soykırım ile yok etmeye çalıştığı, günümüzde bu  anlaşmanın kötüye kullanılabileceğini ve Çinli yetkililerin Uygurları yurtdışında ekonomik olarak kontrol etmesini daha da kolaylaştıracağı  tahmininde  bulunuyorlar.

Kaynak :  https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/turkiye-xitay-01202022162601.html

Share
4917 Kez Görüntülendi.