logo

trugen jacn

NEW YORK TİMES : ÇKP İMPARATORLUĞU İDEOLOJİNİN DEĞİL, ÇİN’İN KABA GÜCÜNÜN ÜRÜNÜ

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, açık havaUygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

ABD’nin önde gelen  medya organlarından “The New York Times” gazetesi “Çin Komünist Partisi İmparatorluğu  KOmünist İdeolojisinin değil,Çin’in askeri güç ve kaba kuvvetinin bir ürünüdür.” başlığı ile bir yazı yayınladı.
Özgür Asya rodyosu internet sitesinde yer alan   konu ile ilgili habere göre    adı geçen gazetenin Pekin muhabiri Edward Wang Çin’de gazetecilik yaptığı 10 yıllık muhabirlik hayatını ve muhabirlik  sürecindeki  duygu ve düşüncelerini anlatan ve   Çin İmparatorluğunun Yeniden Doğuşu başlıklı yazısında Muhabir Wang,”Çin Komünist Partisinin hakim olduğu şimdiki Çin, bir  ÇKP. İmparatorluğudur ve bu  imparatorluk  baskıcı bir gücün ürünüdür.”dedi.

Edward Wang kendisinin 10 yıl önce gazete tarafından Pekin’e gönderildiğini geçtiğimiz yılın Aralık ayının sonlarında muhabirlik görevini bırakarak ABD.’ne döndüğünü belirterek makalesini şöyle sürdürüyor ; “ Benim 10 yıl önceki Çin hakkındaki fikrim ile şimdiki düşüncem arasında dağlar kadar farklar vardır. Ben 10 yıl önce bir çok kişi gibi ÇKP.iktidarının yeni bir ideolojik yol ile yeni bir yaşam  tarzına  doğru yol aldığı kanaatini  taşımakta idim.Çin’in  dünya’ya açılması ve yeni açılımlara yöneleceği hakkında kuvvetli tahminlerim vardı. Ancak.geçen yıldan sonra benim bu düşüncem tamamen değişmiş bulunuyor.
Şimdiki yeni ÇKP.imparatorluğu ,ÇKP.’nin önerdiği ve  sürekli propagandasını yaptığı  modern kültür ve yeni bir medeniyetin celbeteme gücünün eseri asla değildir. Şimdiki durum ÇKP.diktatörlüğünün ekonomik tehdidini içeren kaba bir  güç  ile onun  şiddetinin  bir ürünüdür.” şeklinde değerlendirdi.

Çin’in Uygur Bölgesindeki Baskı ve Şiddet Uygulaması Dönüşüm karakterli Ciddi Bir Durumdur
NYT.Pekin muhabiri Edward Wang,Uygurlar ve Doğu Türkistan’ın durumuna dair düşüncelerini  ise yazısında şöyle ifade ediyor ;” Ben Kaşgar ve Urumçi’ye birkaç kez gittim ve Uygurlarla ilgili haber ve makaleler  kaleme aldım.
ÇKP.yönetimnin Uygurlara karşı siyaseti ile Uygurların karşılaştığı baskı ve zulümler hakkında bir çok gözlem yazıları yayınladım. Çin’in Uygur bölgesindeki uygulamaları,baskı ve şiddet içerikli ve dönüşüm karakterlidir. Çin, Uygurları  devamlı baskı,zulüm ve şiddet uygulayarak bölge’de ciddi bir vaziyet şekillendirmiştir. Uygur bölgesine son seferimi “İpek Yolundaki Bir Bostanlık” olarak tabir edilen Kaşgar’a yaptım. Bu son ziyaretimde  terör ve şiddete karşı koyacak silah ve ekipmanlar taşıyan birkaç Çin Polisinin bir Uygur gencini kuşatma altına alarak ona adeta  esir muamelesi yaptığına şahit oldum. Bundan da çok etkilendim.”  ifadesini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1362 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ