logo

trugen jacn

PROF. DR. KARACA : DOĞU TÜRKİSTAN SORUNU ÇÖZÜLMEDEN İLİŞKİLER ASLA İLERLEMEZ

تۈركىيەنىڭ بېيجىڭدا تۇرۇشلۇق باش ئەلچىسى ئابدۇلقادىر ئەمىن ئۆنەن ئەپەندى 21-ئاپرېل كۈنى تۈركىيە دۆلەتلىك خەۋەر ئاگېنتلىقى بولغان ئاناتولىيە ئاگېنتلىقىغا بەرگەن باياناتى.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Türkiye’nin Pekin büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen  günümüzde Türk dış politikasında Çin’in  ön sıralarda olmadığını,Türkiye Çin’in günümüzdeki  politik uygulamalarına göre siyaset yürüttüğü takdirde fırsatları kaçırabileceğini açıkladı.

Özgür  Asya radyosu internet sitesinde yer alan  haberlere göre  Pekin Büyükelçisi Önen bu konuşmayı Pekin’de  gerçekleştirilen  Pekin ” 2019 Fuarı’”‘nda Anadolu Ajansı muhabiri Eda Fatma Topçu’nun sorularını cevaplandırırken ifade ettiği bildirildi. Pekin Büyükelçisi önen ayrıca Türkiye’niin eğitim,sağlık,kültür  ve sanat alanlar baştı olmak bütün sahalarda işbirliğini güçlendirerek geliştirmesi gerektiğini bunun yanında iki ülkenin bir birlerini  karşılıklı anlamalarının de çok önemli olduğunu bildirdi.

Prof. Dr.Kuter Karaca  : Çin Türkiye İlişkilerinin gelişmesi  için Doğu Türkistan sorunun Çözümü Kavuşturulması gerekir

Pekin Büyükelçisinin konu ile ilgili görüşlerini Özgür Asya radyosuna değerlendiren Prof.Kuter Karaca şöyle konuştu ; “ günümüzde Çin Türkiye ilişkileri “Bir birimizin işlerine Müdahil Olmayalım “ minvalı üzerinde seyretmeketedir. Türkiye Doğu Türkistan meselesini şimdilik buz dolabına koyarak dondurmuştur. Karşılıklı olarak “Bir birimizin iç işlerimize  karışmama ”   şeklinde bir politika yürütülüyor bence. Türkiye Çin ile olan ilişkilerinde Doğu Türkistan sorunu başta bir çok sorunu dondurmuştur. Türkiye, ABD.’nin olumsuz tutumunu karşı Rusya ve Çin  ile olan ilişkilerini geliştirerek dengelemek istemektedir.

Çin İlişkilerde Yalanlarından  vazgeçmeden  ikili ilişkiler ilerleyemez

İstanbul Aydın Ün.Uluslar arası ilişkiler bölümü öğretim üyesi Prof.Kuter Karaca Çin’in Türkiye ile  diplomatik ilişkilerinde Türkiye’ye karşı yalan söylemekten vaz geçmediği sürece iki ülke arasındaki ilişkilerin  gelişmesinin mümkün olmadığını belirtti ve   sözlerini şöyle  sürdürdü ; “ Çin 2002’de Ukrayna’dan aldığı ve eğlence gemisi yapacağı iddiası ile boğazlardan Varyag  gemisinin geçirilmesi karşılığında bir milyon Çinli Turist göndereceğini vaat etmişti. Ancak,bu vaatların hiç birisini yerine getirmemiş ve bu konuda Türkiye’yi yalan söylemiştir. Bu yalanlara son verilmeden iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi asla mümkün değildir. Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere baskı,zulüm ve asimilasyon uygulamaları sona erdirilmeden ilişkilerin  daha fazla gelişmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.”şeklinde konuştu.

Türkiye  Çin’in Türklere yönelik Baskı ve asimilasyon Poltikalarını eleştirmişti

Türkiye, Çin işgal yönetiminin 2017 yılından beri Doğu Türkistan’da  şiddetini artırarak zirveye taşıdığı baskı,zulüm,etnik asimilasyon  uygulamaları ile Toplama Kamplarında  haksız ve hukuksuz olarak hapiste tuttuğu  milyonlarca    Türklerin durumuna uzun süre sessiz kalmıştı. Ancak,Türkiye’de  Türk halkının bu konuda günden güne artan tepki ve protesto eylemleri ve toplumsal baskılar sonucu  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy  08 Şubat’ta, 11 Şubat tarihinde ise AKP Genel Başkan yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik  ve en son 26 Şubat 2019’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  yaptıkları peş peşe açıklamaları ile Çin’in bu insanlık dışı baskı ve zulüm uygulamalarını eleştirmiş ve tepki göstermişti. Özellikle Eğitim Merkezleri adı ile  ülke genelinde açtığı Toplam Kamplarında tutulan  Uygur ve Kazak Türklerinin durumuna dikkat çekmiş ve bu kamplarda tutulanların hayatlarından ciddi olarak endişe edildiğini belirmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca bu kampların ve  bir an önce kapatılması gerektiğini  ifade etmişti. Bu açıklamalardan sonra Türkiye – Çin ilişkilerinde gerginlik yaşanmıştı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1014 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ