logo

trugen jacn
14 Haziran 2020

NATO GENEL SEKRETERİ UYARDI : ÇİN, KÜRESEL GÜÇ DENGELERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR !

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Çin’in yükselişine dikkat çekerek, küresel güç dengesinin radikal biçimde değişebileceğini söyledi. Stoltenberg, ‘Çin’in Avrupa’nın kapısına giderek yaklaştığını’ da ifade etti.

NATO’dan Çin uyarısı: Küresel güç dengesi değişebilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin’in yükselişiyle küresel güç dengesinde radikal bir değişim yaşanabileceğini dile getirdi.

Almanya’da yayımlanan Welt am Sonntag gazetesine konuşan Stoltenberg, Çin’in Avrupa’ya ulaşabilecek uzun menzilli füzeler ve nükleer silahlara yatırım yaptığına dikkat çekerek, Batı ittifakının bu yeni güçlüğe karşı birlik olması gerektiğini ifade etti.

NATO Genel Sekreteri, “Kesin olan bir şey varsa o da Çin’in Avrupa’nın kapısına giderek yaklaştığı” diye konuştu.

Çin’in Kuzey Kutup Bölgesi’nde, Afrika’da ve Akdeniz’de varlığını artırmanın yanı sıra, Avrupa’da da kritik altyapı yatırımları yaptığını ifade eden Stoltenberg, ülkenin siber dünyada da büyük bir bir güç olduğuna dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri'nden Türkiye açıklaması | PolitikYol Haber Sitesi

GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE “CİDDİ GELİŞMELER”

Öte yandan şu ana dek Çin’den hiçbir NATO üyesine doğrudan bir tehdit gelmediğini söyleyen Stoltenberg, buna karşın Güney Çin Denizi’nde “ciddi gelişmeler gözlemlediklerini” kaydederek Çin’in, gemilerin uluslararası sulardaki hareket özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik girişimlerini artırdığını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bölgede yaşanan gerginliğe rağmen şu an için ittifak güçlerini buraya intikal ettirilmesi için bir sebep bulunmadığını da sözlerine ekledi.

KAYNAK : http://habernida.com/natodan-cin-uyarisi-kuresel-guc-dengesi-degisebilir/?fbclid=

Etiketler: » » » » » »
Share
287 Kez Görüntülendi.