logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN’E NE OLUYOR ?

Yusuf CAN

Çin bu aralar iki konuyu gündem yapıyor.

İlki; Korona “Çin’den çıkmadı” diyorlar. ‘Çinliler kedi köpek yedikleri için korona çıktı diyorsunuz oysa Avrupa’da Vizon’larda ve kanatlı hayvanlarda virütik hastalıklar ortaya çıktı bakın milyonlarca vizonu ve tavuğu itlaf ediyorsunuz’ diyerek hastalığın asıl merkezinin Avrupa olduğunu öne sürüyorlar.

Tabii bunda belli bir PR çalışması var. Ancak daha da önemlisi Çin, kendi aleyhine açılmış olan “korona davalarını” düşürme derdinde.

 İkinci konu ise Afganistan’da katliam yaptıkları ortaya çıkan Avustralyalı askerlerle ilgili.

Çin birden oyuna girerek Avustralya’yı suçlayıcı görüntüler yayınladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Twitter hesabından bir görsel paylaştı.

Avustralya üniforması giyen bir askerin, elinde kuzu tutan bir çocuğun boğazına bıçak dayamış bir fotoğrafının üzerine ‘Korkma, barış getirmeye geliyoruz!’ yazılırken, sözcü “Afgan sivillerin Avustralyalı askerler tarafından öldürülmesi şok edici. Bu tür eylemleri şiddetle kınıyor ve sorumluluk almaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu görüntünün twitterda görülmesi üzerine hemen bir basın toplantısı düzenleyen Avustralya Başbakanı Scott Morrison,”son derece çirkin” ve “yanlış görüntü ve korkunç hakaret” diye nitelediği görüntünün Twitter’dan silinmesini isterken, Çin’den soruşturmayla birlikte, resmi özür talep etti.

Oysa Afganistan’da soruşturmayı yürüten müfettişler Avustralyalı askerlerin 2005 ila 2016 arasındaki davranışlarına ilişkin bu raporu, 423 tanıkla görüşüp 20 binden fazla belgeyi ve 25 bin görüntüyü inceleyerek hazırladı.

Ortaya çıkan sonuç; askerlerin psikopatça katliam yaptıkları yönündeydi.

Ancak Çin sözcüsünün durduk yerde topa girerek Avustralya’yı kınaması ve suçlaması görülmüş bir şey değil.

Çin bir taraftan İslam Dünyasının Doğu Türkistan ile ilgili yargılarından kurtulup Batı’ya karşı yanına çekmeye çalışıyor diğer taraftan yavaş yavaş Batı Dünyası (Ve Batı Medeniyeti) ile kozlarını paylaşmaya başlıyor.

KAYNAK : https://dogruhaber.com.tr/yazar/yusuf-can/15506-ilginc-kareler-arinc-bakla-cubugu-ve-siseye-o-saka-mi/

Share
195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ