logo

trugen jacn

PEKİN BÜYÜKELÇİSİ ÖNEN : SOYDAŞLARIMIZIN SORUNLARINI SÜREKLİ GÜNDEME GETİRİYORUZ

PEKİN BÜYÜKELÇİSİ'NDEN İSTANBUL'A 'ÇİN MAHALLESİ' ÖNERİSİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Önen,  Anadolu Ajansı (AA) muhabir Mehmet Şah Yılmaz’a Türkiye-Çin ilişkilerine dair 2021 sonu değerlendirmesinde bulundu. Büyükelçi  değerlendirmesinde Uygur Türkleri meselesini de gündeme getirdi.

Büyükelçi Önen, 2021’in, Türkiye-Çin diplomatik ilişkilerinin 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak , bu kapsamda iki ülke liderinin ve dışişleri bakanlarının eş zamanlı olarak 4 Ağustos’ta tebrik mesajlarını teati ettiklerini söyledi.Kovid-19 salgının Türkiye ile Çin’in ticaret ve yatırım alanlarındaki iş birlikleri için ciddi bir sınama teşkil ettiğini ve önemli fırsatlar sunduğunu kaydederek, “Çin’in ülkemize yatırımları son dönemde önemli ivme kazanmıştır.  Çin’den Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımın yüzde 70’i son dört yıl içerisinde gerçekleşmiş  ve 4,5 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.” dedi.

“Soydaşlarımızın Hukukunu Müdafaa Edeceğiz”

Büyükelçi Önen, geçtiğimiz ekim ayında Türkiye’nin 42 ülkeyle birlikte, BM Genel Kurulu’nda  Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri hakkında ortak beyana katılmasının, Türkiye’nin Uygur meselesine yönelik tutumunda bir değişikliğin söz konusu olmadığını  de bildirdi.

Büyükelçi Önen,  Doğu Türkistan Sorunu ile ilgili olarak  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin Uygur meselesindeki tutumu daima ilkeli, tutarlı ve şeffaf olmuştur. Soydaşlarımızın Çin’in eşit vatandaşları olarak huzur ve refah içerisinde yaşamalarının yegane temennimiz olduğu hususunu, Çin makamlarına, başta Cumhurbaşkanımız tarafından olmak üzere, her seviyede düzenli olarak hatırlatılıyor, vurgulanıyor.

Uygur Türkleriyle yadsınamaz tarihi, kültürel ve dini bağlarımız ışığında, endişelerimizi gerek ikili gerek çok taraflı platformlarda dile getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Uygur meselesine dair, soydaşlarımızın sorunları kaynaklı muhtelif kaygı ve hassasiyetlerimizin giderilmesini teminen, Çin ile diyalog kanallarını da açık ve canlı tutmak suretiyle, gerekli bütün girişimleri yaparak, soydaşlarımız ile ilgilenmeyi, hak ve hukuklarını müdafaa etmeyi kararlı biçimde sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

ÇİN ANA BABALARI TUTUKLUYOR,ORTADA KALAN UYGUR ÇOCUKLARINI İSE ZORLA ALIYOR

Pekin Büyükelçisi Önen  Hedefinin  İstanbul’da Çin Mahallesi Kurmak  Olduğunu Söylemişti

Büyükelçi Önen, geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir Tv. programında “En büyük Hedefinin İstanbul’da bir Çin Mahallesi(China Town) kurmak  bu suretle Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin  daha rahat yaşamalarını   sağlamak olduğunu ” açıklamış ve bu sözleri kamu oyundan büyük tepki  çekmişti.

Büyükelçi Önen görevli bulunduğu Pekin’de   etnik Han Çinlilerinin yaşadığı Çin’in iç bölgelerinden bir çok şehir ve kenti ziyaret etmiş ancak, bir kez olsun Türklerin yaşadığı Çin’in sözde Uygur Özerk Bölgesi adını verdikleri Doğu Türkistan’ı ziyaret etmemiştir.

Ayrıca, Sayın Pekin Büyükelçisi  Ören’in   Çin ile yapılan ekonomik anlaşmalar sonucu Doğu Türkistan’da yatırım yapan, işletmeler kuran   fakat Çin yönetimince  tutuklanan ve 5 yıldan beri  Çin Hapishanelerinde  hukuksuz olarak hapiste olan  onlarca  T.C. Vatandaşı Uygur Türklerinden Söz etmemesi  hayretle karşılandı.

Kaynak :  https://www.konhaber.com/haber pekin_ buyukelcisi_ onen_2021_ turkiye_ cin_ iliskilerini_degerlendirdi-1681107.html?

Share
3073 Kez Görüntülendi.