logo

trugen jacn

japonya-askeri-gücünü-artirmayi-tartisiyor

Japonya ve Çin arasında son dönemde tırmanan gerilim Tokyo’nun askeri potansiyelini tartışmasına yol açtı.

Asaka kentinde düzenlenen bir askeri törene katılan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, bölgedeki dengelerin güç kullanılarak değiştirilmesine izin vermeyeceklerini belirtti:

“Savunma kuvvetlerimiz her sorunun üstesinden gelecek şekilde kendini hazırlayacak. Savunma gücümüz artık sadece varlığı ile caydırıcı olmayacak, aynı zamanda adım atacak.”

Şinzo Abe ayrıca, bölge ülkelerinin Çin’in büyüyen gücüne karşılık Japonya’nın daha iddialı bir rol üstlenmesini istediğini öne sürdü.

Bölgedeki askeri gerilim sadece Japonya ve Çin arasında yaşanmıyor. Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerinin yanı sıra Güney Kore’nin Japon Denizi’ndeki tartışmalı adalarda askeri tatbikat yapması da gerilimi tırmandıran nedenler arsasında yer alıyor.

Öte yandan, Doğu Çin Denizi’nde bulunan ve Japonya’nın Senkaku, Çin’in ise Diaoyu ismini verdiği adalar üzerinde 2012’de başlayan krizin çatışmaya dönüşmesinden endişe ediliyor.

Şinzo Abe, Çin’e ait insansız hava araçlarının Japon hava sahasını ihlal etmesi durumunda vurulmasını emretmiş; Pekin ise böyle bir hareketi savaş nedeni sayacağını ve misillemede bulunacağını açıklamıştı.

http://tr.euronews.com/2013/10/27/japonya-askeri-gucunu-artirmayi-tartisiyor/

Share
1072 Kez Görüntülendi.