logo

trugen jacn

MAZLUMLARIN SIĞINACAĞI SON LİMAN : TÜRKİYE

Mazlumların Sığınacağı Son Liman Türkiye - Salih Aynural

Prof.Dr.Salih AYTURAL

Sevgili okuyucularım bendeniz Ata yurdumuz Ulu Türkistan’ın Ruslar tarafından işgal edilmesinden sonra, Ana yurdumuz Türkiye’ye göç eden bir ailenin evladıyım. Bu aziz millet, bu aziz vatan bizim en zor zamanımızda, en müşkül durumumuzda bize kucak açtı vatan oldu. Sadece bize mi? Balkanlar elden gitti; yüz binlerce Arnavut’a, Boşnak’a, Makedon’a, Pomak’a ve Roman’a kucak açtı vatan oldu. Kırım ve İdil Ural Ruslar tarafından işgal edildi, yüz binlerce Tatar’a kucak açtı vatan oldu.

Doğu Türkistan Çinliler tarafından işgale uğradı, binlerce Uygur’u, Kazak’ı bağrına bastı vatan oldu.

Batı Türkistan Ruslar tarafından işgal edildi, yine binlerce Özbek’e, Kazak’a, Kırgız’a, Türkmen’e, Tacik’e kucak açtı vatan oldu. Kafkaslar Ruslar tarafından işgal edildi; yüz binlerce Adige’ye, Abhaz’a, Kabartay’a, Çeçen’e, Oset’e, İnguş’a, Karaçay’a, Malkar’a, Avar’a, Dargin’e, Lezgi’ye, Kumuk’a, Nogay’a, Azeri’ye, Gürcü’ye, Acar’a kucak açtı vatan oldu. Afganistan Sovyetler tarafından işgal oldu. Yine binlerce Kırgız’a, Özbek’e, Türkmen’e, Tacik’e, Peştun’a kucak açtı vatan oldu.

İran’da Humeyni devrimi gerçekleşti, devrim muhalifi olan bir milyona yakın İranlıya kapılarını açtı onları korudu kolladı. Saddam Halepçe’de katliam yaptı, katliamdan kaçan yüz binlerce Kürt kardeşimizi bağrına bastı onları katliamdan kurtardı. Birkaç senedir  Esat’ın zulmünden kaçan dört milyona yakın Suriyeli kardeşlerimize kapısını açtı, ekmeğini, aşını paylaşıyor. Bu güne kadar Suriyeli kardeşlerimiz için harcanan paralar milyarlarca dolara ulaştı. Yine Aynel Arap’ta,  İŞİD’in saldırılarına maruz kalan yüzbinlerce Kürt’e ve Yezidi’ye kapılarını açtı, onları büyük bir felaketten kurtardı.

Sadece Türk dünyasına mı, İslam dünyasına mı kucak açtı?

Elbette ki hayır; 14. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa’ da horlanan, itilip kakılan; 1492’de İspanya’dan, 1497’de Portekiz’den kovulan iki yüz bine yakın Yahudi’ye kucak açtı vatan oldu. 1789 ihtilalinden sonra binlerce Fransız’a kucak açtı. 1830-31 senesinde Ruslara karşı isyan eden fakat başarısız olan binlerce Polonyalıya sahip çıktı. (Bugünkü Polonezköy, o dönemde gelen Polonyalıların kurduğu bir köydür.) 1849 senesinde Almanlara isyan eden 16 bin Macar’a kapılarını açtı. 1917’de Bolşevik ihtilalinden sonra ülkelerinden kaçan binlerce Çar taraftarı Rus’a kucak açtı. 1933 yılında Nazi zulmünden kaçan Yahudi ilim adamlarına üniversitelerinin kapısını açtı. İkinci dünya savaşında, Almanlar karşısında bozguna uğrayan ve Türkiye’ye sığınan on binlerce Yunanlı askere sahip çıktı.
Kısacası; bu aziz vatan sadece İslam dünyasının ve Türk dünyasının değil, bütün mazlumların sığındığı son limandır. Eğer bu aziz vatanın bir kılına halel gelirse; sadece bu ülkede yaşayanların değil, bütün Türk ve İslam dünyasının, bütün mazlumların kolu kanadı kırılır.
Bu nedenledir ki sevgili okuyucularım; bu aziz vatanın kıymetini bilmek, bu aziz vatanda insanları ayrıştırmadan, birlik ve beraberlik içinde yaşamak,  güzel ülkemizi ve insanlarımızı terörle yıldırmaya çalışan hainlere karşı dimdik ayakta durmak,bu aziz vatanı kalkındırmak ve yüceltmek ulu bir görevdir, aynı zamanda kutsal bir ibadettir.
Bu duygularla hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyor, Ramazan Bayramınızı kutluyorum.

Kaynak : https://www.enpolitik.com/kose-yazisi/4049/mazlumlarin-siginacagi-son-liman-turkiye

Etiketler: » » » » » » » »
Share
340 Kez Görüntülendi.