logo

trugen jacn

İLİ NEHRİNE BIRAKILAN KURAN OLAYI:KUTSAL KİTAPLARI ÇKP’NİN VAHŞETİNDEN KURTARMAK

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da Müslüman Türklerin özenle koruyup sakladıkları Kuranı Kerim ve dini kitaplara zorla el koyuyor ve bunları meydanlara toplayarak yakarak yok ediyor. Müslüman Türkler bu kutsal kitapların yok edilmesini önlemek amacı ile aklına gelen her çareye baş vuruyor. Evlerindeki Kurani kerim ve dini kitapları  çaresizlik içinde, Kazakistan’a doğru akan İli deryasına atarak kurtarmak istediler.Belki Kazakistan’da birileri sarıp sarmalayarak İli nehrine attıkları bu kutsal kitapları sudan kurtaracak ve kitaplar böylece yok olmaktan kurtarılacaktı.

Kuran, Aidarly'de kurtarıldı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kanadalı-Litvanya asıllı Kanadalı romancı Antanas Šileika’nın Litvanya’da Sovyetlere karşı silahlı direniş hakkında gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazdığı bir roman vardır. Romanda şöyle bir olay anlatılır. 1945’te Merkinė kasabası yakınlarında nehirde yüzen bir Katolik dua kitabı nehirden kurtarılıyor. Anti-Komünist partizanlar, bu kutsal dua kıtabinin Sovyetler tarafından pusuya düşürülen ve öldürülen üç meslektaşları tarafından suya atıldığını öğrendiler. Kendilerini kurtaramadılar ama en azından dua kitabını Komünistlerin saygısızlık ve yok etmesinden kurtardılar. Olay, Antikomünist Partizanları Merkinė savaşı olarak bilinen olayda Sovyetlere karşı daha güçlü saldırması için onları motive ettiği romanda belirtilir. .

Bilindiği gibi, bir leopar yerini değiştiremez. Komünistler ve rakipleri de aynı şekilde konumunu korumaya ve buna uygun davranmaya devam ediyor. 

İli Nehri.

Doğu Türkistan’dan doğan ve Kazakistan topraklarına doğru akan İli Deryası(Nehri)

İLİ NEHRİNDEN KURTARILAN KUR’ANİ KERİM OLAYI

Birkaç gün önce Kazakistan’da, Almatı’nın Uygurların çoğunlukla oturdukları Rusça adı Panfilov ilçesine bağlı Aidarly köyünde yaşayan bir köylü tesadüfen İli nehrinde plastiğe sarılı yüzen bir paket gördü ve bu paketi sudan çıkararak kurtardı. Paketi açtığında ise, Arapça bir Kuran Kerim olduğunu gördü. Paketi bulan  Kazak bir kadın, “İli Nehri’nde bulduğumuz Kur’an-ı Kerim şeffaf bantla sarılmış ve plastik bir torbaya konulmuştu.Bu şekilde sarılıp sarmalanan bu paket fermuarlı bir çantaya konulmuştu. Onu aldığımızda, çanta su ile ıslanmıştı. Çantayı açtım ve Kuran’ı gördüm.  Bulduğum bu Kur’anı kerimi İhtiyacı olan her hangi camiye hediye etmeye hazırım ” dedi.

Müslümanlar için bir kutsal olan Kurani Kerim her hangi bir kitaptan çok daha önemli ve farklıdır. İslam inancının anlatıldığı ve bu inancın kutsal bir sembolüdür. Kuran’ın Kerime hangi sebeple olursa olsun saygısızlık yapmak veya ona hakaret etmek, bir Müslümanın yapabileceği en kötü günahlardan biridir ve bu tavı ve davranış tüm Müslümanlar için en iğrenç ve saldırgan bir eylemdir.

Müslüman Uygur Türklerine Çin İşkencesi – Doğu Türkistan Maarif Der

Uygur bölgesinden kaçan mültecilerle ilgilenen ve onlara yardım etmeye çalışan bir Kazak aktivist 2017’den beri  Acı Kış Sitesine (Bitter Winter‘e)  bölgede olup bitenler ve insan hakları ihlalleri hakkında bilgi veriyor.Kazak aktivist Çin işgal yönetimi yetkililerinin çok sayıda Kurani Kerim ve dini kitaplara el koyduğunu ve onları yaktığını söyledi. Ayrıca Arapça, Uygurca ve Kazakça dillerinde hem dini hem de laik (dini olmayan konularda olsa dahi) tüm kitapları meydanlara toplayarak onları yakarak yok ettiiklerini ifade ediyor. Kuranı Kerim ve diğer kitapların ÇKP tarafından aşağılanması ve lekelenmemesi için Müslümanlar onları evde saklıyor ya da toprağa gömüyorlar. Müslüman Türkler Çin işgal Polisi   onları bularak yok etmelerini önlemek için Kuranı kerim ve diğer dini kitapları çok dikkatli ve onlara saygılı bir şekilde plastiğe sarıyorlar ve paket yapıyorlar. Bu paketleri ise,ve onları  Doğu Türkistan’dan Kazakistan’a doğru akan   İli Nehri’ne bırakıyorlar. Böylece bu kutsal Kurani Kerim ile diğer dini kitapların Kazakistan’da kurtarılmalarını umuyorlar. 

Çin, Müslüman Uygurların Kuran-ı kerimlerini toplayıp imha ediyor!

Ne mutlu ki, Gulca’dan bu şekilde İli Nehrine bırakılan Kurani Kerimlerin biri böylece sınırdaki Aidarly köyünde oturan bir Kazak Müslüman tarafından İli nehrinde akıp giderken bulunarak kurtarılmış oldu.

Kaynak : Bitterwinter.org

Share
161 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ