logo

trugen jacn

SANATÇI LEVENT’TEN DOĞU TÜRKİSTAN ÇIKIŞI : ORADAKİ TÜRKLER İÇİN ÜZÜLMEK SUÇ MU ?

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çeşitli yardım kampanyalarıyla gündeme gelen sevilen sanatçı Haluk Levent, Doğu Türkistan’la ilgili yeni sosyal medya paylaşımıyla bir kere daha meseleye dikkat çekti.

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı sistematik baskılara ve asimilasyon projelerine dikkat çekmesine yönelik eleştirilere cevaben Twitter hesabından paylaşım yapan Levent, “Oradaki Türkler için üzülmek. Bunlar suç mu?” diye sordu.

Ünlü sanatçı Twitter hesabında Hong Kong’daki protestolarda Uygur Türklerine destek verilmesine ilişkin bir haberi, “Adamlar orda eylem yapıyor. Ben burada sadece ‘Görüntüler zulmü andırıyor’ dedim. Çok üzücü cevaplar geldi. Çin-Türkiye ilişkisini bozuyormuşum. Yahu ne alakası var? Yani bir cümle etmek, şüphe duymak araştırılmasını istemek oradaki Türkler için üzülmek. Bunlar suç mu? Anlamadım valla” yorumuyla paylaştı.

Ünlü Sanatçı Levent geçtiğimiz günlerde yine Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına twitter hesabı üzerinden tepki göstermiş ve aşağıdaki cümleleri paylaşmıştı ;  “Bazı arkadaşlar “Çin’de bir Uygur sıkıntısı yok Amerika’nın uydurması” diyorlar. Valla ben yüzlerce görüntü izledim arkadaşlar. Bırakın sıkıntıyı tam bir zulüm örneği yaşatılanlar.” demişti,

Sanatçının samimi mesajı binlerce vatandaş tarafından beğenilerek sosyal medyada paylaşıldı.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/haluk-levent-ten-dogu-turkistan-cikisi-oradaki-turkler-icin-uzulmek-suc-mu/134925/?fbclid

Share
1964 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ