logo

trugen jacn
15 Mart 2017

UYGUR AKTİVİST RAHİME MAHMUT İŞGALCI ÇİN’E KARŞI TEK BAŞINA,KORKUSUZ VE CESUR

Hamit GÖKTÜRK – UYHAM

Yukarıda  Doğu Türkistan’ın özgürlük ve bağımsızlığının sembolu ay yıldızlı gökbayrağı  tek başına,cesur ve  korkusuzca  dalgalandıran  bu  fotoğrafa sosyal medya ortamında rastladık ve altına not yazarak bir süre  önce paylaştık.

Bu manzara çok muthişti. Çünkü, Ay yıldızlı Gökbayrağın karşısında  baskı,zulüm,işkence,etnik asimilasyon dini ve ırkı soykırımın sembolu   beşyıldızlı ÇKP.’nın Kızıl bayrağı bulunuyordu. Bu kızıl bayrak, Doğu Türkistan’da işgalcı  olarak bulunan Çin’i temsil ediyordu. Karşısında mavi elbiseli   bir  Uygur Hanım  gökbayrağı  tek başına cesurca ve korkusuz bir şekilde  dalgalandırıyordu. Karşısında ise, ÇKP.diktatörlağünün simgesi kızıl bayrağı sallayan  Çinliler yer alıyordu. Çinlilerin Doğu Türkistan’da olduğu gibi Londra’da de yine Uygurlara  saldırmaması için İngiliz polisi araya demin engeller koyarak  bir tempon bölge oluşturmuştu. Bu müthiş manzara bizi çok  etkilemiş ve çok ta duygulandırmıştı.

Sosyal medya ortamında bu bayrağı tek başına ve cesurca  dalgalandıran  Uygur hanıma bir süre önce ulaşmayı başardık. Bu müthiş manzaranın   hikayesini yazmasını  kendisinden rica ettik. Bugün  bu manzaranın hikayesini yazarak bize iletti.Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Gökbayrağı   tek başına Cesur ve Kahramanca Dalgandıran  Uygur Hanım  Rahime Mahmut

Gökbayrağı  tek başına ve cesurca dalgalandıran   bir Uygur Türkü  Hanım idi. Doğu Türkistan’daki İşgalcı Çin’in baskı ve zulmünden dolayı yurdunu terk etmek zorunda kalan  duygu dolu,vatanperver bir Uygur aydını ve aynı zamanda  bir aktivist ve  bir  Uygur  ses  sanatçısı idi ve adı de Rahime Mahmut’tu . Yurdunu terkederek    İngiltere’ye siyası sığınmacı olarak  yerleşmiş ve  halen başkent Londra’da yaşıyordu..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Bu Müthiş Tablo 2015’de Londra’da Çekilmiş

Uygur Hanım Kızlarımızın yüz akı,cesur ve korkusuz temsilcisi Londra Tarım Ansamblesinin(Müzik Topluluğu)’nun   solisti Sayın rahime Mahmut Hanım bize ilettiği notlarında  bu müthiş ve tarihi fotoğrafın hikayesini şöyle anlatıyor ;

“  Doğu Türkistan’da işgalcı olarak bulunan Komünist Çin devlet başkanı Xi    22 Ekim 2015  ‘te İngiltere’yi resmi bir ziyaret için Londra’ya geldi. Biz  onun gelmesinden önce  İngiltere’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygurlar, kaderdaşlarımız olan Tibetli aktivistler ile demokrasi  ve insanı değerlere  bağlı ÇKP.karşıtı rejim muhalifi Demokrat Çinliler ile birlikte  ortak bir organizasyonla   Çin devlet başkanını protesto etmeye karar verdik. Çin başkanının  ziyaret edeceği gün olan 22 Ekim 2015’te İngilitere Başbakanlarının  tarihi ikametgahı ve ofisi olan Londra’daki Down Street No.10 adresininin  bulunduğu sokağın  önüne gelerek bayraklarımızı açtık ve  bayrağımızı dalgalandırarak sloganlar eşliğinde protestoya   başladık.Komünist Çin’in Londra Elçiliği de bu arada boş durmamıştı. İngiltere’ye Çin devlet bursu ile gelen  öğrencileri ve bir kısım ÇKP.iktidarından nemalanan ÇKP.yanlılarını organize etmiş ve  ellerine birer ÇKP.bayrağı vererek Çin Liderini güya onlara  karşılatmak ve desteklemek için karşımıza dikmişti. İngiliz polisi aramızda gerginlik ve çatışma çıkmaması için aramıza engeller koydu ve emniyet tedbirlerini  aldılar. ÇKP.bayraklı Çiniller sayıca   bizden  çok  kalabalık olmalarına   rağmen onların sesleri cılızdı ve   biz onları  bastırıyorduk.Çünkü,o zavallı Çinliler  buraya gösteri için zoraki olarak getirilmişler  ve bizim karşımıza zorla dikilmeye mecbur edilmişlerdi. Ben bir ara tek başıma elimdeki  gökbayrağımla   kalabalık bir Çinli gösterici gurubunun  karşısında ve onlarca ÇKP.bayrağının  karşısında kalmışım. Bu fotoğrafi o an orada bulunan bir Foto muhabiri çekmiş ve gazetesinde yayınlamıştı.  Bu fotoğraf o tarihlerde  bir haylı  bir yankı yaptı ve Doğu Türkistan’ın tanınması ve gündeme getirilmesinde çok  yararlı olmuştu. Gazetelerde bu bayrak vesilesi ile   yorumlar ve yazılar yayınlandı. Sosyal medya’da da bir haylı  etkili olmuştu.  Ben aslında o anki heyecan ortamında  bu görüntünün pek farkında olamadım.  Bu resim çok doğal ve kendiliğinden meydana gelen bir manzaranın fotoğrafı idi.  Doğu Türkistan’in ve onun  davasının tanınmasına eğer  bu fotoğraf bir  katkı sağlamış ise,ben bundan sevinç ve gurur duyarım.” dedi.

Sayın Rahhime Mahmut Hanım notlarını şöyle tamamlıyor ; ” Bizler,  ÇKP.iktidarının  işgal,baskı ve zulmünden kaçmak zorunda kalan  aktivistler olarak Çin Lideri Şi’nın 4 günlük ziyaretini adım adım takip ederek Çini emperyalizmini protesto etmeyi sürdürdük.Bu arada 2 Tibetli aktivist ile bir ÇKP.rejimi karşıtı demokrat Çinli İngiliz polisi tarafından göz altına alınarak tutuklandı. Bu tutuklanma olayı de  o tarihlerde gündem oluşturmuş ve ingiliz kamu oyunda büyük yankı uyandırmıştır.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve çocuk

Rahime Mahmut Sanatçı Kişiliğinin Yanında Kahraman Bir  Bağımzlık Aktivistidir

Rahime Mahmut Hanım sanatçı kişiliğinin yanında vatanının sevdalısı ve onun  unutmayan ve Milletini sanatı sevdiğinden daha çok seven bir yurt severdir. Bazı  sanatçılar ve sözde Uygur Medeniyetçiler (ne demekse kendileri de bunu pek bilmiyorlar.)  gibi,  ben sanatçıyım,siyasete karışmıyorum.Doğu Türkistan  demem yanlış  olur ve Gökbayrak de beni ilgilendirmez demiyordu.Bir yandan Londra Tarım Ansamblesinin önde gelen bir üyesi  ve ses sanatçısı idi.Bütün Avrupa’yı ekibi ile birlikte  yılda birkaç kez dolaşıyor ve Uygur Türklerinin sanatını tanıtıyor ve sevgili yurdunun özlem ve hasretini şarkılarında dile getiriyordu. Vatan ve Milletine olan aşkını, sevgisini  ve göz yaşlarını  içine akıtıyordu.Çin’in bin bir türlü baskı,zulüm ve işkence ile yok etmeye çalıştığı  halkının dert ve istıraplarını   seselendirdiği  şarkıları ile dünya’ya haykırıyor  ve mesajini bu şekilde yansıtıyordu. Bunun yanında Londra başta İngiltere’deki  STK. Ve Üniversitelerin bütün etkinliklerine Müzik topluluğu ile birlikte katılıyor Uygur Türklerini sanatı ile tanıtmaya çalışıyordu.

Doğu Türkistan  Mücadelesi  Rahime Mahmut’lar var oldukça başarıya ulaşacaktır

Rahime Mahmut Hanım, aynı zamanda bir aile reisi ve  Londra Tarım Ansamblesinin bir üyesi ve bu müzik topluluğunun solistidir. Bütün bunların yanında aynı zamanda  bir özgürlük aşığı ve Hürriyet savaşçısı ve önde gelen bir insan hakaları aktivistidir. Sanatla Vatan ve Mililet sevgisi yanı iki ayrı duyguyu  yan yana ve paralel   şekilde özümseyen müthiş   ve seçkin bir kişiliktir.  Aynı zamanda   Doğu Türkistan bağımsızlık mmücadelesi   tarihindeki   birer örnek Kahramanlarımız ; Dilşat Sultan,Yeri Singlimler(Yeri Kız Kardeşler) Nazuğum ve Rizvangül başta  tarihimize  şan ve şeref bahşeden ve iz bırakan iffet.cesaret ve kahramanlık sembolu olan Uygur Türkü Anaların asil ruhlu bir varisidir.

Rahime Mahmut resimleri ile ilgili görsel sonucu

Gökbayrağı Londra’da tek başına,cesur ve Kahramanca Dalgalandıran  Kahrama Uygur  Sanatçı ve Aktivist  Rahime Mahmut

Sayın Rahime Mahmut Hanım, Size  çok çok  teşekkürler ediyoruz.

Dualarımız  siz ve sizin gibi Cesur, yürekli ve imanlı Kahramanlarımız içindir.

Allah Sizi, mazlum Kardeşlerimizi ve  büyük Türk Milletini  daima Korusun ve ebedi payidar kılsın   Amin

Etiketler: » » » » » » »
Share
1979 Kez Görüntülendi.