logo

trugen jacn

KORKULAN OLDU: ÇİN VEBASI CORONA WUHANLI ÇİNLİLERCE DOĞU TÜRKİSTAN’A DA TAŞINDI !

99 نەپەر ۋۇخەنلىك كارانتىن قىلىنغان ئاتۇشتىكى ياشىڭ مېھمانخانىسى.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in Wuhan kentinde görülen ve Çin geneline yayılan Çin Vebası Corona Wuhan’den Doğu Türkistan’a kaçan Çinliler tarafından bu ülkeye de taşındığı açıklandı.

Özgür Asya radyosu  26 Ocak 2020 tarihli  Southern China Morning (Güney Çin Sabah)gazetesini kaynak göstererek verdiği habere göre  Wuhan ‘den Çin vebası Corona’nın fakedildiği ilk günlerde 11 milyonluk bu kentten en az 5 milyon Çinli’nin kenti terk ederek başka bölgelere kaçtığını Wuhan Belediye Başkanı açıklamıştı. dığı Kaçan bu Çinlilerden binlerce kişinin Doğu Türkistan’a gittiği tahmin ediliyordu.Çin Vebasının ortaya çıktığı ilk günlerde Wuhan’dan her türlü ulaşımın kesildiği şehrin  yönetiminin Çin Ordusuna devredildiği ve şehirde tam bir karantina uygulandığı bildirilmişti. Ancak, bütün bunlara rağmen aynı gün Wuhan’dan kalkan 5 yolcu uçağının  başkent Urumçi’ye   yüzlerce Çinliye taşıdığı de açıklanmıştı. Ayrıca kara yollarını kullanan binlerce Wuhenli Çinlinin de Doğu Türkistan’a gittiği tahmin ediliyordu.

 Çinlilere Göre Doğu Türkistan Çin Vebasından Emin Bölge

2003 yılında yine bu bölgede görülen ve yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği Sars salgınında  Müslüman Türklerin bu salgına yakalanmadıkları ve kendilerine Sars virüsünün bulaşamadığı anlaşılmıştı.Bu  durum etnik Han Çinlilerinde Doğu Türkistan’in bu Çin vebasından etkilenmeyeceği kanaati oluşmuştu,Bu kez etnik Çinliler Çin vebası Coronanın da   Türklere bulaşmayacağı savı ile Doğu Türkistan’a kaçtıkları tahmin ediliyor.

Artuş’daki Bir Lüks Hotel Çin Vebalılar İçin Karantina Merkezi Yapıldı

Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre Doğu Türkistan’ın Kaşgar Vilayetine bağlı Artuş İlçesinde bulunan Yaşing adlı bir lüks otelin Çin Vebası Corona’ya yakalanan Çinliler için karantina Hastanesine dönüştürüldüğü bildirildi.Ayrıca,bu kente kaçan ve Corona  salgınına yakalanan Çinlilerin bu otele de sığmadığı ve onlarca Çinlinin kentin uzak  ve adı açıklanmayan bölgelerine nakledildiği Artuş’taki Yaşıng Otelinde ise 99  Çin Vebasına yakalanan  Wuhanlı Çinlinin tutulduğu de açıklandı.

Ayrıca Urumçi’de üniversite eğitimi gören bir Uygur gencinin  Çin vebası Corona şüphesi ile  karantinaya alındığı de belirtildi. Ancak,bu Uygur öğrencinin kimliği hakkında bilgi verilmedi.

A patient (R) covered with a bed sheet gestures at an exhibition center converted into a hospital in Wuhan, in China's central Hubei province, Feb. 5, 2020.

Çin İşgal Polisi Çin Vebası Corona’nın Varlığını  Teyit Etti.

Özgür Asya Radyosuna  telefon ile açıklamalarda bulunan Artuş’ta Karantina Merkezi’ne  dönüştürülen  Yaşing Otelinde görevli Çin Polisi  Çin vebası Corana şphesi ile karantinaya alınanların bulunduğunu  şu anda ise otelde hiç bir boş yerin bulunmadığını bildirdi.

Diğer bir Çinli görevli ise,Yaşing Otelinin Corona Karantina Merkezi’ne dönüştürüldüğünü teyit etti ve burada karantinada tutulanların sayısını 90 olarak bildirdi. Ayrıca,Karantinaya alınanların içerisinde özelikle Çin vebasının merkezi Wuhen’den gelenlerin bulunduğunu de bildirdi. Buradaki Wuhenli Coronazedelerin kendilerine Merkezi Corana İle Mücadele Baş Komuta Karargahi tarafından yollandığını de belirtti.

Doğu Türkistan’a Kaçan Wuhenli Çinli Sayısının 12 bin Civarında olduğu Bildirildi

Son bir hafta içerisinde sosyal medyada paylaşılan  ve Doğu Türkistan’daki bir Hastane grevlisine ait olduğu bildirilen  bir video’da Wuhen’den kaçarak Doğu Türkistan’a sığınan Çinililerin sayısını 12 bin civarında olduğunu bilgisi yer alıyor. Artuş’taki Yaşing  Otelinde karantinaya alınan Wuhenli Çinlilerin sayısının 99 kişi olduğunu göre bu rakamın mabalağalı olmadığı ve gerçekleri yansıttığı verilen bilgiler arasında.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1064 Kez Görüntülendi.