logo

trugen jacn
24 Kasım 2014

NİĞDE ÜNİVERSİTESİN’DE UYGUR TÜRKLERİ KONFERANSI


       Niğde Üniversitesi Kaşgarlı Mahmut  (Uygur/Çin ) Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla ‘ Tarihte ve Günümüzde Uygur Türklüğü ‘ konulu bir konferans düzenledi.

Günümüzde Uygur Türklüğü Konferansı

Niğde Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Salon 1071’de gerçekleştirilen ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Yağmur Gömeç’in konuşmacı olduğu programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bayrak, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü  Doç. Dr. Ömer İskenderoğlu ile akademik personel ve çok sayıda öğrencimiz katıldı.

Konferans, konuşmacısı Prof. Dr. Sadettin Yağmur Gömeç’in biyografisinin okunmasıyla başladı.

Prof. Dr. Sadettin Yağmur Gömeç; “Türk Tarihinde önemli bir yere sahip olan Uygurların geçmişine uzanmadan evvel Uygurların kim olduklarını ve adlarının nerelerden geldiği hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. 716 yılındaki hadiseler esnasında Uygur adıyla karşılaşıyoruz. Göktürkler ile Uygurlar arasındaki bir kavga sebebiyle ilk defa Uygur ismi Türkçe belgelerde ortaya çıkıyor. Uygur adının nereden geldiği ve ne mana ifade ettiği konusunda bilim adamları arasında çeşitli görüşler olmakla beraber uymak, yapışmak, şahin gibi hızla hücum ve takip eden ve birbirleriyle yardımlaşan sözlerinden türemiş olduğunu ve kendi kendine yeter manasında kullanıldığı çeşitli rivayetlerde anlatılıyor “ dedi.

Slâyt gösterilerinin de olduğu konferansın devamında Prof. Dr. Sadettin Yağmur Gömeç, Tarihte ve Günümüzde Uygur Türklüğü başlıklı konu hakkında detaylı bilgilendirme yaptı.

Programın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bayrak tarafından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadettin Yağmur Gömeç’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Kaynak  :  http://www.borhaber.net/egitim/gunumuzde-uygur-turklugu-konferansi-h15007.html

Etiketler: » » »
Share
1244 Kez Görüntülendi.