logo

trugen jacn

WASHİNGTON POST GAZETESİ : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN ZULMÜ “KRİSTAL GECE ” GİBİ

Komünist Çin yönetimi , işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yönelik sistematik baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile işlediği insanlık dışı cinayetleri sebebiyle tüm dünyadan tepki görmeye devam ediyor. Dünyaca ünlü Amerikan gazetesi Washington Post, yayınladığı bir makaleyle Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uygulanan baskı ve işkenceyi, Nazilerin Yahudilere uyguladığı soykırıma benzetti.
Uygurlara Çin zulmü resimleri ile ilgili görsel sonucu

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygur Türklerini toplama kamplarında zorla tutarak işkence ve baskıya maruz bırakan, dinlerini, dillerini ve kültürlerini yok etmeye çalışan Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da bulunan camileri ve tarihi eserleri de bir bir ortadan kaldırıyor. Çin zulmüne mercek tutan Washington Post gazetesi çarpıcı tespitlere yer verdi. 

19-11/04/screenshot_2.jpg

Doğu Türkistan’daki Artuş kentinde 2018’de yıkılmış cami. 

ZULME ‘KRİSTAL GECE’ BENZETMESİ

Washington Post, Çinlilerin Uygurlara uyguladığı kültürel soykırımı, 1938’de Nazilerin Yahudi iş yerlerine, mezarlıklarına ve sinagoglarına saldırıldığı, 100 civarında Yahudinin ölmesiyle sonuçlanan ” Kristal Gece” ‘ye benzetti. Batı Çin’de Uygurlara ait camilerin ve mezarlıkların yıkılmasını ‘amansız bir süreç’ olarak değerlendiren gazete, “Bir anlamda Auschwitz, Sobibor ve Treblinka’da kurulan toplama kamplarıyla sonuçlanan soykırımın başlangıç ​​silahı” değerlendirmesinde bulundu.

19-11/04/screenshot_3.jpg

“YAŞANANLAR 2. DÜNYA SAVAŞI İLE PARALELLİK GÖSTERİYOR”

Google Earth uydularından alınan fotoğraflarla Uygur camilerinde yaşanan hasar ve değişimi gözler önüne süren Washington Post, bu durumun 2. Dünya Savaşı’nda yaşananlarla paralellik gösterdiğini, toplama kamplarında tutulan Uygurların Ramazan ayı boyunca yemek yemeye zorlanarak oruç tutmalarının engellendiğini, inançlarına aykırı olarak zorla alkol ve sigara kullandırıldığı, namaz kılmaları ve Kur’an okumalarının engellendiği belirtildi. Ayrıca Çin’in işlediği bu insanlık suçunun en büyük özelliği olarak, ‘delillerin ustaca karartılarak dünyanın duymasının engellenmesi’ gösterildi.

19-11/04/screenshot_4.jpg

Yayınlanan makalede, uydu görüntülerine ve röportajlara dayanılarak 10 ila 15 bin dini sitenin tahrip edildiği ifade edildi. Büyük şehirlerde turizm ve propaganda amacıyla camilere dokunulmadığı belirtilen makalede, tahrip edilen ve değiştirilen camilerin genellikle Google Earth’ten görülmediği belirtildi.

19-11/04/screenshot_5.jpg

Doğu Türkistan’in Aksu Vilayetine bağlı Unsu(Çince Vusu) kentindeki Büyük Camii de yıkılan mabedler arasında. 

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/washington-posttan-dogu-turkistandaki-zulme-kristal-gece-benzetmesi-1373432#

Share
6090 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ