logo

trugen jacn

UYGURLAR İÇİN ORTAK BİLİDİRİYİ İMZALAMAYAN İSLAM ÜLKELERİNİN DURUŞU UTANÇ VERİCİ !

22 ülkeden Çin\'e Doğu Türkistan çağrısı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çoğunluğunu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu 22 ülke, Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında uyguladığı baskı ve işkenceye son vermesi için bildiri imzaladı. Bildiride Tükiye’nin ve Müslüman ülkelerin olmaması ise dikkat çekti.

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu onlarca ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nda yazılan mektup, bir ilk olma özelliği taşıyor.

Batılı diplomatlar aralarında Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Estonya, Danimarka, Norveç, Kuzey İrlanda, Hollanda, İzlanda, Lüksemburg, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika ve İsviçre’nin de bulunduğu toplam 22 ülke büyükelçisi tarafından imzalanan 8 Temmuz tarihli mektubun Doğu Türkistan ile ilgili ortak ve net bir tutum olduğunu belirtti.

Mektubu değerlendiren Avrupalı bir büyükelçi, “Bu resmi bir adım çünkü BM İnsan Hakları Konseyi’nin resmi bir belgesi olarak yayınlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

19-07/11/773x435_cmsv2_597ec079-5cf6-577a-8bd9-5adbb1a8cb24-4011700.jpg

DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Mektupta devasa toplama kamplarındaki yasa dışı gözaltılardan ve diğer azınlıkların yanı sıra özellikle de Uygurları hedef alan yaygın izleme, gözetleme ve kısıtlamalardan derin endişe duyulduğu dile getirildi. “Çin’i, yasalara uymaya, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye, Sincan (Doğu Türkistan) ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dahil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyoruz.

Çin’i, Sincan’da (Doğu Türkistan) Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları keyfi gözaltılardan, serbest dolaşım haklarını ellerinden almaktan uzak durmaya davet ediyoruz”

Ayrıca Çin’e gönderilen mektupta imzası bulunan 22 devlet, Pekin yönetiminden, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin de aralarında bulunacağı uluslararası bağımsız uzmanlar heyetine Doğu Türkistan’a “tam erişim” izni vermesini istedi.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, Çin’in kendi planladığı Doğu Türkistan ziyaretlerinin ‘propaganda ve göz boyama’ amaçlı ‘tiyatrodan ibaret’ olduğunu belirtiyor.

22 ülkeden Çin\'e Doğu Türkistan çağrısı

TOPLAMA KAMPLARINDAKİ ZULÜM

Çin’in dünyaya eğitim merkezi olarak lanse ettiği toplama kamplarında ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 3 milyon civarında Uygur Türkü zorla tutuluyor.

Diasporadaki Uygurlar, asimilasyon ve kültürel soykırım olarak tanımladıkları toplama kamplarına götürülen kişilerin çocuklarının ellerinden alındığını ve bir daha göremediklerini belirtiyor.

Binlerce Uygur çocuk, ailelerinden koparılmış durumda.

Toplama kamplarına götürülenlerin büyük bir kısmından bir daha haber alınamıyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı
https://www.karar.com/dunya-haberleri/22-ulkeden-cine

Kaynak : http//www.karar.com/dunya-haberleri/22–cine-dogu-turkistan-cagrisi-1266212

https://www.karar.com/dunya-haberleri/22-ulkeden-cine-dogu-turkistan-cagrisi-1266212Share
916 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ