logo

trugen jacn

JAPONYA’DAN ÇİN’E :DOĞU TÜRKİSTAN’DA İNSAN HAKLARI KONUSUNDA SOMUT ADIMLAR AT!

Japonya Hükümeti Çin’in  işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm, etnik soykırım ve insün hakları ihlalleri  konusunda  Çin yönetimini uyardı.  Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile görüşmesinde bölgedeki durumdan kaygılı olduğunu ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda  somut adım atması çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Beijing, Tokyo plan 'fast lane' travel corridor | Nation | China Daily

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin, tüm dünyanın gözü önünde Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur Türklerine karşı zulmünü devam ettiriyor. Japonya’dan Pekin’e Doğu Türkistan zulmünün sonlandırılması için somut adım çağrısı geldi.

JAPON DIŞİŞLERİ BAKANI ÇİNLİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ve Çinli mevkidaşı Wang Yi’nin dün gece bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Wang’ın geçtiğimiz Kasım ayında Japonya’yı ziyaret etmesinden bu yana bir ilk olan ve yaklaşık 90 dakika süren görüşme Pekin yönetiminin isteği üzerine gerçekleştiği öğrenildi.China, Japan launch mechanism on people-to-people exchanges

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN SOMUT ADIM ATIN

örüşmenin ardından Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Motegi’nin özellikle önümüzdeki yılın ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesinin 50. yıldönümü olması vesilesiyle çok boyutlu ikili ilişkilerde ilerleme umudunu dile getirdiği kaydedildi. Çin’in sahil güvenlik güçlerine yabancı gemilere karşı silah kullanma yetkisi veren yasasından duyduğu endişeyi dile getiren Motegi’nin, Pekin’i Çin gemilerinin Senkaku Adaları açıklarında Japon karasularına yönelik sınır ihlallerini durdurmaya çağırdığı belirtildi.

Motegi ayrıca Hong Kong’daki durum ve Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda Pekin’e somut adımlar atma çağrısında bulundu.

MYANMAR DA MASAYA YATIRILDI

Görüşmede tarafların Myanmar’daki askeri darbe ve sivillere yönelik şiddet eylemlerine karşı uluslar arası koordinasyon çabalarında işbirliği yapma konusunda mutabık kaldığı öğrenilirken, korona virüs, iklim değişikliği ve ikili ticaret gibi konularda müzakereleri derinleştirmeyi kabul ettiği öğrenildi.

ÇİN’DEN YANIT GECİKMEDİ! İÇ İŞLERİMİZE MÜDAHALE

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Wang ve Motegi’nin bu yaz gerçekleşecek Tokyo Olimpiyatları ve 2022’de yapılacak Pekin Kış Olimpiyatları için iki ülkenin birbirine destek olması konusunda görüş birliğine vardığı belirtildi. Çin ve Japonya ilişkilerini geliştirmeye istekli olduğunu kaydeden Wang’ın, buna rağmen Tokyo’yu Hong Kong ve Doğu Türkistan gibi konularda Çin’in iç işlerine karışmamaya çağırdığı bildirildi. Wang’ın Japonya’nın ABD’nin müttefiki olmasına rağmen, Çin ile imzaladığı Barış ve Dostluk Anlaşması’na uymak zorunda olduğunu Japon mevkidaşı Motegi’ye hatırlattığı kaydedildi.

 

Kaynak : www.milligazete.com.tr/haber/6898075/tokyodan-pekine-uyari-dogu-turkistan-icin-somut-adim-atin


Share
109 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ