logo

trugen jacn

TÜRKİSTAN-DER BAŞKANI : UYGURLAR TÜRK VE VATANLARI DA DOĞU TÜRKİSTAN’DIR

Çin yönetimi Pekin merkezli Devlet Enformasyon Ofisi aracılığı ile 21 Temmuz itibariyle bir açıklama yaptı.Bu açıklama’da 1.- Uygurlar Türk değil, 2.- Müslümanlığı de Arapların dayatması ile kabul etmiştir. 3.-Çin’de Doğu Türkistan diye bir yer yoktur.Çin’in bu temelsiz hiç bir tarihsel kanıta dayanmayan yalan ve iftira mahiyetindeki açıklamaları bugün itibariyle Doğu Türkistan meselesine duyarlı basın organlarında yer almış bulunuyor.Ayrıca Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki Doğu Türkistan ve Türk dünyası Sivil Toplum Kuruluşlarından Çin’in hiç bir bilimsel temele dayanmayan iddialarına cevap mahiyetinde açıklamalar ve yalanlamalar gelmeye başlamış bulunuyor. Çin işgal yönetimi 1989 yılında yanı 30 yıl önce de böyle bir yalan daha ortaya atmış ve Çin’in İstanbul Başkonsolosu buna benzer saçmalıklar zirvalamıştı. Çin’in bu iddialarına karşılık bilim adamlarımız ve yetkililer tarafından bilimsel gerçeklere dayalı yazı ve açıklamalar ile cevap verilmiş ve rezil-u rüsva edilmişti. Çin işgal yönetimi bu kez durumu daha üst düzeyde ele almış olacak ki , ta Pekin’den ÇKP Devlet Başkanlığı Basın Ofisi kanalı ile bu yalanları tekrarlamaktadır. Çin işgal yönetimi 30 yıl öncesindeki gibi bu kez de bu temelsiz iddialarına gerekli cevabı fazlası ile alacaklardır. Değerli Türk Bilim adamlarımız ile tarihçilerimize bu saçmalıklar hakkında bilimsel yazılar yazmalarını ve Çin’in temelden yoksun iddialarına gereken cevaplar vermelerini bekliyoruz. Özellikle Doğu Türkistanlı Akademisyenlere ve STK.lara bu konuda çok iş düşüyor.

Aşağıda Türkistan-Der Başkanı Sayın Burhan Kavuncu’nun Çin’in bu temelsiz iddialarına verdiği cevaplarını bilgilerinize sunuyoruz.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi ( UYHAM)

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi, Uygur Türkleri ile ilgili dün bir rapor yayımladı. Pekin yönetimi raporda Uygur Türklerinin Türk kökenli olmadıklarını onların Pantürkist ve Panislamist gruplar tarafından Çin’i bölmek üzere yönlendirildiklerini ve “politik maşa” olduklarını iddia etti.

Raporda Çin yönetiminin, “düşman güçlerin” Çin’i bölmeye çalıştığı ve Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu iddiasına da yer verildi. Raporda ayrıca Doğu Türkistan diye bir yer olmadığı ve Müslümanlığın Uygur Türklerine Araplar tarafından dayatıldığı iddia edildi: “Uygurların İslam’ı seçmesi sıradan halkın yaptığı gönüllü bir tercih değil, din savaşlarının bir sonucu ve yönetici sınıfın bir dayatmasıydı.”

Pazar günü yayımlanan raporda “Sincan, aşırılıkçıların ülkeyi bölmek amacıyla tarihi gerçekleri çarptırma çabalarına rağmen Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır” açıklamasını yaptı. Sincan’ın Han Hanedanlığı’ndan bu yana Çin’in bir parçası olduğu belirtildi.

Pekin yönetimi Uygur Türklerine işkence etmekle suçlanıyor. Eğitim merkezleri adı altındaki kamplarda en az bir milyon Uygur Türkü’nün tutulduğu iddia ediliyor. Çin ısrarla bu kampların İslami aşırılıkçılığın yayılmasının azaltılmasına yönelik eğitim merkezleri olduğu iddia ediyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-10.jpeg

Çin’in Uygur Türkleri raporunu Türkistan-Der Başkanı Burhan Kavuncu Medyascope’a değerlendirdi.

Uygurlar Müslüman – Türk’tür ve Vatanlarının adı de Doğu Türkistan’dır !

Türkistan-der Başkanı Kavuncu, Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi’nin Uygurların kökeninin Türk olmadığı iddiasının “Kürdistan diye bir yer yok, Kürtler de aslında Kürt değildir, dağ Kürtleridir” söyleminden hareketle Kürtlere dair iddiaları hatırlattığını belirtti.

“Çin devlet politikasına göre Doğu Türkistan ismi de inkâr ediliyor, bu bölgeye Sincan deniliyor”

İnsanların atalarının kim olduğunun tarihsel olarak tartışılabileceğini söyleyen Kavuncu, “netice olarak topluluklar kimliklerini nasıl tanımlıyorlarsa öyledirler, Doğu Türkistan halkı kendisini Türkistanlı olarak tanımlıyor. Buna göre Uygurlar hem Müslüman hem de Türk’türler ve yaşadıkları toprakların yanı ana vatanlarının adı de Doğu Türkistan’dir.” dedi. Kavuncu bahsedilen bölgede bahsedilen bölgede Uygurların yanı sıra Kazakların ve Çinli Müslümanların da yaşadığını belirtti.

Çin’in böyle bir açıklamaya ihtiyaç duymasının onun dış politikada zor bir durumda olduğunu belirten Kavuncu, Çin ile ekonomik ve politik ilişkiler sebebiyle devletler bazında yeterli karşılık görmese de Çin’in Uygur Türklerine yönelik politikalarının dünya kamuoyunun tepkisini çektiğini söyledi.

Kavuncu, Çin’in eğitim merkezleri olarak isimlendirdiği kamplara da değindi. Çin Halk Cumhuriyeti, kamplarda dil eğitimi ve mesleki eğitim verildiği ve insanların İslami aşırılıktan arındırıldığını savunuyor. Kavuncu ise, kampta tutulan yüzlerce profesöre o kamplarda nasıl bir meslek kazandırıldığı sorusunun bir cevabının olmadığını vurguladı.

“Doğu Türkistan” meselesinin hem dini hem de milli karakteri olduğunu belirten Kavuncu, raporda Uygur Türkleri’nin Müslüman olması süreciyle ilgili vurguya ithafen insanların dinlerini değiştirme süreçlerinin çok farklı şekillerde tezahür edebileceğini belirtti.

Raporun akıldışı olduğunu belirten Kavuncu rapordaki hem etnik ve hem dini vurgunun devletin dini aşırılıkla mücadele söylemini sürdüreceğinin göstergesi olduğunu söyledi.
Kaynak : https://medyascope.tv/2019/07/22/turkistan-der-baskani-burhan-kavuncu-topluluklar-kimliklerini-nasil-tanimliyorlarsa-oyledirler-dogu-turkistan-halki-kendisini-turkistanli-olarak-tanimliyor…

Share
1544 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ