logo

trugen jacn

ORTADOĞU PENCERESİ : BAKAN HAKAN FİDAN ÇİN GEZİSİNDE UYGURLAR İÇİN LOBİCİLİK YAPTI

تۈركىيە تاشقى ئىشلار مىنىستىرى خاقان فىدان(سولدىن ئۈچىنچى) ئەپەندى شىنجاڭ ئۇيغۇر ئاپتونوم رايونلۇق رەھبەرلەر بىلەن سۆھبەتتە. 2024-يىلى 5-ئىيۇن، ئۈرۈمچى.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Ortadoğu Penceresi.com(Middle East Window.com)  adlı bir batı merkezli haber Portalı bir haber yorumunda  Türk Dışişleri Bakanı  Hakan Fidan’ın Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygurlar başta diğer Türk halklarının temel insani hakları için gizli  lobi faaliyetleri yürüttüğünü  bildirdi.  

“Ortadoğu Penceresi” Haber Sitesinin  konu ile ilgili  haber yorumu şöyle ;
” 3-5 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında Çin’i ziyaret eden Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın, Çin’deki üst düzey görüşmelerde  medyaya yansıtmadan gizli şekilde Çin’in işgalindeki Doğu  Türkistan’da yaşayan Uygurların hakları için lobi faaliyeti yürüttü. Dışişleri Bakanı  Fidan,  Çinli yetkililerle yaptığı ikili görüşmelerde Çin ile ilişkileri  daha çok geliştirmek istediklerini   ancak Uygur  Türklerinin  temel insanı hakları  sorunu yüzünden  zor bir durumla karşı karşıya kaldıklarını ifade ettiğini öne sürüyor. Çin ziyareti sırasında  Doğu Türkistan’in başkenti Urumçi ve  kadim başkent ve kültür merkezi Kaşgar’ı da ziyaret etmesinın çok önemli olduğu ve Türk kamu oyunda  olumlu karşılandığı de ifade ediliyor. Ancak, bazı muhalefet  Partiler Sözcülerinin Dışişleri Bakanının sürekli tekrarladığı  “Tek Çin ve Toprak Bütünlüğü” söylemleri için tepki gösterdikleri görülüyor.
Haber yorumda Uygurların kültürel ve ekonomik merkezleri olan  bu kentlerin  son yıllarda demografik asimilasyon amacı ile getirilen Çinli göçmenler  ve  Çinli şirketlerin akınından çok etkilendikleri de açıkça görülüyor.  Çinili nüfus transferi yüzünden kültürel ve nüfus yapıları ciddi şekilde zarar gören Kaşgar ve Urumçi’nin Türk halkı ve Müslümanlar için iki önemli  kent olduğu da vurgulanıyor.
TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden ABD Dışişleri Bakanlığının Terörizm Raporu'na tepki
Türk Diplomat : Türkiye İçin Uygur Meselesi Çok Önemli 

Ortadoğu Penceresi haber portalı  6 Haziran  2024 tarihli  yazısında   kendilerine konuşan  iki Türk diplomatın şu sözlerini de aktarıyor : “Ankara,  Pekin’e Uygur meselesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, Türkiye Türkleri için milli, dini ve kültürel mirasımız olan Uygur Türklerinin bizim için çok önemli olduğunu  Çin tarafına iletilmiştir. Biliyorsunuz  Sayın Bakanımız görüşmelerde  Çin tarafına Uygur Türklerinin Türk dünyası  ve İslam alemi için  çok önemli olduğunu ifade etmiş ve İslam  dünyasının  Uygur Türklerinin kültürel hakları ile   etnik değerlerinin korunması konusunda çok hassas olduğunu  ifade etmiştir. Dışişleri Bakanımız Çin tarafına Türk ve İslam dünyasının Uygurlarla ilgili kaygılarının giderilmesinin herkese büyük fayda sağlayacağını, bu konudaki algıyı değiştirmenin ancak atılacak  olumlu adımlarla mümkün olabileceğini  Çin tarafına   iletmiştir.

Hakan-Fidan-1

Türk  Dışişleri Bakanı  Fidan : Önemli Çinli Yetkilerle Görüştü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan  bu kez gerçekleştirdiği Çin gezisinde  Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin  Devlet Başkan Yardımcısı Han Zheng ve Çin Komünist Partisi(ÇKP)  Merkez Komitesi üyesi ve aynı zamanda  Siyasi ve Hukuk Komitesi Sekreteri Qin Wenqiang ile bir araya geldi. Ancak bir dışişleri bakanının Çin’in ÇKP. diktatörlük kurumlarını yöneten  ÇKP Politbüro Üyesi ve Siyasi ve Hukuk Komitesi Sekreteri Qin Wenqiang’ı ziyaret etmesi ” sıra dışı ve anormal bir görüşme”  olarak kabul ediliyor.

Kaynak : https://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/xaqan-fidan-0607 20241 61349.htm (rfa.org/Uygurca Servisi )

Share
836 Kez Görüntülendi.