logo

trugen jacn

TARGET VE COTTON UYGURLARI ZORLA ÇALIŞTIRDIĞI İÇİN ÇİN’DEN PAMUK İTHALATINI KESTİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Küresel çapta faaliyet gösteren Target ve Cotton On Firmaları , Çin’den pamuk ithalatını sonlandırdı. Firmalar Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da Toplama Kampları ile Hapishanelerde tuttuğu Müslüman Türkleri haksız olarak zorla pamuk tarlalarında ve bu Firmalara fason üretim yapan Fabrikalarda çalıştırdıkları için bu kararı aldıklarını açıkladılar.
Çin Devleti, 2014’ten bu yana 1 milyon kadar Müslüman Uygur Türkü’nü terörle mücadele görüntüsü altında gözaltında tutuyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, bu kişilerin birçoğu toplama kamplarında tutuluyor veya kumaş ya da pamuk fabrikalarında çalışmaya zorlanıyor.

ABC’nin Four Corners programı, Temmuz ayında Cotton On ve Target’in insan hakları ihlali endişesiyle pamuk tedarik zincirlerini gözden geçirdiklerini haber yapmıştı.

Şimdi 2 perakende devinin Şincan ile bağlarını kopardıkları bildiriliyor.

Cotton On, pamuğunu Uyguların tutulduğu kamp yakınlarındaki Litai Textiles şirketine ait fabrikadan alıyordu.

Dün şirket tedarikçisini değiştirdiğini ve “etik bir tedarik zincirine sahip olmaya kararlı olduklarını” duyurdu.

Target Australia da Huafu şirketine ait bir fabrikadan pamuk alıyordu, fakat çalışanlarını teftişe gönderdikten sonra işlemi durdurdu.

Uygurlara :çin zulmü resimleri ile ilgili görsel sonucu
Birleşmiş Milletler uzmanları ve eylemciler, en az 1 milyon Uygur Türkü’nün ve diğer Müslümanların Şincan’da toplama kamplarında tutulduklarını söylüyor.

Çin, kampları aşırılığı bastırmak ve insanlara yeni beceriler kazandırmak amaçlı“eğitim merkezleri” olarak nitelendiriyor.

Önceden gözaltında kalan kişiler, Müslümanların kamplarda domuz yemeye ve Mandarin Çincesi konuşmaya zorlandıklarını söylüyor.

Çin ayrıca binlerce Uygur çocuğu Müslüman ailelerinden ayrı şekilde okul ve yetimhane görünümlü kamplarda tutarak beyinlerini yıkıyor.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in  söz konusu programını George Orwell’in baskıcı, her şeye karışan bir hükümeti resmettiği 1984 romanına benzetmişti.

Geçen haftalarda yüzlerce prangalı ve gözleri bağlı Müslüman mahkumun transfer edilirken çekilen görüntüleri yayımlanmıştı.

Drone videosunun batı Çin’deki Şincan’da çekildiği sanılıyor, mahkumların trenlerden başları traşlı, gözleri ve elleri bağlı halde indirildikleri görülüyor.

Sırtlarındaki mor ceketlerde “Kaşgar Gözaltı Merkezi” yazıları bulunan kişilerin Uygur Türkleri olduğu sanılıyor.

ABD’li yetkililer görüntülerin gerçek olduğunun sanıldığını açıklamıştı.

Kaynak : https://www.avustralyapostasi.com.au/target-ve-cotton-on-cinden-pamuk-almayi-kesti-uygur-turklerini-zorla-calistiriyorlar/?fbclid

Share
776 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ