logo

trugen jacn

KAZAKİSTAN POLİSİ’NDEN ÇİN’İN TUTUKLADIĞI AİLELERİ İÇİN EYLEM YAPANLARA MÜDAHALE

Çin Konsolosluğu'nun Önünde Bekleyen Doğu Türkistanlılar Tehdit Ediliyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEREKEZİ(UYHAM)

Kazakistan Polisi aile ve yakınları Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da açtığı Çin tipi Toplama Kamplarında  rehin tutulan Doğu Türkistanlıların   onların serbest bırakılması talebi ile  Çin’in Alma-Ata  Başkonsolosluğu önünde  eylem yapan Doğu Türkistanlı annelere  müdahale  ederken, Çin Başkonsolosluğu elemanları ise, onların resimlerini çekerek ülkelerinde yaşayan aileleri üzerinden onlara şantaj ve tehdit ediyır. tehdit ediliyor.

Kazakistan Almatı’daki Çin Konsolosluğu önünde 255 gündür eylem yapmakta olan Doğu Türkistanlı Kazak anneleri, toplama kamplarına atılan çocuklarının serbest bırakılmasını talep ediyor.

Resim

Doğu Türkistanlı annelerin taleplerine cevap vermeyen Çin Konsolosluğu’nun güvenlik görevlileri annelerin fotoğraflarını çekerek tehdit ediyor.

Daha önce de Doğu Türkistan’daki soykırımı protesto eden Uygur, Kırgız, Kazak ve Özbek kadınları Kazak polisi tarafından karga tulumba gözaltına alınmıştı.

Resim

Uygur Soykırımı

Çin’in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan’da 2014’ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Bunun yanında Uygur Türklerini hedef alan sistematik soykırımı durdurmasına yönelik çağrılara “radikal İslamcı terörizmle mücadele ettikleri” iddiasıyla yanıt veren ÇKP, terör örgütü Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi halinde kurulacak olan hükümeti tanıyacağını açıkladı. Bu durumda Çin, terör örgütü Taliban’ın kuracağı sözde hükümeti tanıyan ilk ülke olacak.

Soykırımın tanıklarında biri olan -gerçek ismi açıklanmayan- eski Çin polisi Jiang, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada toplama kamplarına “terör” suçlamasıyla masum, sıradan Türklerin nasıl kapatıldığını ve ne tür şiddetlere maruz kaldıklarını bir bir anlatmıştı.

KAYNAK : https://www.tamgaturk.com/haber/cin-konsoloslugunun-onunde-bekleyen-dogu-turkistanlilar-tehdit-ediliyor-39504.html


Share
147 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ