logo

trugen jacn

MAZLUM UYGUR TÜRKLERİMİZ İÇİN KAHREDEN İHANET : DOSTU DA VURUYOR,DÜŞMANI DA !

Selim SARISOY

Hep İhanete ve zulme uğrayan Uygur Kardeşlerimiz; Dost da vuruyor,düşman da !

ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türklerinin zorla Köle/İşçi olarak çalıştırılmasının önüne geçilmesini amaçlayan yasa tasarısının Kongre’de kabul edilmemesi için teknoloji devlerinden Apple firmasının lobi faaliyetine başladığı öğrenildi.Apple’ın 49 ülkeyi kapsayan tedarik zincirinde Çin, en önemli ülke konumunda.

Bazı insan hakları örgütlerinin raporlarında Apple, Uygur Türkü işçileri zorla çalıştıran (Kölelikle ) Çinli şirketlere bazı parçalarını ürettirmekle suçlanıyor.

Teknoloji devi Apple'dan Uygur Türklerine karşı skandal girişim. Uygur Türklerini köle gibi çalıştırmak istiyorlar

APPLE VE ÇİN İDDİALARI REDDEDİYOR

Gazetenin referans verdiği bazı akademik araştırmalara ve insan hakları örgütleri raporlarına göre, Çin, Doğu Türkistan’da 1 milyonu aşkın Uygur Türkünü “Çin tipi toplama kamplarında” zorla tutuyor.

Çin ise “Toplama kampı” tanımını ve insan hakları ihlali iddialarını reddediyor ve bu kampları için “Yeniden Eğitim veya Mesleki eğitim merkezi” ifadesini kullanıyor.Söz konusu araştırma ve raporlarda Apple’ın Çin’de zorla Uygur Türkü işçi çalıştırılan şirketlerle ortaklık yaptığı da iddia ediliyor ancak Apple bu iddiaları reddediyor.

Türkiye-Çin askeri işbirliğinde yeni dönem: Çinli komandolar Türkiye'de

ÇİNLİ SUBAYLAR TÜRKİYE’DE EĞİTİLİYOR

Diğer yanda Aydınlık gazetesinin haberinde Çinli Komandoların Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda 27. Dönem Misafir Askeri Personel Komando İhtisas Kursu verildiği bilgisi yayınlandı.

Habere göre; “Her yıl dost ve kardeş ülkelerden gelen askeri personelin eğitildiği kursta, bu yıl ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti subayları da yer aldı.

7 ay süren zorlu kursu, Çinli Üsteğmen Chen Xinren birinci olarak tamamladı.

Uygur Türklerine Sahip Çıkan ABD. – Dış Türkler Konusunda Politikası Olmayan Türkiye

Bir tarafta dünya politikası gereği Çine karşı Uygur Türklerine sahip çıkan ABD,diğer tarafta Dış Türkler hakkında hiçbir millli politikası olmayan Türkiye’nin Çin Politikası ve Bu politikaların düzenleyicilerini aklayan destekleyen Türk vatandaşları.

Doğu Türkistan ve Uygur Türklerinin sorunu Türk Dünyasının sorunudur ve bu kavram tüm politikacılara öğretilmelidir.

Bugün kardeşlerimize sahip çıkmak muhtemel bir zorlu gelecekte kendimize sahip çıkmaktır.

Kaynaklar :

1-https://www.yenicaggazetesi.com.tr/teknoloji-devi…

2-https://www.aydinlik.com.tr/turkiye-cin-askeri…

Share
507 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ