logo

trugen jacn

PRAG BELEDİYE BAŞKANI ZDENEK HRİB: ÇİN ÇOK KİNCİ VE GÜVENİLMEZ BİR TİCARİ ORTAK !

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, yazı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çekya Cumuhuriyetinin başkenti Prag Büyükşehir Belediye Başkanı Zdenek Hrib’ın Çin yönetimi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunduğu bildirildi.

The Washington Post gazatesinin Prag Büyükşehir Belediye Başkanı Zdenek Hrib’ın sosyal medya paylaşımlarını kaynak göstererek verdiği haberde Belediye Başkanı Hrib’ın Çin Komünist yönetimi ile olan ikili ilişkilerinde çok önemli ve büyük 2 deneyime sahip olduğunu ve bu önemli iki hususa çok dikkat edilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunduğunu bildirdi.. Prag Belediye Başkanı Hrib Çin ile olan uzun süreli ekonomik ve siyasi ilişkiler sonucunda çok önemli deneyimlere sahip olduğuna dikkat çekerek üzerinde önemle durulması gereken iki hususu ise şöyle açıkladı ;
1. Çin asla güvenilmemesi gereken ticari ortaktır.
2.Çin kin ve nefret duygularını asla unutmamakta ve Kin gütmede Çin’in üzerinde başka hiç bir toplum veya ülke bulunmamaktadır.

Gazeteye göre Prag Belediye Başkanı ÇKP Yönetimi konusundaki görüş ve kanaatlarını ise şöyle sürdürdü : ” Çin siyasi ihtiyacı veya kazanımları için her an ticari anlaşmaları kurban ederek rafa kaldırabiliyor. Çin’in yönetiminde tek ve tartışmasız karar organı olan ÇKP Merkez Komitesi ekonomik ve ticari anlaşmalar ne kadar önemli veya değerli olursa olsun karşılıklı imzalanan bu anlaşmaları dakikalar içinde değersiz ve çöpe atılacak bir kağıt parçasına dönüştürebilir. Çin, Çekya Cumhuriyetine son 5 yılda 10 miliyar $ yatırım yapma sözü verdi. Buna karşılık Çekya yönetimi Çin ile arasındaki ikili ve diplomatik ilişkilerini yeniden düzenledi ve ülke pazarlarını Çin’e sonuna kadar açtı. Fakat,Çin Çekya Cumhuriyetinin bu jestine karşılık vadettiği yatırımı hiç bir zaman yapmadı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

Ben Çin yönetiminin her dediğini kabul etmediğimi için Prag Semfoni Orkestrasi’nin Pekin’deki konserini iptal etti. Çin’e göre diğer ülkelerdeki siyasiler,Sanatçılar ve Ticaret erbabı kendilerine göre özellikleri ve değerleri olmayan birer metadır. Çin’in mantık ve anlayışına göre ” Prag’lı birisi kendilerine karşı yanlış bir iş mi yaptı ? Öyleyse bütün Praglı’lar cezalandırılmalıdır ! “

Yüksek öğrenimini Tayvan’da tamamlayan Zdenek Hrib,Belediye Başkanı seçildikten sonra göreve başlama törenine Prag’daki Tayvan Misyonunu da davet etmişti.Çin Elçiliği Tayvan Delegelerinin derhal törenden çıkarıılmasını talep etti.Ancak,Belediye Başkanı Hrib bu teklifi kesin olarak reddetmiş ve Çinliler ile arasındaki ilk soğukluk böyle başlamıştı. Başkan Hrib bu yılın Mart ayında Belediye Binasına astığı ülke bayrakları arasında Tibet bayrağını de göndere çektirmişti. Buna itiraz eden Çin’e Belediye Başkanı Hrib şu karşılığı vermiştir ; ” Çin yönetimi Tibet ile 1951 yılında yaptığı Yüksek dereceli Özerklik Anlaşması ile Tibet Özerk Yönetimini tanımış ve yasal olarak güvence altına almıştır.Buna göre Tibet Yüksek dereceli bölgesel Özerk bir yönetimdir. Bu nedenle Çin yönetimi bizim bayrak asma işimize karışmaması gerekir.”şeklinde cevaplamıştı.

Bu yılın başalarında Prag kenti ile Çin başkenti pekin arasında Abla-Kardeş şehir protokolu imzalanmıştı.Çin yönetiminin imzalanacak Kardeş şehir protokoluna ” Tayvan, Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır.” maddesini ekleme isteği reddedilmiş ve böylece Kardeş şehir anlaşması de suya düşmüştü.

Prag Belediye bunun üzerine Tayvan’ın başkenti Taypi kenti ile kardış şehir anlaşması için girişimde bulunmuştu.Prag Belediyesi önümüzdeki aylarda Taypi kenti ile kardeş şehir protokoluna imza atacaktır.

Kaynak : The Washington Post.com (Uygurca için Sayın Ekrem İlik’e teşekkürler)

Share
1555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ