logo

trugen jacn
12 Ekim 2014

REUTERS : ÇİN, HONG KONG’A YAPTIĞI GİBİ, DOĞU TÜRKİSTAN VE TİBET’E DE YÜKSEK OTONOM VADETTİ. AMA, BU SÖZÜNDE HİÇ BİR ZAMAN DURMADI.

424966_10150569935155938_1734005622_n

Hamit Göktürk /Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Özel statüye sahip Hong Kong’ta 2017’de yapılacak seçimler öncesinde Üniversite öğrencileri ile Demokrasi yanlısı Hong Kong’luların Çin’in seçimlere müdahalesine karşı protestoları şiddetlenerek sürmekte ve dünya gündemindeki yerine korumaktadır.
Bu eylemler, Çin KP. Yönetiminin 50’lı yıllarda Doğu Türkistan,Tibet ve benzeri Sözde “Özerk Bölge”lerin durumunun tekrar gündeme gelmesine, karşılaştırılıp tartışılmasına neden olmaktadır.
Dünya’nın önde gelen Ajans ve yayın kuruluşlarından BBC.’de yayınlanan bir haber-yorumda Çin’in Hong Kong’u geri almasından önce de bir çok vaatlarle Kıt’a Çini’ne katarak işgal ettiği Doğu Türkistan,Tibet ve diğer Çinli olmayan Halklara de aynı Hong Kong’a olduğu gibi, Yüksek Özerklik vaat ettiğini , daha sonra ise, değil özerklik, onların dini,dili,kültür ve medeniyetini korumalarına ve yaşamalarına dahi kısıtlama ve yasaklamalar getirdiğini örnekler vererek bir kez daha hatırlattı.
Reuters haber- yorumunu, Çin yönetiminin Hong Kong’taki protesto eylemlerini ABD.başta batı ülkelerinin kışkırttığını ileri sürdüğünü iddia ettiğini hatırlatarak şöyle sürdürdü ; “Çin yönetimi Doğu Türkistan,Tibet ve diğer azınlıkların tepki ve protesto eylemlerini de aynı şekilde ABD.ve batılı ülekelerin kışkırttığını ileri sürmüştür.Halbuki,Çin,bu suçlamaların yerine Özerk Bölgelerdeki halkın taleplerini dikkate almalı ve bu bölgelerde politikalarını tekrar gözden geçirmelidir.Doğu Türkistan ve Tibet’liler,Hong Kong’lular kadar şanslı değildir.Çünkü,Bu halklar Hong Kong’lular gibi sokakları işgal ederek barışçıl gösteriler yapabilmektedır.Halbuki anılan bölgelerde bu tür barışçıl gösteriler yapılabildiği taktirde, tazyikli su ve gaz bombaları yerine başka engeller ile karşılaşabileceği açıktır. Onların yönetim ile karşılıklı görüşme imkanları de yoktur.”şeklinde değerlendirdi.
Bağımsız analızciler,Çin yönetiminin Doğu Türkistan,Tibet ve diğer bölgelerdeki şiddet temelli politikalarının bir gün mutlaka bu bölgelerde büyük sosyal ve siyasi krizlere yol açacağını ve büyük patlamalara neden olabileceği konusunda birleşiyorlar.

Kaynak : rfa.org.uighur/kıska Hewer/Hong Kong veziyeti 10092014162513.html.

Etiketler: » » »
Share
788 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER