logo

trugen jacn
10 Ocak 2022

TÜRK AKADEMİSYEN,GAZETECİ VE AYDINLARDAN PERİNÇEK’İN ÇİN YALANLARINA SERT TEPKİ

 

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin ortak imzası ile kabul edilen 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü ülkemizde ve dünya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı ve dünyadaki  insan hakları ihlalleri bir kez daha  gündeme taşındı.

Ülkemizde Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da işlediği etnik soykırım cinayetleri ile  insanlık suçlarının bu özel günde bir kez daha çeşitli siyasi partiler ve STK.larca çeşitli faaliyetler düzenlendi.

Bu faaliyetlerden en önemlileri ise Siyasi Partilerimizden İYİ Parti ve Gelecek Partisi tarafından  gerçekleştirildi. Gelecek Partisi genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun kendi sesinden hazırladığı bir kısa video  mesaji   yayınlandı ve sosyal medya’da viral oldu.

Diğer bir önemli bir etkinlik ise İYİ Parti Genel Merkezi tarafından 14 Aralık 2021 tarihinde Ankara’da “İnsan Hakları ve Doğu Türkistan” konulu bir toplantı idi. Gelecek partisi başta diğer siyasi Partiler, STK.ları ve Doğu Türkistanlıların da katıldığı bu toplantıda İYİ Parti tarafından hazırlanan  büyük boy ve kuşe kağıdına basılmış 100 sayfadan oluşan “Uygur Özerk Bölgesi İnsan hakları Raporu “‘nun kapsamlı bir özeti  Genel Başkan Sayın Meral Akşener tarafından okundu.  Türkçe, Uygur Türkçesi,Çince ve ingilizce dillerinde hazırlanan bu rapor hemen BM.başta olmak üzere tüm  ülkelere,Uluslararası  hukuk ve insan hakları kuruluşları ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile NATO Ülkeleri  Parlamenterler Asamblesi üyesi 30 ülkenin  266 Milletvekiline dijital ortamda  gönderildiği açıklandı.

Çin’in  Yeresiz, Hadsız ve Hukuksuzca  Tepki Gösterdi

Çin yönetimi,işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm, ağır insan hakları ihlalleri  ve insanlık dışı soykırım suçlarını  özellikle 2017’den beri bir devlet politikası olarak her gün bir az daha şiddetini arttırarak sürdürmeye devam ediyor. Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insanlık suçları BM.İnsan Hakları yüksek Konseyi raporları  ve diğer bir çok Uluslararası insan hakları  ve Hukuk kuruluşlarının hazırladıkları sonuç raporları ile tesbit edilmesine rağmen Çin yönetimi bu gerçekleri sürekli reddediyor. 2021 yılı içerisinde ABD,Kanada,Hollanda,Litvanya’nin  de içinde bulunduğu toplam 8 ülke Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin soykırım suçu olduğunu kabul etmiş bulunuyor.Bu sayının günden güne artması tahmin ediliyor.

Diğer yandan ise şimdiye kadar 7 ülke Çin’in işlediği Soykırım suçları nedeniyle Şubat/2022’de Pekin’de yapılacak Kış Olimpiyatlarını boykot edeceklerini açıkladı.

Londra’da ilk oturumu Haziran ayında,ikincisi Eylül’de ve son ve hüküm(karar)duruşması 09 Aralık’ta yapılan Bağımsız Uygur Mahkemesi de  Çin’in Uygur Bölgesinde yaptığı insanlık dışı baskı ve zulüm  uygulamalarının “Bir insanlık Suçu ve Soykırım Olduğuna hükmetti.

Bütün bunlara rağmen Çin Yönetimi  Doğu Türkistan’daki bi ih

 

Aydınlı’ğın kullandığı Iydgâh Camii fotoğrafa 2015’den. Benim fotoğraflar 20 Ağustos 2018’den. İnsanların olmadığı fotoğraf namaz vakti çekildi. Durumu öğrenmek için o an namaz kılma bahanesiyle camiye girmek istedim. Fakat izin vermediler. Kaşgarlı’nın mezarına bile gidemedim.Perinçekgillere inanan Türklere ve diğerlerine yazıklar olsun. Tanrı Türklere ve Türkiye’de yaşayanlara akıl versin.

Yalan haber merkezi hakkında şu ana gelen doğru bir cevap yok. Merkezin adını yazarsam bazılarınız çok şaşıracak, hatta bazılarınız yazdığını unutup bana çok kızacak.
Resim

ebubekir kurban
@ebubekirkurban

Bir çığlık bir geceye sesleniverir Eğer İslam dünyası Müslüman arıyorsa Doğu Türkistan Müslümandır! Eğer Türk dünyası Türk arıyorsa Doğu Türkistan Türk’tür! Eğer insanlık insan arıyorsa, Doğu Türkistan’da katledilen insanlıktır! Muhsin Yazıcıoğlu
2
114

Resim

Resim

Share
2910 Kez Görüntülendi.