logo

trugen jacn

KIRKLARELİ ‘NDE “DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR ?” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türk Ocakları Kırklareli Şubesi tarafından “Geleneksel Ocakbaşı sohbetleri” adı ile her hafta yapılan kültürel etkinlik kapsamında ” Doğu Türkistan’da Neler Oluyor ?” konulu bir konferans düzenlendi.
Türk Ocakları Derneği Kırklareli Şubesi Geçtiğimiz hafta 05.12.2019 Perşembe günü Doğu Türkistanlı Şair ve Aktivist Nurale Göktürk ve Doğu Türkistan Vakfı Eski Başkanı, Uygur Haber ve Araştırma Merkezi Genel Yayın Yönetmeni ve Dünya Uygur Kongresi Yürütme Kurulu Üyesi Yazar Hamit Göktürk’ü Kırklareli’de misafir etti.
Saat 19,oo’da başlayan Kırklareli Türk Ocağındaki “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” konulu konferans dernek başkanı Öden’in açılış ve takdim konuşması ile başladı.
İlk olarak Doğu Türkistanlı Şair ve Yazar Nurale Göktürk, Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye göçleri, karşılaştıkları sorunları, sıkıntıları dile getirerek duygularını şiir dili ile anlattı. Ayrıca Türkiye’ye sığınan Uygur Türklerinin sorunları ve bu sorunların çözümü noktası üzerinde durdu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, ekran, ofis, masa ve iç mekan

Daha sonra kürsüye gelen Hamit Göktürk Türk Ocakları Kırklareli Şubesi’nın Doğu Türkistan duyarlılığına ve bu konferansı düzenlediği için teşekkür etti. Türk Ocaklarının Doğu Türkistan Türklerinin kalplerinde apayrı bir yeri olduğunu belirterek ” 106 yıl önce Türk Ocakları yine bir Türk Ocaklıyı ve Türklük aşığı ve Doğu Türkistan Fedaisi Giritli Ahmet Kemal(İlkkul)’u Doğu Türkistan’da göndermiştir.Doğu Türkistan Türklerinin aydınlanması ve esaretten kurutulması için Osmanlı Muallim Mektebini açarak onlarca aydın yetiştirmiştir. Türk Ocakları bugün yine Doğu Türkistan Türklerinin varlıklarının tehlikede olduğu bir süreçte bu davaya sahıp çıkmayı sürdürmektedir. Hafta geçmiyor ki Türk Ocaklarımız Doğu Türkistan ile ilgili bir etkinlik düzenlemesin. Türk Ocakları her zaman Doğu Türkistan Türkleri başta olmak üzere Türk dünyasına sahip çıkmıştır. Bu yılın başlarında Eskişehir Türk Ocakları Başkanımız Fedakar ve ve bizlere Örnek Türk Ocaklı Prof.Dr.Nedim Ünal Hocamız karda kışta yağmur çamur demeden Doğu Türkistan’daki Çin zulmmünü sokaklarda gezerek haykırmış ve zulmün durdurulması için imza toplayarak yüreklerimizi titretmiş,gözlerimizi yaşartmıştır. Bizlere de büyük bir teselli ilham ve ümit ışığı vermiştir. Türk Ocakları Genel Başkanımız Prof.Dr.Mehmet Öz Hocamız başta olmak üzere bu toplantıyı düzenleyen Kırklareli Türk Ocakları Başkanı Sayın Utku Mehmet Öden Hocamıza ve tüm Türk Ocaklılara burada huzurlarınızda bir kez daha minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, oturan insanlar

Daha sonra davet üzerine kürsüye gelen Şaire yazar ve aktivist Nurale Göktürk Türkiye’ye göçleri,karşılaştıkları sorunlar, çektikleri sıkıntılar ile çözüme yönelik önerilerini anlattı. Ayrıca Türkiye’ye sığınan Uygur Türklerinin sorunları ve çözümü noktası üzerinde durdu. Türklerin birlik ve beraberliğinin ne kadar önemli olduğu üzerinde durdu. Doğu Türkistan Türklerinin çektiği sıkıntıları konuusundaki duygularını şiir dili ile anlattı.

Daha sonra “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor ?” temalı konferansa devam edildi.Konuşmacı Göktürk önce Doğu Türkistan’ın kısaca tarihi, bölge ve dünya jeopolitiği ile Türk-İslam tarihindeki yeri ve önemi, Çin işgalinin safhaları ve Çin’in bugünkü soykırım cinayetlerinin sebepleri hakkında bilgiler verdi. Göktürk, Çin’in Bir Kuşak-Yol projesinin Çin emperyalizminin tarihi Batıya taşma, yayılma ve sömürgeleştirerek işgal etme projesinin 21. yüzyıldaki üstü cilalanmış bir versiyonu olduğunun, Çin Nazi kampları ve bu kamplardan kurtulamayı başaranların çektiği zulüm ve işkencelerden örnekler sundu. Son olarak geçtiğimiz günlerde sızdırılan “ÇKP’nin gizli Uygur Soykırım Belgeleri” hakkında bilgiler verdi. Doğu Türkistan sorununun bundan sonrası için şu önerilerde de bulundu ;

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Doğu Türkistan Sorununa Yönelik Öneriler

Çin yönetimi bugün Doğu Türkistan’da tarihin hiçbir döneminde rastlanamayan çok acımasız ve vahşi bir etnik soykırım uygulamaktadır. Zalime engel olamıyorsanız onun  zulmünü yayınız hikmeti gereği Çin’in soykırım uygulamaları Türkiye başta olmak üzere Türk islam dünyası ile Uluslar arası topluma duyurulması çok önemlidir.  

Türkiye’miz İsrail’ın Filisitinli Dindaşlarımıza karşı baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarına karşı en ağır  biçimde tepkisini ortaya koymaktadır.Buna karşılık  İsrail ile  her düzeyde normal ilişkilerini sürdürmekte ve hatta geliştirmektedir.

Aynı şekilde  Rusya ile ilişkilerimiz  en yüksek düzeyde stratejik olarak sürdürülmekte olduğu hepimizce  malumdur. Ama,devletimiz Kırım’ın Ruslar tarafından işgal ve ilhakını tanımamakta ve her vesile ile gündemde tutmaya gayret göstermektedir.

Devletimizin  Filistin ve Kırım konusundaki duyarlılığını Doğu Türkistan’daki acımasız etnik soykırım için Çin’e karşı de   göstermelidir. İnsan yaşamı hiç bir şekilde ekonomik veya diğer pragmatizme dayalı  çıkarlardan daha az önemli değildir .

Çin’in  tarihi milli emeli olan batı’ya taşma,  ekonomik gücünü kullanarak Türkistan coğrafyasına yayılma ve sömürgeleştirerek işgal etme planı olan  Bir Kuşak-Bir Yol  küresel projesi önünde Türkiye’miz kilit ülke konumundadır. Çin, bu  milli projesini gerçekleştirmek için  Türkiye’ye muhtaçtır. Çin’in Doğu Türkistan Türklerinin varlığını bu ecdat yadıgari ata topraklarında yoketmeye yönelik insanlık dışı cinayetlerini sürdürebilmelerine asla müsaade edilmemelidir. İnsan hayatı hele öz kardeşlerimiz .soydaşlarımız ve dindaşlarımız olan Doğu Türkistan Türklerinin yok edilmesine göz göre göre göz yummak ve kulakaları tıkamak asla insani ve vicdanı bir tutum asla değildir. İnsan hayatı hiçbir   menfattan ve   çıkardan daha önemlidir. ” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı. Daha sonra ise,sorulan sorular cevaplandırdı.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, takım elbise

Üniversite öğrencileri, akademisyenler, ziyalılar ve Türk Ocaklıların katıldığı etkinlik yaklışık üç saat kadar devam etti.
Program, Kırklareli Şube Başkanı Öğr. Gör. Utku Mehmet Öden ve Lüleburgaz Şube Başkanı Emrah Gültekin’in konuşmacılara plaket takdimi ile sona erdi. Bu etkinliğin anısına Hamit Göktürk tarafından Türk Ocaakları Kırklareli Şube Başkanı Sayın Utku Mehmet Öden Hocamıza Uygur doppası ve Gökbayrak takdim edildi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Programdan sonra ayrıca Türk Ocağı Yönetim Kurulu Heyeti Kırklareli devlet Hastanesinde ameliyat olup tedavi gören Doğu Türkistanlı altmış iki yaşındaki Zohrehan Hanım ve ailesine ziyaret gerçekleştirerek hastanın son durumu ile ilgili bilgi aldılar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
642 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ