logo

trugen jacn

İNGİLİZ VEKİL KUREYŞİ : ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA İNCELEME YAPILMASINA İZİN VERMELİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamerasının Müslüman asıllı Bolton İşçi Partisi Milletvekili ve Birleşik Krallık Parlamentosu’nun Uygurlarla ilgili Tüm Partili Parlamento Grubu (APPG) başkanı Yasemin Qureshi, Byline Times gazetesine yaptığı açıklamada, meslektaşları ile birlikte Sincan’a seyahat etme talebinin Çin hükumeti tarafından reddedildiğini bildirdi. Bunun üzerine Qureshi, “Çin’in gerçekten saklayacak bir şeyi yoksa, Birleşmiş Milletlerin (BM) anında ve sınırsız erişim talebine izin vermemesi için hiçbir neden yok.” dedi.

Yasmin Qureshi 1 Eylül 2020 tarihinde Byline Times gazetesine Sincan’a seyahat taleplerinin Çin tarafından reddedildiğini açıkladı. Çin’in İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana etnik ve dini azınlıklara baskı uyguladığını vurgulayan Bolton İşçi Partisi Milletvekili Qureshi, “Çin’in gerçekten saklayacak hiçbir şeyi yoksa, BM’nin anında ve sınırsız erişime izin vermemesi için hiçbir neden olmamalı. Çin’in bu konuda devam eden direnişi ve iş birliğini reddetmesi, sadece Uygurlar için değil,diğer bir çok hususta bizim en derin korkularımızı doğruluyor. Kanıt açık… Çin, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana etnik ve dini azınlıkların en büyük ölçekli tutuklama gerçekleştirdi.” dedi.

DUK Başkanı İsa : Bu ve Benzer Baskılar eninde Sonunda Çin’i Pes Ettirecektir

Birleşik Krallık Milletvekili Yasmin Qureshi’nin açıklamalarının, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü sonlandırmak için bir adım olacağını belirten İsa, şunları söyledi: “Yasemin Qureyşi’nin bu açıklaması uluslararası basında bir ses getirmiş durumda. Çin hükumeti de tüm bu açıklamalara ve belgelere karşı direniyor. Geçenlerde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Avrupa’da siyasi temaslarda bulundu. Bu temaslar sırasında da toplama kampı konusu gündeme geldi ancak Bakan Yi, ‘Bu konu Çin’in içişleridir’ diyerek geçiştirdi. Ama Yasemin Qureshi’nin bu çıkışı ve başta Avrupa ülkelerinin de bu konu hakkındaki duyarlılığını zaman zaman dile getirmesinin bir sonuç vereceğini düşünüyorum. Kısa dönemde bir sonuç alınamayabilir ama uzun süre boyunca bu baskıların sürmesi Çin’i pes ettirecektir.”

Kaynak : Qırım Haber Ajansı(QHA)

Share
270 Kez Görüntülendi.