logo

trugen jacn
27 Ekim 2015

JAPONYA BAŞBAKANI SHİNZO ABE KIRGİZİSTAN’A GELDİ

1921180_9

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Orta Asya’ya yaptığı ziyareti kapsamında bugün Kırgızistan’da temaslarda bulundu.

Japonya Başbakanı Türkistan (Orta Asya) Cumhuriyetlerine yaptığı resmi gezi’nin son durağı  olan Kırgizistan’a geldi. Başbakan  Shinzo Abe’yi başkent Bişkek’teki Manas Havalimanı’nda Kırgızistan Başbakanı Temir Sariyev karşıladı. Havalimanı’ndaki karşılama töreninden sonra, iki başbakan Ala-Too Meydanı’nı gezerek, 2010 yılındaki Halk Devriminde hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıta çelenk koydular.

KIRGIZİSTAN, JAPONYA İLE İLİŞKİLERİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR

Ziyareti çerçevesinde Abe, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile, Ala-Arça Cumhurbaşkanlığı konutunda bir araya geldi. Görüşme sırasında taraflar, ticari-ekonomik ve kültürel alanlardaki Kırgız-Japon ilişki konularını ele aldılar.

Atambayev, Kırgızistan’ın Japonya ile olan ilişkilerine büyük önem verdiğini kaydederek, “Kırgızistan ve Japonya, hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlı, insan haklarına saygı duyan ve toplumun demokratik gelişmesi için çaba gösteren ülkelerdir. ” dedi.

Atambayev, Japon işadamlarını Kırgızistan’a yatırım yapmaya davet etti. Atambayev, Kırgızistan’da komşu ülkelere göre daha düşük vergi sisteminin olduğundan bahsetti. Cumhurbaşkanı, ayrıca Kırgızistan pazarına girecek yatırımcıların, aynı zamanda Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) pazarına da gireceğini belirtti.

Shinzo Abe ve beraberindeki heyet Moğolistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan’dan sonra yarın Kazakistan’ı ziyaret edecek.

Kaynak: CIHAN Haber ajansı

 

aponya’dan Kırgızistan’a 1 milyar dolar yardım
Japonya'dan Kırgızistan'a 1 milyar dolar yardım

Japon Başbakan, Kırgızistan ziyaretinde bu ülkeye çeşitli projeler için 1 milyar dolar yardım taahhüdünde bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya, Kırgızistan’daki sosyal ve ekonomik kalkınma projeleri için 1 milyar doların üzerinde yardımda bulunacak. Bu konudaki anlaşma Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Kırgız hükümeti yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde sağlandı.

Şinzo Abe, Bişkek’te Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ve Başbakan Temir Sariev ile bir araya geldi. Orta Asya’da bir haftadır süren gezisi sırasında Japonya Başbakanı özellikle ticari konularda görüşmelerde bulunuyor.

2016 yılında Japonya Kırgızistan’a Manas Uluslararası Havaalanı’nın yeniden inşası için 16 milyon dolar yardımda bulunacak. Bunun yanında 1,5 milyon dolar tarım sektörüne ve 117 milyon dolar şu an inşaatı devam eden Oş-Batken-İsfahan kara yolu yapımına verilecek.

Şinzo Abe yaklaşık 50 Japon şirketinin temsilcileri ile birlikte Orta Asya ziyareti yapıyor. Abe, bugüne kadar Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ı ziyaret etti. Abe’nin sonraki durağı ise Kazakistan.

Orta Asya ziyareti öncesi bir açıklama yapan Japonya Başbakanı “Orta Asya ülkeleri ve Moğolistan jeopolitik olarak çok önemlidir ve biz bu ülkeler ile ilişkilerimizi geliştirmek için büyük adımlar atmalıyız” demişti.

 

Etiketler: »
Share
1060 Kez Görüntülendi.