logo

trugen jacn

MUĞLA TÜRK OCAĞI ” URUMÇİ’DEN KAŞGAR’A UYGUR TÜRKLERİ ” TOPLANTISI DÜZENLİYOR

Görüntünün olası içeriği: yazı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Ülkemizin en köklü sivil toplum Kuruluşlarından olan ve   kuruluşu Osmanlı  İmparatorluğu devletimiz zamanına kadar dayanan  Türk Ocakları    Muğla  Şubesi  ” URUMÇİ’DEN KAŞGAR’A UYGUR TÜRKLERİ ”  adı ile bir  sohbet toplantısı  düzenliyor.
Toplantının Konuşmacısı   Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Sayın İsmail Doğan  olup,Prof.Doğan   geçtiğimiz yıllarda Doğu Türkistan’ı  mesleki ve bilimsel amaçla ziyaret etmişti.

Toplantı’nın konuşmacısı Sayın Prof.Dr.İsmail Doğan   Doğu Türkistan gezisi ile  ilgili intiba ve düşüncelerini    ve  Uygur Türklerinin çok kadim ve canlı halk kültürü hakkında bilgiler  vereceği belirtiliyor.  Prof. Dr. Sayın İsmail Doğan’nın konuşmacı  olduğu  ” URUMÇİ’DEN KAŞGAR’A UYGUR TÜRKLERİ ” ‘ konulu sohbet toplantısına  ilgi ve katılımın  hayli  fazla olacağı tahmin ediliyor.

Muğla Türk Ocağı’mız bu toplantı ile  günümüzde Türk-İslam dünyası’nın en mağdur ve mazlumu olan Doğu Türkistan’ı ve bu Ülke’de yaşayan Kardeşlerimizin güncel sorunlarını gündeme getirerek kamu oyu oluşturmayı amaçlıyor.

Muğla Türk Ocağı  Başkanı Sayın Hüseyin Akar  bu toplantı ile ilgili olarak yaptığı  açıklama’da  şunları söyledi ” Muğla Türk Ocağı olarak elimizden geldiğince  Doğu Türkistan başta olmak üzere  Türkiye dışında yaşayan ve Dış Türkler olarak tabir ettiğimiz Soydaşlarımızı tanıtmaya ve onların problemlerini dile getirmeyi  sürdürmeye devam edeceğiz.   Bunun için  ayrıca  Türk dünyasına  ilgi duyan ve gönül veren  tüm gönüldaş ve Vatandaşlarımızın Muğla Türk Ocağı’mızın bu ve diğer benzer toplantı ve etkinliklerine  katılarak destek vermelerini bekliyoruz.”  şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, iç mekan

Muğla Türk Ocağı Başkanlığı’nın ” URUMÇİ’DEN KAŞGAR’A UYGUR TÜRKLERİ ”  adı ile düzenleyeciği sohbet toplantısının  tarihi, saati ve yeri aşağıdaki gibidir;

Tarih  ;  05.11.2017 Pazar Günü

Saat   :  15,oo
Yer      : Muğla Türk Ocağı Binası

Share
831 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ