logo

trugen jacn

ÜNLÜ SANATÇI HALUK LEVENT’TEN VİCDANİ VE YİĞİTÇE YENİ BİR DOĞU TÜRKİSTAN ÇIKIŞI

Tüm mazlumlar ve özellikle dünyanın en mağduru durumundaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik duyarlılığı ile bilinen ünlü sanatçı Haluk Levent’ten vicdani, cesurca ve yiğitçe yeni bir Doğu Türkistan çıkışı daha geldi. Çin’in Türkiye’deki satılık kalem erbabı ile sosyal medyadaki kiralık kullanıcılarının “Orada Doğu Türkistan yok, Sincan var, Uygurların durumu gayet iyi.”  yolundaki twitlerine karşılık ” Çin’e gitmeliymişim orda yerinde görmeliymişim zulüm var mı yok mu?” Tamam kabulüm. Çin hükümeti benimle birlikte 25 aileyi kabul etsin. Onların ailelerini alıp Türkiye’ye dönmeye izin versin! Söz gideceğim Çin’e! ” sözleri ile onların Çin’i ziyaret tekliflerini Kabul edebileceğini açıkladı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve sakal, şunu diyen bir yazı 'Yanındayız Haluk Levent ÇİN SEVDALILARI HALUK HEDEF ALDI'

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Haluk Levent, sosyal medyada “Doğu Türkistan’dan gelen kardeşlerimize yardımcı oluyoruz” mesajını paylaştıktan sonra, Çin Hükümeti’nden aldıkları paralarla ayakta duran bir grup tarafından hedef gösterildi. Levent, tehditler sonrasında “Yardımlarıma devam edeceğim, geri adım atmayacağım.” dedi.

Ünlü sanatçı Haluk Levent kendisinden yardım bekleyen birçok kesimden insana, STK’lere yardıma koşmaya devam ediyor.

Kurduğu AHBAP platformu sayesinde çok büyük bir kitleye hitap eden Levent, son yıllarda yapmış olduğu yardım çalışmaları ile taraflı-tarafsız herkesin övgüsünü kazandı.

Ancak Levent’in bu çabalarına gölge düşürmeye çalışan bazı gruplar, sanatçının sosyal medyada “Doğu Türkistan” ifadesini kullanması üzerine, organize bir şekilde saldırıya geçtiler.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, şunu diyen bir yazı 'HALUK LEVENT BİR KEZ DAHA DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ÇİN ZULMÜNÜ HAYKIRDI, ÇİNCİLER KUDURDU'

Çin aleyhine atılan her tweete “Orada Doğu Türkistan yok, Sincan var, Uygurların durumu gayet iyi” gibi mesajlar atarak algı oluşturmak isteyen grup, aynı saldırılarını Levent’e de yaptı.

Bu sayede sanatçının Doğu Türkistan ile ilgili atacağı her tweet öncesinde psikolojik bir baskı kurmak isteyen bu organize gruba, Haluk Levent Doğu Türkistan’da yaşananlar üzerinden tepki gösterdi.

Geri adım atmayacağını vurgulayan sanatçı şu ifadeleri kullandı:

Valla bu konuda mesaj atan dostlar mesaj atmasın! Neymiş “Çin’e gitmeliymişim orda yerinde görmeliymişim zulüm var mı yok mu?” Tamam kabulüm. Çin hükümeti benimle birlikte 25 aileyi kabul etsin. Onların ailelerini alıp Türkiye’ye dönmeye izin versin “ Söz gideceğim Çin’e!

Şu twiti onayladığım için bazıları “niye zulüm? Çin ile ilişkileri bozacaksınız” diye yazıyor. Ben Doğu Türkistanlı çok aileyi Ahbapta ağırladım. Ayrı ayrı şehirlerden geldiler. Hepsi mi yalan söylüyor? Her biri gözyaşları ile anlattılar. Var yani var. Orda sıkıntılar var!

Ve bununla ilgili son twitim. Ülkemizde yaşayan ve yardım talebinde bulunan Doğu Türkistanlılara her zaman kapımız açık. Her Doğu Türkistan twitinde tartışma oluyor. Artık açıklamaktan bıktım bir daha da açıklama yapmayacağım. Yardımlarımız son hız devam edecek.

Haluk Levent@haluklevent·9 May

Stebrenitsa için Bosna’ya gittim “islamcı” dediler.

Filistin’e şarkı yazdım “şii” dediler.

İşçi grevlerine gittim “komünist” dediler.

Bergama altın madenine karşı yürüdük “hain” dediler.

Doğu Türkistan ve Kerkük’ü yazdım “Türkçü” dediler. Bir tek “insan” DEMEDİLER!

Ünlü Sanatçı Haluk Levent,geçtiğimiz yıl de Horg Kong’taki gösterilerde Uygur Türklerinin gündeme geterilmesine de destek vermiş ve twitter hesabından yaptığı açıklamasında “Adamlar orda eylem yapıyor. Ben burada sadece ‘Görüntüler zulmü andırıyor’ dedim. Çok üzücü cevaplar geldi. Çin-Türkiye ilişkisini bozuyormuşum. Yahu ne alakası var? Yani bir cümle etmek, şüphe duymak araştırılmasını istemek oradaki Türkler için üzülmek. Bunlar suç mu? Anlamadım valla”  demişti.


Etiketler: » » » » » » » » »
Share
287 Kez Görüntülendi.