logo

trugen jacn

SİYASİ PARTİLERİMİZDEN PEKİN OLİMPİYATLARINI BOYKOT İÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’A DESTEK

2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını boykot

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik ağır insan hakları ihlalleri ile etnik soykırım uygulamaları nedeniyle 2022  Kış Olimpiyat Oyunlarının Pekin’de yapılmaması  ve oyunların boykot edilmesi için  Doğu Türkistan STK.larının dünya çapında  ve Türkiye’de yürüttükleri  çalışmalar artarak sürüyor.

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı  20 Ekim 2021’de Ankara’da ortaklaşa 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarını Boykot ve Basın Açıklaması etkinliğine muhalefete mensup İYİ Parti, Gelecek Partisi ile  Büyük  Birlik Parsine mensup Milletvekilleri ve üst düzey Genel Merkez Yöneticileri de katılarak destek verdiler ve Yaptıkları konuşmalarında   Partilerinin   Pekin Kış Olimpiyatlarının boykot edilmesini  talep ettiklerini de açıkladılar.

İYİ Parti Milletvekili Yokuş : Uygurların Türk Devleti ve Milletinden Başka Ümitleri Yoktur

Basın açıklamasına katılan İYİ Parti Konya Milletvekili Sayın Fahrettin Yokuş  yaptığı konuşmasında Uygurların Allah’tan sonra bu dünyada  Türk Devleti ve Milletinden başka ümitleri  olmadığını belirterek şunları söyledi : ”  Türkiye Cumhuriyeti hükumetinin harekete geçerek Çin’de yapılacak organizasyonun başkaya ülkeye devredilmesi noktasında çaba sarf etmesi gerekir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti devletinin insan hakları  ihlallerinin işlendiği bir ülkede olimpiyatların olamayacağı gerekçesiyle tüm demokratik ülkeleri 2022 yılının Şubat ayında Pekin’de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunlarını  protesto etmeye davet etmelidir. Çünkü  Çin Komünist işgal  yönetiminin işgalindeki  Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur kardeşlerimizin Türkiye’den ve Türk milletinden başka ümitleri yoktur.” şeklinde konuştu.

GP.Genel Başkan Yrd. cısı Doç.Dr.Selçuk OÖzdağ : Çin Hür Dünya İçin büyük Bir Tehlikedir

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ  yaptığı açıklamasında, Olimpiyatların sembolünde beş halka vardır, beş kıta. Olimpiyatların amacının ise barışa katkı sağlamak olduğunu belirterek şunları ifade etti : ” Olimpiyat oyunlarının amacı   savaşları durdurmak, barışı daim hale getirmek, milletler arası kardeşliği, dayanışmayı, kültürel çeşitliliği sağlamaktır. Zaman zaman olimpiyatlarda ırkçılığa ve diktatörlere karşı meydan okumalar vardır; Moskova Olimpiyatlarında Rusya’nın Afganistan’ı işgali etmesi nedeniyle boykot edilmesi gibi. Olimpiyat Komitesi burada bir hata yapmaktadır, Rusya’yı protesto eden ve sembolik olarak katılan batı dünyası aynı şekilde şimdi de Pekin Olimpiyatlarını boykot etmelidir. Çin, tüm hür dünya için tehlikedir. Çin kendi anayasasını ihlal etmektedir. Çin Doğu Türkistan’ı Türksüz bırakmak istemektedir. Dünya da buna seyirci kalmaktadır. Tüm dünya devletlerine sesleniyorum: Çin ile ticari ilişkilerinizi askıya alın! Çin böylece yola gelecektir”  açıklamasında bulundu.

BBP Genel Başkan Yardımcısı  Keser : Biz Doğu Türkistan’ı  Bağımsız Bir Devlet Olarak Görüyoruz

Büyük Birlik Partisi(BBP)Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser  Parti olarak Doğu Türkistan’ı bağımsız bir devlet olarak gördüklerini ifade ederek şöyle konuştu : ”  Çin’in uyguladığı politikalar olimpiyatların ruhuyla ve amaçlarıyla uyuşmadığına özellikle dikkat çekmek istiyorum. Biz  Doğu Türkistan’ı her zaman devlet olarak gördük ve görmeye de devam edeceğiz.  Doğu Türkistan’in Çin işgal ve esaretinden kurtularak hür  olana ve bağımsızlıklarını kazanana kadar Uygur Türklerinin yanında o lamayı sürdüreceğiz. ” dedi.

Kaynak : www.tum-haberler.com/haber/turkiye-2022-pekin-kis-olimpiyatlarini-boykot-etsin-22195?fbclid= 

Share
179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ