logo

trugen jacn

KARAR GAZETESİ’NİN MANŞETTEN HABER-YORUMU : BURASİ PEKİN Mİ ?

Yüzde yüz Haklı ve  tamamen meşru   bir mesele olan Çin işgalindeki Doğu Türkistan  Türklerinin özgürlük ve bağımsızlık davası ve yürütülen Milli hareketin diasporadaki yetkili ve  en üst  organı Dünya Uygur Kurultayı Başkanı  Dolkun İsa’nin geldiği Ankara’dan ülkemize alınmayarak geri  gönderilmesi  ve Ankara İdare Mahkemesinin aldığı giriş yasağının iptal  kararına rağmen, kendisinin ülkeye sokulmaması ve aynı giriş yasağı kararının idarece tekrar yürürlüğe konulması  dış ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlıları derinden  üzmüş ve kahretmiştir. Bu kararın Türk siyasetinde ve   Türk kamu oyunda büyük tepki ve  tartışmalara sebep olduğu görülmektedir. Doğu Türkistan davasının Türk basınındaki yüzakı Karar gazetesi konu ile ilgili haber hazırladığı haber yorumunu bugünkü(19 Eylül)sayısında ” BURASİ ÇİN Mİ ?”   başlığı ile manşetten yayınlamıştır.  Kendilerine  teşekkür ediyor ve haber yorumu bilgilerinize sunuyoruz.(UYHAM)

 

Pekin mi burası

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Zulüm altındaki milyonların çığlığını uluslararası kamuoyuna duyuran Dolkun İsa, giriş yasağının kaldırılmasından üç gün sonra alınan yeni kararla sınır dışı edildi. Dünya Uygur Kongresi Başkanı ‘Pekin baskısı’na dikkat çekti: Çin’in elinin Ankara’ya kadar uzandığını biliyordum ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa hakkında 2006’da yurda giriş yasağı konuldu. 2006-2008 arası üç kez Türkiye’ye gelen İsa bu dönemde engellemeyle karşılaşmadı.

İsa ‘ulusal güvenliğe yönelik tehdit’ oluşturduğu iddiası karşısında hukuk mücadelesi başlattı.

Ankara 1. İdare Mahkemesi, Kasım 2020’de açılan davada yasağı iptal etti. Göç İdaresi, 6 Eylül 2021’de resmi bildirimle uygulamanın kaldırıldığını iletti. Ancak bu hüküm uygulanmadı, 9 Eylül’de yeni bir yasak kararı alındı.

15 YILDAN FAZLA YASAK YASALARA AYKIRI

19092021karar-son.jpg

ESENBOĞA’DA UYGUR AYIBI

Türkistan’daki Çin zulmünü dünyaya duyuran Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa hakkında 2006’da Türkiye’ye giriş yasağı konuldu. İsa ‘ulusal güvenliğe yönelik tehdit’ oluşturduğu iddiası karşısında hukuk mücadelesi başlattı ve kazandı. Mahkeme kararı sonrası Göç İdaresi, 6 Eylül’de uygulamayı kaldırdı. Ancak bu hüküm uygulanmadı, 9 Eylül’de sınır dışı edildi. ‘Pekin baskısı’na dikkat çeken İsa “Çin’in elinin Ankara’ya kadar uzandığını biliyordum ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum” dedi.

Çin, Doğu Türkistan’da soykırım uyguladığı milyonlarca Uygur Türkünün yaşadıklarını uluslararası topluma duyuran Uygur aydınlarını engellemek için devasa boyuttaki diplomatik ve ekonomik gücünü kullanmaktan çekinmedi. Başta Pakistan gibi sınır komşuları olmak üzere Ortaasya’daki Türki cumhuriyetlere baskısını artıran Pekin, zulmü anlatan ve zulümden kaçan pek çok Uygur’un iadesini gerçekleştirdi.

İade edilen Uygur Türkleri her türlü insan hakkının ihlal edildiği, cinayetlerin işlendiği kamplara geri gönderildi. Çin Doğu Türkistan’daki Türkler için sığınak olan Türkiye’ye de baskı uygulamayı ihmal etmedi. Hükümet her ne kadar bu konuda söz konusu iddiaları reddetse de Pekin’in talepleri doğrultusunda alınan kararlar zaman zaman kamuoyuna yansıdı. Bunun son örneği ise Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa’nın sınır dışı edilmesi oldu.

2006’DA GİRİŞİ YASAĞI BAŞLADI: Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa hakkında 2006’da yurda giriş yasağı konuldu. 2006-2008 arası üç kez Türkiye’ye gelen İsa bu dönemde engellemeyle karşılaşmadı. İsa ‘ulusal güvenliğe yönelik tehdit’ oluşturduğu iddiası karşısında hukuk mücadelesi başlattı. Ankara 1. İdare Mahkemesi, Kasım 2020’de açılan davada yasağı iptal etti. Göç İdaresi, 6 Eylül 2021’de resmi bildirimle uygulamanın kaldırıldığını iletti. Ancak bu hüküm uygulanmadı, 9 Eylül’de yeni bir yasak kararı alındı.

 TEMEL İNSANI HAKLARA SAYGI GÖSTERİLMELİ:

İsa’nın ülkeye girişinin engellenmesi sonrası açıklama yayımlayan Dünya Uygur Kongresi, bu durumdan ‘üzüntü duyduklarını’ ifade etti.

Yapılan açıklamada, İsa’nın 1997 yılında Çin hükümetinin talebi üzerine INTERPOL tarafından yayınlanan kırmızı bültenin sivil toplum ve diplomatik baskı çalışmalarıyla 2018 yılında kaldırıldığının hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kırmızı bülten, İsa’nın birkaç ülkeye seyahat etmesini engelledi ve başka yerlerde gözaltına alınmasına yol açtı. İsa, Türkiye’de ulusal güvenliğe karşı tehdit oluşturmakla haksız yere suçlandı. Dünya Uygur Kongresi, Türkiye’nin ve uluslararası toplumun, Çin hükümeti tarafından gönderilen siyasi talepleri, herhangi bir yasal süreç veya delil olmaksızın kabul etmek yerine özenle incelediğini bir kez daha yineler. Avrupa Birliği’ne aday bir ülke olarak Türkiye, kendi yargı mahkemelerinin yanı sıra; yargı süreci ve hareket hakkı gibi evrensel temel haklara saygı göstermelidir.”

ALMANYA BASKIYI DİKKATE ALMIYOR:

Esenboğa’da pasaport kontrolünden geçemeyen İsa, Almanya’ya sınır dışı edildi. Yaşananları çektiği video ile anlattı. “Türkiye’nin kamu düzenini bozacak hiçbir harekette bulunmadım” diyen İsa, kararın Çin’in baskısıyla alındığını söyledi ve ekledi: “Çin’in elinin Ankara’ya kadar uzandığını biliyordum ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum.” İsa, kendisine uygulanan yasağın arkasında Çin’in bulunduğunu belirterek “Çin aynı baskıyı Almanya’ya da yapıyor ama ciddiye almıyorlar. Üstelik Almanya’nın Çin ile ticareti Türkiye’den 10 kat daha fazla” dedi.

15 YILLIK YASAK YASALARA AYKIRI

Avukat İlyas Doğan “Yasalara göre bir yabancı hakkında 15 yıldan fazla giriş yasağı mümkün değil. Ne yazık ki Türkiye bu ayıbı işledi. Mahkeme kararlarının ciddiyeti kalmadı” dedi.

İsa ise “Ben hiçbir zaman Türkiye’nin kamu düzenini bozacak hareketlerde bulunmadım, bulunmayacağım. Kararın Çin baskısıyla alındığını biliyorum” ifadesini kullandı. Dünya Uygur Kongresi de yaşananların haksızlık olduğunu belirterek “Türkiye, evrensel temel haklara saygı göstermeli” çağrısı yaptı.

KAYNAK : https://www.karar.com/guncel-haberler/pekin-mi-burasi-1632829

Share
553 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ