logo

trugen jacn

MALEZYA’DAN İŞGALCİ ÇİN’E ÇAĞRI : TOPLAMA(NAZİ) KAMPLARINI DERHAL KAPATIN !

Malezya’dan Doğu Türkistan’daki Toplama Kamplarını kapatın çağrısı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM), Çin’i Uygur Müslümanlarını hemen Toplama kamplarından serbest bırakmaya çağırdı. ABIM ayrıca tüm bu merkezleri ve kurulan kampları gecikmeden kapatmaya çağırdı.

Bu kamplarda etnik Uygurlara karşı insan haklarının ihlal edilmesi, insanlığın sınırlarının çok ötesindedir.

Çin’den kaçmak zorunda kalan Uygur toplulukları tarafından yapılan açıklamalar, gözaltı kamplarının fiziksel yaralanmaya, psikolojik strese, depresyona ve etnik Uygurlar arasında travmaya neden olduğu açık bir şekilde ispatlanmıştır.

Uygurların çoğu vatandaşların serbestçe hareket etmelerini engelleyen pasaportlara sahip olma ve bunları yenileme haklarından mahrum bırakılıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin, hareket özgürlüğü ve kendi dinlerini uygulama özgürlüğü de dahil olmak üzere, Doğu Türkistan’daki Uygur Müslümanlarının temel insan haklarına saygı duymaması ve bunlara uymaması, tamamen kabul edilemez.

Ayrımcı ve baskıcı tutumlar, saf eşitlikçi ve sınıfsız değerlere dayanan kültürel ve dini kompozisyon içeren evrensel bir toplumun normlarına aykırıdır.

Çin Halk Cumhuriyeti, uluslararası toplumun yaptığı çağrılara uyarak bu değerlere saygı duymalıdır.

Yurtiçi ve yurtdışındaki milyonlarca Uygur, Çin’deki diğer etnik kökenler gibi onurlu vatandaşlar gibi barışçıl bir şekilde yaşamaya bırakılmalıdır.

ABIM ayrıca, 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı (İKÖ) ülkesini ve dünya vatandaşlarını, sadece ihlale ve adaletsizliğe yardımcı olacak ve haklı kılacak Çin ile normalleşme çabaları yapmaktan kaçınmaya çağırıyor.

ABIM, Malezya hükümetini ve Müslüman dünyayı siyasal baskıyı artırmaya ve Doğu Türkistan’daki Uygur Müslümanlarının uğradığı ağır insan hakları ihlallerinin durdurulması ve keyfi olarak tutuklananların derhal serbest bırakılması için diplomatik çabaları artırmaya çağırdı.

Kaynak :
http://habernida.com/malezyadan-dogu-turkistandaki-toplama-kamplarini-kapatin-cagrisi/?fbcli

Share
1319 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ