logo

trugen jacn
27 Haziran 2014

MAZLÜMLARA KARŞI “BİLDİRİ” YAYINLAYAN SÖZDE “ UYGUR ŞAİR VE EDİPLERE “ AÇIK MEKTUP

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

         Urumçi’deki sözde “Ünlü Uygur Şair ve Yazarlar”’ın Uygur Halkına hitaben yazdığı Çince “Açık Mektubu” yayınlandıktan 2 gün sonra bunun Uygurca nüshası resmi Tengritag İnternet Sitesinde neşredildi. Bu “Açık Mektup”,Müslüman Uygurların yüzüne kara çalma eyleminin görünen “Uygurca” varyantı olarak tarihe geçmiştir. Bu sözde mektup, Bilim,Marifet,Çağdaşlık,Birlik ve beraberlik,Kardeşlik vebenzeri terimler ile Özgürlük,Eşitlik ve Hak hukuk, İnsanı onur ve şeref ve Milletler hukuku gibi temel prensipleri karşı karşıya getirmek ,söz canbazlığı ile Çin Milli zulmünün Sözde “ Uygur” Vatan Hainlerinde akseden ve yansıyan ifade ve eylemidir.
Bir Millet ,Milli kültür ve medeniyetini koruyabilecek güç ve hak hukukuna erişmeden ve elde etmeden, kendi kültür ve medeniyetini ayakta tutması ve bunu güvence altına alması mümkün değildir.
İşgalcı Çinli’lerin “Terörist” olarak karaladığı Milli Kahramanlarımız niçin kendi aziz canlarını feda etme bedeline “ Uygur Türkleri “ davasına dünyanın dikkatını çekmesini sağladılar ? Bu Kahraman Fedailerimiz niçin yaşamayı değil,ölümü seçemeye mecbur bırakıldılar ? Biz diğer Müslüman Uygurlar İşgalci Çin’in bitmez tükenmez dini ve Milli zulmüne karşı susuyoruz ? “ sorularını sormak yerine, bu sözde Şair ve Edipler “Susmamak ,Bizim Milli Sorumluluğumuz ve Milli Borcumuzdur !” başlıklı açık mektubu ilan ettiler ? Onlar kime karşı suskun kalıyorlar ? Onlar, Zalimlerin Zulmüne karşı değil,Zulme karşı susmayanların ve bu zulme itiraz edenlere karşı susmayacaklarmış ? Bu onur ve Vicdan yoksunu Mahluklar, bu kardeşlerimiz ile mi “Kesin Olarak Savaşacaklar”mış ?
Çin 5 Eylul 2009 Urumçi katliamından sonra bu sözde “Uygur Şair ve Edipleri ile Milli Erbap”ların maaşlarını birkaç derece birden yükselttiler ? Maaşlarına zam yaptılar ve terfi ettirdiler ? Bazılarına niçin daha iyi ve konforlu lojman= Saraylar tahsis edildi ? Niçin daha iyi hizmet ortamları sağlandı ? Bu sözde Şair ve Edipler ve Erbaplar “ bütün bunları İşgalcı Çin Komünist Partisinin “ Lutfü ve Şafkatı” olarak kabul ettiler. Aslında bunların bu yüksek maaş ve konforlu hayatları, 5 Eylul 2009’da Urumçi sokaklarında etnik Çinli terörist zorbaları ile Çin işgal Ordusunun zulüm,baskı ve işkenceleri ile ağır silahlarının namlularından çıkan kurşunlara hedef olarak canlarını veren 2 bin’den fazla Müslüman Uygur Kardeşlerimizin sıcak ve kutsal kanlarının bedeline karşılık verildiğini akıllarının köşesinden bile geçirmiyorlar mi ? Her dafasında büyük bir Müslüman Uygur Fedailer topluluğunun Çin Milli zulmüne karşı aziz canlarını feda etmelerinin bedeline bu ve benzer bildirilere imza koyan birkaç sözde “ Uygur Şair,Edip ve Erbap”larının yetkileri,maaşları ve dereceleri yükseltildi ve terfi ettirildiler. Milyonlarca Müslüman Uygur’un feryadına, ah-u zarına, kanlı gözyaşı ve yokluk ve horluk içinde geçen hayatlarının bedeli , sayıları çok az bir kısım sözde bu “Uygur”ların refah içindeki hayatının güvencesi olmuştur.
Çinli işgalciler tarihten beri sürekli olarak,bu yöntemi kullanmaktadırlar.Çinli İşgalcıler “Az bır Kısım Uygurlar eli ile Çok sayıdaki Uygurları”kontrol etmek gibi sömürgecilere özgü sosyal düzeni günümüze kadar devam ettiregelmeketedir. Bu kez yayınlanan bu Sözde “Uygur Ziyalı”’ların Açık Mektubu de bu sömürge düzeninin doğal bir “ürünü” olmuştur.
Biz bu Açık Mektubu Siz değerli Kardeşlerimizin ve özellikle Uygur Türkü vatandaşlarımızın okuması ve analiz etmesi için kaleme aldık ve bilgilerinize sunmak üzere yayınlamış bulunuyoruz. İyi analizler yapmanızı,fikir,düşünce ve eylemlerinizi harekete geçirmenizi bekliyoruz. Haksızlığa ve Zülme Karşı Susan Dilsiz Şeytandır. Bunu lütfen unutmayalım ve bir kez daha hatırlayalım.

Etiketler: »
Share
1155 Kez Görüntülendi.