logo

trugen jacn

“SAVAŞÇI”‘ DİZİSİNDE ÇİN’İN NAZİ KAMPLARI İLE DOĞU TÜRKİSTAN MİLLİ MARŞI SESLENDİRİLDİ

Savaşçı dizisi 68.bölüm  resimleri ile ilgili görsel sonucu

Hamit GÖKTÜRK

FOX Tv.’da Pazar günleri günleri yayınlanan Kahraman Türk Ordusunun Teröristlerle mücadelesini anlatan ve çok sevilen SAVAŞÇI dizisinde Çin’in Doğu Türkistan Türklerine baskı,zulüm ile soykırımları ve Eğitim Merkezleri iddia edilen Çin Toplama(NAZİ) kampları gündeme getirildi ve Doğu Türkistan Milli Marşı seslendirildi. Planlama, Uygulama ve Senaryosunun Ülkemizin önde gelen Senaristlerinden Türk tarihi, Milli değerler ve özellikle Doğu Türkistan duyarlılığı ile bilinen Sayın Süleyman Çobanoğlu’nun yaptığı Limon Filim yapımı dizinin 15 Aralık Pazar günü oynanan 86.bölümünün büyük bir kısmında Doğu Türkistan’in günümüzdeki dramatik durumu yansıtılıyor.

Savaşçı dizisi 68.bölüm  resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çin’in baskı ve zulmü ile Eğitim Merkezleri olduğunu iddia ettikleri Çin Toplama kamplarına ait önemli belgelerin taşıyan Çolpan Emet isimli Yolbaşçı konumundaki yaşlı bir Uygur Türkü’nün önderliğinde Suriye üzerinden Türkiye’ye sığınmak isteyen bir gurup Doğu Türkistanlının Çin Ajanlarınca kiralık terörist guruplara öldürtülmek ve taşıdıkları Soykırım cinayetlerine ait çok önemli kanıtların yok edilmesi konu ediliyor.

Türk Özel Kuvvetlerinin Çin Ajanlarının tuzağına düşen Doğu Türkistanlı gurubun nasıl kurtarıldığı de anlatılıyor. Sığınmacı gurubun içinde yer alan bir Uygur Türkü’nün de Çin Ajanının kiraladığı Teröristlerle çatışmalara katıldığı ve şehit düştüğü ve şehidin üzerine al ve gökbayraklarla örtülmesi ve bu şekilde Türk Askerlerince taşınması sahneleri büyük bir heyecan ve duygu seli içerisinde izlendi.

Türk Ordu sunun şerefli bir emekli Generalı’nın (aynı zamanda Özel Kuvvetler Komutanı Albay Kopuz’un babası) Doğu Türkistanlı sığınmacı gurubu özellikle görmek ve onlarla konuşmak istemesi ve bu görüşme esnasındaki Al ve Gök bayraklar süslenmiş sahneler olağanüstü olarak niteleniyor. Ayrıca Emekli Türk Paşamızın Doğu Türkistanlı guruba söylediği çok değerli sözleri ve karşılıklı diyaloglar, Gökbayrağın önünde oturan Paşanın Doğu Türkistanlı guruba sarfettiği şafkat dolu ve teselli verici ifadeleri 2010 yılında hakkın rahmetine Doğu Türkistanlı Uygur Türkü General Mehmet Rıza Bekin Paşamızı hatırlattığı Doğu Türkistanlılarca dile getiriliyor.

Savaşçı dizisi   resimleri ile ilgili görsel sonucu

Doğu Türkistanlı gurubun Türk topraklarına ulaştıktan sonraki duyguları ve heyecan dolu sahneler ve konuşmalar Doğu Türkistan Türklerinin Türkiye devletimize ve aziz Türk Milletine olan sonsuz bağlılık,kardeşlik ve güven hislerini aynen yanasıtıyor ve onların duygularına tercüman oluyor.

SAVAŞÇİ dizisinin 86.bölümünde Doğu Türkistanlı ünlü Ozan yorumcu ve bestekar Abdurrahim Heyit’in Ah Anam şarkısından bir bölümünün çalınıması ve Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Hanım Kardeşimizin Doğu Türkistan Milli Marşını söylemesi dizinin en güzel ve unutulmaz sahnelerini oluşturuyor.

Savaşçı dizisinde insanlık tarihinin en mazlum ve mağduru durumundaki Doğu Türkistan Türklerinin dramatik hayatını yansıtması muhacerette yaşayan Doğu Türkistan Türklerince minnet ve şükran ile karşılanıyor. ABD’den Avustralya,ABD’den Orta Doğu Ülkeleri ile Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar Limon Filim,Senarist Sayın Süleyman Çobanoğlu,Yönetmenler ve tüm oyuncu kadrosuna minnet şükran duygularını ve en önemlisi dualarını yolluyor ve teşekkür ediyorlar.

Görüntünün olası içeriği: açık hava

Doğu Türkistan ile aynı kaderi paylaşan Tibetlilerin 1990’lı yıllarda Hollywood tarafından milyonlarca dolar harcanarak çekilen Tibet’te Yedi Yıl ve Kırmızı Köşe(Red Corner) filimleri ile Tibet davasının dünya gündemine geldiğini ve Savaşçı dizisinin de Doğu Türkistan sorunun ve Müslüman Türklerini maruz kaldığı baskı zulüm ve soykırım cinayetlerinin duyurulması ve kamu oyu desteği sağlanmasında çok değerli ve önemli katkılar sağlayacağı şüphesizdir. Ayrıca, Savaşçı dizisi Doğu Türkistan Davasının unutulmaz sembolü merhum Mücahit Gazi Berat Hacım’in ruhunu da şad etmiş olmaktadır.

General Mehmet Rıza Bekin resimleri ile ilgili görsel sonucu

Mehmet Rıza Bekin Paşamız Kimdir ?

Türk Ondusundan General rütbesine kadar yükselen yegane Uygur Türkü olan Mehmet Rıza Bekin 1924 yılında Hoten şehrinde dünyaya gelmiştir.1934 yılında ana ve babası ile birlikte Hac farizası için Suudi Arabistan’a gitmiş dönüşünde ise Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin Rus ve Çin işbirliği sonucunda yıkılması üzerine Amcazadesi ve aynı zamanda eniştesi olan Doğu Türkistan Milli Mücadelesinin Hoten Cephesi Başkomutanı ve Doğu Türkistan Liderlerinden Mehmet Emin Buğra tarafından tahsil için Türkiye’ye yollanır. 1938 yılında Türkiye’ye gelen Bekin Paşamız Konya Askeri Orta Okulun’dan sonra Kara Harp Okulu’ndan Topçu Teğmen olarak mezun olur ve 1950’de Kore Savaşına katılan ilk Türk Tugayının içinde Kore’de Çinlilere karşı savaşır ve yaralanarak Gazi olur. Kara Harp Akademisini bitiren Bekin Paşamız 1973 yılında Tuğgeneralliğe ve 1977 yılında emekli olur.Emekli olduktan sonra da devletin çeşitli kademelerinde önemli konumlarda görevler alır.

Mehmet Rıza Bekin Paşamız Doğu Türkistanlıların “Vatan hizmetinin ve nöbetinin bittiği ve ana vatanı Doğu Türkistan’ın hizmetine başlaması ” yolundaki çağrısına uyarak İstanbul Merkezli Doğu Türkistan Vakfı’nın Genel Başkanlığını üstlenir. Vakfı ihya ederek aktif hale getirir ve ölümüne kadar bu görevi yürütür. Doğu Türkistanlıların Türkiye Eğitim-Öğretim faaliyetlerini başlatır.Doğu Türkistan davasını ulusal düzeyden uluslar arası konuma yükseltir. Onlarca ulusal ve ulusal arası toplantılar tertip ederek unutulmaz ve tarihi hizmetler yapar.Doğu Türkistanlılar Filmdeki müthiş ve aynı zamanda çok anlamlı ve gurur veren Kopuz Albayımızın Babası emekli Paşamızın yer aldığı sahneleri ve sarfettiği sözleri Merhum Mehmet Rıza Bekin Paşamızı hatırlattığını ifade ediyorlar ve kendisini rahmet ve minnet ile anıyorlar.

Doğu Türkistan konusunu göndeme alan limon Filime, Savaşçı Dizi ekibine ve Fox TV'ye teşekkür ederim

Gepostet von Batur Karahanli am Sonntag, 15. Dezember 2019

Share
1980 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ