logo

trugen jacn

İZMİR’DE ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİNE BASKI VE ZULMÜ PROTESTO EDİLDİ

Çin\'in Uygur Türkleri politikaları protesto edildi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı baskı ve zulmü protesto etmek için İzmir’de bir araya geldi.

Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik uyguladığı baskı politikalar, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ege Üniversitesi Teşkilatı tarafından protesto edildi.

“HERKESE DUYURMAK İSTİYORUZ”

TÜGVA Ege Üniversitesi Teşkilatı Sorumlusu Deniz Yavuz, Bilal Saygılı Camii önünde yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’da yaşanan olayları herkese duyurmak istediklerini söyledi.

“ÇİN, UYGUR TÜRKLERİNİN NAMUSUNA SALDIRIYOR”

Hazreti Ali’nin, “Bir zulmü engelleyemiyorsanız onu herkese duyurun” sözünü hatırlatan Yavuz, şöyle devam etti: Çin, sözde kardeş aile projesi adı altında her Uygur Türkünün evine bir Çinli erkek yerleştirerek kardeşlerimizin izzetine ve namusuna saldırıyor. Uygur Türkü genç kızlar Çinli erkeklerle zorla evlendiriliyor. Namaz kılmanın, oruç tutmanın başörtüsü takmanın bile suç sayılabileceği bir coğrafyadan bahsediyoruz. Çin’in Uygur Türklerine yaptığı işkence Nazilerle, Hitlerle yarışacak durumdadır.

“TÜRKLER BAYRAKSIZ KALMAYACAK”

Çin’in yaptığı bu zalimliklerle İslamı yer yüzünden silmeyimi amaçladığına işaret eden Yavuz, herkesi Doğu Türkistan’daki mazlumların yaşam hakkını savunmaya davet etti. Uygur Türklerinin bayraksız, ezansız, vatansız ve milletsiz bırakılmak istendiğine değinen Yavuz, “Türk bayraksız, ezansız, vatansız, devletsiz kalmayacaktır. Müslüman Türk milleti asla esir olmayacaktır. Al bayraktan gök bayrağa selam olsun” şeklinde konuştu.

Kaynak : https://www.karar.com/guncel-haberler/cinin-uygur-turkleri-politikalari-protesto-edildi-1434005 /AA

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2955 Kez Görüntülendi.