logo

trugen jacn

SUİKASTTA YARALANAN YUSUF : BENİM ÜLKEMİ İŞGAL EDEN ÇİN’DEN BAŞKA DÜŞMANIM YOK !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

BM.Mülteciler Yüksek Komiserliğine kayıtlı ve Devletimizin güvencesinde bir sığırmacı olarak Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Yusufcan Ahmet(Amat) 02 Kasım akşam saatlerinde misafir bulunduğu Avcılar Denizköşkleri Mahallesindeki bir arkadaşının evine giderken suikastçi katil ve katiller olduğu tahmin edilen saldırganlarca saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştı. 03 Kasım akşam saatlerinde yapılan ameliyat sonrası normal servise alınmış ve tedavisine başlanmıştır.

Ameliyat sonrası Özgür Asya radyosunun kendisini ziyareti sırasında uğradığı silahlı saldırı ile ilgili konuşan Yusufcan şunları ifade etti ; “Benim ülkemi işgal eden ve ailem, yakınlarım ve Milletimi esir alan ve onları soykırımla yok etmek isteyen İşgalci Komünist Çin yönetiminde başka düşmanım yoktur. Benim hemşehrilerimden ve Türk halkından asla düşmanım yoktur. Çinli işgalcılar Karamay’da yaşayan ailem ve yakınlarım üzeriinden bana şantaj yaparak ve tehdit ederek beni kendilerine muhacerette yaşayan Uygur Türkleri hakkında bilgi vermeye zorladı.Ben bunu reddettiğim için bu saldırının arkasında İşgalci Komünist Çin’in olduğunu tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yusufcan Amat geçtiğimiz yıl içerisinde Elcezire Tv.’na verdiği raportajinda Çin’in kendileri adına çalışması için Pakistan’a gönderildiğini daha sonra Çin’in bu teklifini reddederek Türkiye’ye geldiğini Türkiye’deki BM bürosundan siyasi sığınma talebinde bulunduğunu de açıklamıştı.

Yusufcan,bir süre Zonguldak’ta yaşadığını ve daha sonra İstanbul’a geldiği ve inşaat işçisi olarak çalıştığını belirtiyor.

Ayrıca,Özgür Asya radyosuna yaptığı açıklamasında da buna benzer iddialarını tekrarlamıştı.

Demirören Haber Ajansı’nın haberine göre, Yusupcan Amet 2 Kasım günü saat 23.00 sıralarında İstanbul’un Avcılar semtinde kimliği belirsiz saldırganların silahlı saldırısına uğramış ve kolundan ve sırtından vurularak yaralanmıştı.

Yusufcan Amet’in Almanya’da yaşayan bir Arkadaşı sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımında Yusufcan’in daha önce de kimliğii belirsiz kişilerce takip edilerek tehdit edildiğini ve bir kez saldırıya uğradığını ve dövüldüğünü açıkladı.

Yusupcan, İstanbul Bakırköy’de bulunan Dr.Sadi Konuk Devlet Hastaneinde ameliyat edilmiş ve halen tedavisine devam edilmektedir.

Emniyet güçlerinin Yusufcan’a suikast düzenleyen saldırı şüphelilerini tesbit etmek ve onları yakalamak için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Share
287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ