logo

trugen jacn

MİLLETVEKİLİ ADAYLARI : PARTİMİZ İKTİDAR OLURSA DOĞU TÜRKİSTAN İLK GÜNDEMİMİZ

turkiye-parlament.jpg

14 Mayıs 2023’te   yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Türk halkına yönelik işlediği insan hakları ihlalleri ile soykırım suçları siyasi partilerin seçim programları ve seçim propaganda  konuşmalarında gündem olmaya devam ediyor. Bu durum merhum  Doğu Türkistan Liderlerimiz  Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin’in Vatan için Vatandan ayrılma şiarı ile 1950’lı yıllarda Türkiye merkezli  başlatatığı Doğu Türkistan milli hareketin  Türk Milletinin milli bir davası olduğu yolundaki ısrarlı çalışmalarının  bir sonucu olarak öne çıkıyor.

Bu olumlu  sonuç, meşru ve haklı Doğu Türkistan davasının Türk basınındaki yüz akı ve  destekçisi KARAR Gazetesinde seçimler ile ilgili bir yorumda   şu satırlar ile dile getiriliyor : ”

ÇİN’E NEDEN ETKİLİ BİR TAVIR YOK ?
Doğu Türkistan’da milyonları toplama kamplarına dolduran, kültür soykırımı uygulayan Çin, vahşeti örtbas etmek için her yolu denedi. Ancak ne Türkiye’den ne İslam dünyasından, Müslümanlara zulme karşı etkili bir adım atılmaması vicdanları kanattı.  Doğu Türkistan meselesinin  bu seçimlerde Siyası Partilerin  seçim çalışmalarında gündeme getirmelerinin  olumlu bir gelişme olduğu kesindir.”
Partilerin Milletvekili Adayları arasında Uygur  Meselesine Hakkı ile Vakıf Adayların Bulunması  Uygurları Sevindiriyor

Siyasi Partilerimizin Milletvekili adayları arasında  Doğu Türkistan  meselesini yakından ve  iyi bilen ve geçmiş dönemde Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin araştırılması için TBMM Başkanlığına önergeler sunan ve her fırsatta  Doğu  Türkistan meselesi gündeme taşıyan ve  bu konuda İnsan Hakları raporları hazırlayıp sunan ve bu haklı davayı  önemseyen bir çok Milletvekili adayının tekrar aday gösterilmesi  Uygur halkını sevindiriyor.

14 Mayıs’ta yapılacak  Cumhurbaşkanı ve Milletvekili genel seçimlerinde  Doğu Türkistan meselesi ile yakından ilgilenen ve bu konuda önceki dönemde  çalışmalar yapan  ve yeniden aday gösterilen Milletvekillerinin bazıları şunlardır :

İYİ Parti :  Fahrettin Yokuş, Buğra Kavuncu Redvan Öz uygur Poyraz  Gelecek Partisi : Selçuk Özdağ Uygur poyraz  Büyük Birlik Partisi : Mustafa Destici(BBP Genel Başkanı)   Yeniden Refah partisi  : Doğan Bekin

 

Özgür Asya radyosu Ankara Muhabiri Erkin tarım bu konuda  değişik partilere mensup Milletvekili  adayları  ile  Partilerinin  seçimi kazanıp meclise girseler  Doğu Türkistan Meselesi için neler yapacaklarını  konusunda kendileri ile söyleşi gerçekleştirdi. Radyoya konuşan bazı Milletvekilleri tekrar  Seçilirlerse Uygur meselesini TBMM’de gündeme getireceklerini, hatta  Çin’in  Uygurlara yönelik insan hakları  ihlallerini batılı diğer 10 ülke gibi  İnsanlığa karşı işlenen ve soykırımı  suçu olarak tanımak için çalışacaklarını  ifade ettiklerini vurguladılar.

İYİ Parti ve Gelecek Partisi Milletvekili Adayları Görüşlerini şöyle açıkladılar :

İYİ Parti'li milletvekilinden Çorumlulara hakaret! - Politika - www.sungurlugazetesi.net - sungurlu gazetesi

Fahrettin Yokuş(İYİ Parti Adayı) : “Doğu Türkistan davası bizim milli davamızdır.  Partimiz kurulduğu  tarihten itibaren Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in  önderliğinde  Uygurların içinde bulunduğu mevcut  dramatik, ciddi ve bu insanlık meselesini  kamu oyuna duyurmaya ve hükümetleri girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.  Bildiğiniz gibi bu konuda çok çalıştık. Doğu Türkistan halkının maruz kaldığı zulümlerle ilgili 4 dilde bir  Uygur İnsan Hakları rapor hazırlayarak ilgili devletler başta STK.lara ilettik. Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yapılan zulmü her zaman TBMM’nin gündeminde tutmaya çalıştık ve   inisan hakları ihlallerinin araştırılması için birçok  kez yasa teklifi  hazırlayarak Parlamentoya sunduk. Partimiz bu seçimlerde başarılı olması ve yeniden seçilerek  TBMM’ye girmesi halinde  Çin’in “Uygur Soykırımı”nın tanınması için çalışacağını belirterek, “Bu seçimde hükümet değişirse, Doğu Türkistan meselesini uluslararası arenada, Çin hükümeti ile ilişkilerde gündeme getireceğiz. Çin’in uluslararası hukuka uymasını  ve Uygur soykırımını durdurmaya çalışacağız. Birleşmiş Milletler, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşlar nezdinde Uygur katliamını durdurmak için harekete geçmeleri için  girişimlerde bulunacağız.  Doğu Türkistan  meselesini   TBMM’de gündeme getirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuşu.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, yeni yıl mesajı yayınladı!

Selçuk Özdağ (GP. Muğla Milletveki Adayı) : Önümüzdeki ay yapılacak seçimi  kazanırsak ilk yapacağımız  icraat  Doğu Türkistan meselesini Çin hükümetiyle görüşmek  ve karşılıklı diyalogla çözüme kavuşturmak  olacaktır. Ayrıca,  Türkiye’den bir bağımsız   Heyetin  Doğu Türkistan’a  giderek Uygur Kardeşlerimizin  durumunu  yerinde incelemek ve  temel insan haklarının verilmesini sağlamaya çalışmak olacaktır. Yani Doğu Türkistan’daki soykırımı durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Biz Gelecek Partisi olarak Doğu Türkistan meselesini  Türkiye’nin milli bir mesele olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share
8843 Kez Görüntülendi.