logo

trugen jacn

İPAC’TAN ALMAN BASF’A ÇAĞRI : DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ YATIRIMLARINI SONLANDIR !

Ünlü Alman firması Basf'a Doğu Türkistan'dan ayrıl çağrısı ...
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)
Batılı Parlamentolara üye Milletvekillerinin ortaklaşa  kurdukları  Uluslararası  Çin İşleri Birliği (IPAC) adlı   bir kuruluş  Alman kimya devi BASF ‘a bir miktup göndereek Doğu Türkistan’daki yatımlarını sınlandırmasını ve ticari ilişkilerini sonlandırması çağrısında bulunduğu açıklandı.
Açıklamada BASFnin bir partner şirketinin   Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygur Türklerine yönelik baskı ve asimilasyon projelerinde yer aldığının  ortaya çıkması üzerine Uluslararası parlamenterlerden oluşan 30 kişilik bir grup BASF’ye ortak bir mektup göndererek Sincan Uygur Özerk bölgesindeki yatırımlarını sonlandırma çağrısı yaptı.

Uluslararası 30 parlamenter BASF Yönetim Kurulu Başkanı Martin Brudermüller’e gönderdikleri ortak mektupta şirketin  Uygur  Bölgesi’nden çekilmesi talebinde bulundu. Avrupa, Kanada ve Yeni Zellanda’lı milletvekillerinin bulunduğu grup, mektuplarında ‘’Şirketinizin inanılırlığı ve bütünlüğü söz konusu. Bu konuda kararlı bir hamle yapmanız sizin için belirleyici olacak’’ ifadesi kullanıldı.

yeni-proje-1-001.jpg
BASF Yönetim Kurulu Başkanı Martin Brudermüller

BASF’e mektup gönderen milletvekilleri Parlamentolar Arası Çin İşleri Birliği (Ipac) adı verilen bir yapı altında bulunuyor. Mektupta geçen hafta medyada yer alan haberlerin endişe verici olduğu belirterek ‘’Haberler BASF’nin hangi şok eder boyutlarda Uygurlar ve diğer azınlıklara yönelik baskı ve saldırılara karışmış olduğunu açık gösteriyor’’ ifadesi yer aldı.

BASF yıllık 87 milyar euroluk cirosuyla dünyanın ne büyük kimya şirketlerinden birisi. Spiegel ve ZDF televizyonu geçtiğimiz hafta BASF’in  Uygur Bölgesi’ndeki tartışmalı faaliyetleri hakkında haberler yayınlamıştı. Bölge’de BASF’le ortak faaliyet gösteren Xinjiagn Markor Chemical Industry isimli şirketin Müslüman Türk azınlıklara yönelik baskıya aktif şekilde iştirak ettiği  kanıtlanmıştı.

Markor Çalışanları Çin’in Uygur Zulmünde Aktif Rol Alıyor 

BASF’in ortağı Markor çalışanları Çin Komünist Partisi’nin kontrol ve baskı kampanyalarına direk katılıyor. Uygur ailelerinin evlerini ziyaret ediyor, kısmen bu evlere zorla yerleşiyorlar ve tüm faaliyetleri devlet dairelerine raporluyorlar. Bu toplanan bilgilerle yüzbinlerce Uygur Türkü ve Müslüman ya toplama kamplarına ya da hapislere gönderildi. Markor’un yaptığı faaliyetler ise kendi internet sayfalarında anlatılıyor. Sayfada ziyaret nedenlerinden birisi olarak “İki yüzlü insanların tespit edilmesi“ gibi bir ifade de yer alıyor.

BASF ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada insan haklarına dikkat ettiklerini ancak bu zamana kadar sözü edilen Markor Raporları hakında bir bilgiye ulaşmadıkları bildirildi. BASF, Ipack tarafından gönderilen mektup hakkında ise “Bu mektubu çok ciddiye alıyoruz. İmzacılarla yok yakın zamanda talep ettikleri üzere görüşeceğiz‘‘ denildi.

Kaynak : https://www.karar.com/dunya-haberleri/alman-kimya-devi-basfe-uluslararasi-cagri-dogu-turkistandaki-1835184?fbclid=IwAR0Cs

Share
171 Kez Görüntülendi.