logo

trugen jacn

ULUSLARI KORUMA BAŞKANI DELİUS : ÇİN,UYGURLARI KÖLE-İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRIYOR

ulrıch Delius resimleri ile ilgili görsel sonucu

Hamit Göktürk (Münih/Almanya – UYHAM)
Almanya merkezli Yok Olma Tehdidi Altında Bulunan Milletleri Koruma Teşkilatı Başkanı Ulrich Delius Çin’in son aylarda Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinden  Çin Nazi Kamplarına kapattıkları veya  uzun süreli hapis cezalarına çarptırdıkları  20-30 yaş arasındaki  tutuklu veya hükümlü genç Uygurları köle-İşçi olarak merkezi Çin’e naklederek buralardaki endüstri bölgeleri ile üretim tesislerinde köle işçi olarak çalıştırdıklarını açıkladı.
Ulruch Dilus bu açıklamayı 13-14 Kasım 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde Dünya Uygur Kurultayı ile Demokrasi ve İnsan Haklarını Koruma ve Geliştirme Vakfı(NED)’nın ortaklaşa düzenlediği “Uygur Liderler Eğitim Çalıştayı’’nda yaptığı konuşma sırasında kendisine sorulan bir soruyu cevaplandırırken,dile getirdi.

Delius : Uygur Tutukluların Köle İşçi Olarak Çin’e Götürüldüğüne Dair Elimizde Güçlü Bilgiler Var
Çalıştay’a  katılan bir Kursiyer’in  Doğu Türkistan’dan gelen bir Uygur Türkü’nün kendisine “Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları olan Eğitim Merkezleri ile çeşitli suçlamalardan dolayı 10-20 yıl arasında uzun süreli hapis cezalarına çarptırılan genç Uygurların topluca Merkezi Çin’e götürüldüğünü ve Çin’in endüstri ve Üretim tesislerinde köle-İşçiler olarak çalıştırdıkları yolunda bilgiler verdiğini, Yok Olma Tehdidi Altındaki Milletleri Koruma Teşkilatının bu konu hakkında  bilgilerinin olup olmadıkları yolundaki sorusunu cevaplandırırken şunları  ifade etti  ; “ Evet  Teşkilat olarak  bizler de bu  ve benzeri yönde Çin’in  insanlık dışı uygulamalara ait haberler alıyoruz.Ancak,bu haberleri kanıtlayacak imkanımız bulunmamaktadır. Çin yönetimi Teşkilatımızın gözlemcilerinin veya bağımsız medya’nın Doğu Türkistan’ı ziyaret etmesine izin vermiyor.Bu nedenle bu haberleri kanıtlamamamız mümkün olamıyor. Ancak,bu ve benzer bir çok konuda bize bilgiler geliyor. Biz bir STK. Olarak bu bilgileri Almanya başta çeşitli ülke yönetimleri ile İnsan Hakları ve Hukuk Kuruluşlarına rapor şeklinde sunuyoruz.

AB.Ülkeleri Çin ile Olan Çıkar İlişkileri Nedeniyle bu İhlallere Sessiz Kalıyor
Biz Çin’in Doğu Türkistan’daki hak ve hukuk ihlallerini 25 yıldır sürekli izliyor ve gözetliyoruz.Bu konudaki bir hayli tecrübe sahıbı olduk.Dünya Uygur Kurultayı ile birlikte çalışıyoruz. ve rapor halinde ilgili ülkelere sunuyoruz. Ancak,ülkeler son yıllarda Çin ile olan ekonomik ve ticari ilişkileri ve  çıkarları nedeniyle bu konulara geçmişteki gibi maalesef  gerekli duyarlılığı göstermiyorlar. Ancak,biz Teşkilat olarak Doğu Türkistan’daki insan hakları ve hukuk ihlalleri ile ilgili çalışmalarımızı ısrarla sürdürmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Share
1153 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ